Położona na skraju równiny Jawora, na wys. 175-192 m n.p.m., 4 km na północny zachód od Jawora. W roku 1848 wybudowano tu pierwszą w okolicy cukrownię. Po wojnie odkryto tu trzy groby z okresu kultury łużyckiej. Pierwsza wzmianka, mówiąca o pierwszym właścicielu wsi Hugo von Hertwigswaldau, pochodzi z 1291 roku. Około poł. XVII wieku wieś należała do Ottona von Nostitza, następnie, po jego śmierci w 1752 roku, do Johana von Nostitza. W 1786 roku właścicielem był Samuel von Richthofen, którego rodzina dzierży majątek prawie przez 100 lat. W 1876 roku przejmuje dobra rodzina von Dalwitz, a następnie kupuje je Rudolf Tietze z Wrocławia, którego córka Jadwiga Quade pozostaje tam do czasów II wojny światowej. W centrum miejscowości jest zlokalizowana szkoła podstawowa wraz z filią Ośrodka Zdrowia w Mściwojowie, zabytkowy kościół, zabytkowy pałac oraz park przejęty na własność przez gminę Msciwojów od Agencji Nieruchomości Rolnych. Pałac powstał przypuszczalnie około poł. XVII wieku, a następnie przebudowany około 1800 i 1889 roku. Około XVIII wieku założono ogród ozdobny na tarasach. Posadzone wówczas zostały min. platany, jesiony i klony. Na wschód od pałacu znajduje się dawny teren dworski oddzielony od rezydencji drogą prowadzącą na folwark. Obszar ten ogrodzony jest obecnie ceglanym murem, biegnącym po linii starszego, wykonanego z łupka ilastego. Na terenie tym znajdował się pierwotnie staw gospodarczy założony zapewne w XVII wieku. Około polowy XIX wieku staw ten został osuszony, a na jego miejscu założono park postmodernistyczny, przy czym zachowały się dawne rowy wodne i przepusty. Układ dróg i ścieżek w parku jest całkowicie zatarty. Zachowała się jedynie droga biegnąca poza murem granicznym, nad skarpą od wschodu zamykająca obiekt. Ze starego wyposażenia przetrwał do naszych czasów fragment kamiennego obelisku pochodzącego z połowy XIX wieku. Na początku naszego stulecia w południowej części ogrodu założono basen, otoczony ceglanym murem, który przeznaczony był do hodowli ryb. Niedaleko parku znajduje się Wzgórze Pogańskie, gdzie dawniej odbywały się obrzędy związane z Nocą Kupały. Na początku XX wieku powstało tam miejsce pamięci poległych I wojny światowej niemieckich żołnierzy wraz z pomnikiem i tablicami pamiątkowymi.
Za:
więcej 
|
proszę czekać...
|