Czechowice-Dziedzice - Przedsiębiorstwo Górnicze ”SILESIA” Sp. z o.o., Najstarsze zdjęcie przyszłej kopalni "Silesia. Na Śląsku Cieszyńskim działał
m.in. ośrodek przemysłu węglowego w Żebraczy koło Dziedzic
i Czechowic. W 1897 roku rozpoczęto tutaj próbne wiercenia, w czasie których
odkryto pokłady węgla. W 1902 roku w celu jego eksploatacji ostrawscy
adwokaci Alois Hilf, Hermann Fuchs, Gustav Fiedler, browarnik Adolf Strassmann,hurtownik ze skórą Nathan Lichtenstern oraz właściciel rafinerii Max Böhm ustanowili Gwarectwo Dziedzickie (Dzieditzer Montangewerkschaft). Wydobycie rozpoczęto w 1906 roku. Do 1913 roku kopalnia zatrudniała około 1 000 górników i techników/źr.tekst.G. M. Chromik: Czechowice-Dziedzice i okolice. Monografia historyczna (do roku 1918). Czechowice-Dziedzice 2001 ;źr. zdj.Czechowice Dziedzice na starych zdjęciach/J.Kozik
1900
- Dodane: 2020-03-02 23:11:05