Prev
Ostatnie komentarze
|
|
Bolesławiec Ratusz |
|
Jazzek (2026-06-11 10:40:30)
Na zdjęciu z 1966 topoli (prawa krawędź kadru) już nie ma:
|
|
Wacław Grabkowski (2026-06-15 18:25:58)
O! Z przyjemnością sięgnę do archiwum i podmienię na większe 👍
P.S. W 2010 r. podpisy na zdjęciach oszałamiały wielkością.
Mnie raziły, bo jest zasada: nie wyróżnia się kursywą i półgrubym jdnocześnie. Mogło być kursywą, ale po co półgrubym ?
W tamtym czasie najbardziej irytowały Danutę B. podpisy bonczka z Warszawy i Wacława Grabkowskiego z Wrocławia, bo mieliśmy największe 🤣
Wiecie, jak się podpisuję.
|
|
Wacław Grabkowski (2026-06-15 18:54:35)
|
|
Wacław Grabkowski (2026-06-15 21:08:42)
Podmieniłem.
Przy okazji takie wspomnienie.
W 2010 FP się rozwijała. Załapałem ducha, trochę fociłem ale też biegałem na “Wróbla”, bo okazało się, że portal chętnie łyka pocztówki z peerelu.
Trzeba było inwestować w drobnych detalistów, z którymi trudno było się dogadać jako szczery pasjonat historii.
Jednak wszystkich przekonywała zmrożona 👉finlandia 👈.
|
|
|
Bolesławiec Rynek 15 |
|
da signa (2026-06-11 08:06:50)
Datacja do ustalenia.
|
|
yani (2026-06-11 12:35:46)
Myślę, że 1960-1970.
|
|
|
Bolesławiec Ratusz |
|
Jazzek (2026-06-11 09:53:01)
Górne lewe zdjęcie osobno: - datowanie niespójne.
|
|
ZPKSoft (2026-06-11 10:11:38)
Mam oryginał gdzie na odwrocie widnieje VII-645/73/B - z rokiem wykonania lub zamówienia .
|
|
Jazzek (2026-06-11 10:43:05)
Wobec tego tam zmieniam,
|
|
a%3A3%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2219%22%3Bi%3A1%3Bs%3A14%3A%22dolno%C5%9Bl%C4%85skie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2252659%22%3Bi%3A1%3Bs%3A13%3A%22%C5%9Awi%C4%99tosz%C3%B3w%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
Świętoszów (do 1945 niem. Neuhammer, ros. Свентошув) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica, na terenie Borów Dolnośląskich, nad rzeką Kwisą.
Początki miejscowości nie są do końca wyjaśnione, jednak można się domyślać, że powiązane były z rozwojem hutnictwa. W prymitywnych piecach hutniczych wytapiano tutaj metale już od wczesnego średniowiecza.
Pod koniec XIX w. nastąpiła zmiana charakteru miejscowości. Za sprawą rodziny Dohnów w 1898 r. w rejonie Świętoszowa powstał poligon, który dynamicznie rozwijał się aż do końca I wojny światowej, w czasie której na poligonie świętoszowskim utworzono obóz dla jeńców rosyjskich. Według źródeł w 1919 r. było ich 33 tys.
Po dojściu NSDAP do władzy w 1933 powiększono teren poligonu do tego stopnia, że w czasie II wojny światowej należał on do największych na terenie Niemiec. W 1934 r. w Świętoszowie stacjonowało ok. 2400 żołnierzy, w 1936 r. - 8600, a sam garnizon mógł pomieścić nawet 10 tys. żołnierzy. W latach 40-tych poligon świętoszowski był jednym z największych w Niemczech. Wyszkolono tu ok. 70 tys. żołnierzy oraz powstawały oddziały i pododdziały Wehrmachtu, Waffen SS, Luftwaffe oraz Abwehry.
W czasie II wojny światowej na terenach przyległych do Świętoszowa, Wehrmacht zlokalizował zespół obozów jenieckich. Wśród nich był obóz dla Rosjan, jeden z większych na Dolnym Śląsku. Od lipca 1941r. liczebność Rosjan w Stalagu VIII E wynosiła: 14 916 w grudniu 1941r.; 12 248 w styczniu 1942r.; 8 264 w maju 1942r.; 7 676 w czerwcu 1942r.
W październiku 1942 Stalag VIII E w Świętoszowie został podporządkowany organizacyjnie Stalagowi VIII C w Żaganiu. Przez cały okres istnienia Stalag VIII E w Świętoszowie był nie tylko przymusowym obozem pracy, ale ze względu na stałe transporty Rosjan do Oświęcimia, również obozem zagłady. Dziennie w Stalagu VIII E umierało od 80 do 250 jeńców. W momencie wyzwolenia obozu, 13 lutego 1945 r., przy życiu zostało ich zaledwie 200. Dziesięć dni później zostali bestialsko zamordowani przez funkcjonariuszy NKWD jako rzekomi zdrajcy ZSRR. Dawny niemiecki obóz jeniecki do 1954 funkcjonował jako więzienie NKWD o zaostrzonym rygorze. Choć w lutym 1945 r. wojska radzieckie zajęły obóz w Świętoszowie, to jednak przejściowo, wskutek przegrupowania, poligon znalazł się w jakiejś mierze w rękach polskich: od 9 do 15 kwietnia w Świętoszowie znajdowało się Kwatermistrzowskie Stanowisko Dowodzenia 2 Armii WP, a w rejonie tej miejscowości 64 Armijny Skład MPS. Po zakończeniu wojny cały poligon Świętoszów zajęli Rosjanie. Świętoszów, zachowując na nowo swój dawny wojskowy charakter, stał się miejscem stacjonowania 20 Zwienogrodzkiej Dywizji Pancernej. Sama miejscowość została całkowicie wyłączona spod polskiej administracji - było to miejsce tajne i niedostępne dla Polaków. W latach 1945 - 1992 następowała ciągła rozbudowa Świętoszowa. W części cywilno-wojskowej mieszkało tu około 12 tys. mieszkańców, głównie żołnierzy oraz rodzin wojskowych. W 1992 r. jako rezultat przemian i podpisania traktatu regulującego wycofanie wojsk rosyjskich z Polski, 5 maja 1992 r. strona polska rozpoczęła przejmowanie pierwszego kompleksu obiektów koszarowych.
18 maja 1992 r. na placu garnizonowym w obecności dowódcy Północnej Grupy Wojsk b. ZSRR (wówczas Federacji Rosyjskiej) gen. płk Wiktora Dubynina oraz Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego gen. dywizji Tadeusza Wileckiego miał miejsce akt przejęcia całego garnizonu. Po 47 latach Świętoszów powrócił na mapy Polski, a pododdziały 29 Pułku Zmechanizowanego oficjalnie przejęły obiekty koszarowe.
W dniu 20 lipca 1992 r. ostatni żołnierze rosyjscy opuścili Świętoszów.
Opuszczając Świętoszów Rosjanie wywieźli stąd wszelką dokumentację techniczną oraz historyczną. Miasto zostało zniszczone i splądrowane przez szabrowników.
Aktualnie w garnizonie Świętoszów stacjonują następujące jednostki i instytucje Wojska Polskiego:
10 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie
Placówka Żandarmerii Wojskowej w Świętoszowie
Garnizonowy Węzeł Łączności Świętoszów Regionalnego Węzła Łączności we Wrocławiu
Parafia Wojskowa p. w. Świętego Floriana w Świętoszowie
Wojskowa Administracja Koszar Świętoszów
Klub Garnizonowy Świętoszów
Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań im. gen. dyw. Zbigniewa Ohanowicza w Dobre nad Kwisą
Na terenie poligonu pozostały resztki niemieckich i radzieckich budowli fortyfikacyjnych. Poligon wojskowy w Świętoszowie jest uważany za największy w Europie.
Za Wikipedią i innymi źródłami: Festung
więcej 
|
proszę czekać...
|