starsze
Rzeka Odra (Racibórz)
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie powiat raciborski Racibórz Panoramy Raciborza

1921 , III Powstanie Śląskie. Żołnierze włoscy w okopie nad Odrą między mostem kolejowym a Zamkowym. Na drugim brzegu zabudowania fabryczne na Bosaczu.

Skomentuj zdjęcie
Petrus
+2 głosów:2
Mało to pasuje do "panoram miasta"
2020-01-19 20:10:18 (6 lat temu)
ylooC
+1 głosów:1
do Petrus: Zdjęcie pod tytułem - Strzelasz gdzie patrzysz, czy patrzysz gdzie strzelasz ?
2020-01-19 20:31:04 (6 lat temu)
Hellrid
+1 głosów:1
Nic dziwnego, jak blaggio w sposób anarchistyczny zrobił zamach na polskie rzeki i pousuwał katalogi rzeczne dla miast... to teraz panoramy...
2020-01-19 21:06:24 (6 lat temu)
do Hellrid: Klikasz na mapie Raciborza, na "pracowicie" dodaną niebieską linię rzeki i co?
2020-01-19 22:00:11 (6 lat temu)
do ylooC: To jest obiekt Odry dla całego woj. śląskiego - ja Ci dziękuje za takie wydumane eksperymenty, a nie Raciborza, poza tym link nie działa... Nie będę tego burdelu sprzątać :)
2020-01-19 22:11:07 (6 lat temu)
do Hellrid: Moje eksperymenty ? No proszę Cię, ani jeden mój palec do tego się nie przyłożył. Wszedłem po prostu w Racibórz, i kliknąłem na mapę, a rezultat sam widzisz w niedziałającym linku.
2020-01-19 22:14:49 (6 lat temu)
do Hellrid: Zdecydowanie protestuję przeciwko rozpowszechnianiu informacji insynuującej, jakoby miałbym coś wspólnego z usuwaniem katalogów rzecznych miast. Mam nadzieję, że to jest tylko taki żart z Twojej strony.
2020-01-19 23:02:04 (6 lat temu)
Desperado
Na stronie od 2015 lipiec
10 lat 11 miesięcy 6 dni
Dodane: 18 listopada 2017, godz. 20:39:12
Rozmiar: 2000px x 1469px
20 pobrań
2050 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Desperado
Obiekty widoczne na zdjęciu
Rzeka Odra (Racibórz)
więcej zdjęć (58)
Panoramy Raciborza
więcej zdjęć (88)
1921 - III powstanie śląskie
więcej zdjęć (95)
III powstanie śląskie – wystąpienie zbrojne trwające od 2/3 maja do 5 lipca 1921 r., mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Ostatnie z trzech powstań śląskich.
Powstanie to było jedną z pięciu polskich insurekcji zakończonych sukcesem. Wraz z dwoma powstaniami wielkopolskimi: z 1806 r. i z lat 1918–1919, powstaniem sejneńskim z 1919 r. oraz II powstaniem śląskim z 1920 r. jest zaliczane do zwycięskich powstań narodowych w historii Polski.
Powstanie, jako opcję na wypadek zwycięstwa zwolenników pozostawienia Górnego Śląska w granicach Niemiec, planowano już na długo przed plebiscytem. Podobne zresztą działania planowali Niemcy na wypadek niekorzystnego dla siebie wyniku głosowania. Już w trakcie wstępnych prac nad traktatem wersalskim teren ten stał się przedmiotem targów, jako jeden z najcenniejszych obszarów przemysłowych Europy. Niemcy przedstawiali sprawę w aspekcie swoich zdolności płatniczych i możliwości wywiązania się z nałożonych na nich reparacji wojennych[1]. Powstanie wybuchło, żeby doprowadzić do przyłączenia Górnego Śląska do Polski, w związku ze złamaniem ustaleń plebiscytowych dotyczących obliczania wyników. Duże znaczenie dla wyników plebiscytu miały też głosy emigrantów z Górnego Śląska, czyli osób urodzonych na obszarze plebiscytowym, które opuściły go przed rokiem 1904. W chwili głosowania było ich 191 308. Regulację tę jednak wprowadzono na wniosek prof. Eugeniusza Romera ze Lwowa, głównego eksperta do spraw geograficznych przy Delegacji Polskiej na Konferencji pokojowej w Paryżu, liczącego na to, że ludzie ci wzmocnią głosy polskie. W rzeczywistości zdecydowana większość emigrantów (ponad 90%) głosowała za Niemcami, zaś ich wybór zasadniczo wpłynął na wyniki w powiatach lublinieckim i zabrskim.

Wydarzenia historyczne
więcej zdjęć (6)