|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 6
26 maja 2018 , X Spotkanie fotopolan: Ligotka Kameralna, 26-27 maja 2018 r - poszukiwacz skarbów.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 31 maja 2018, godz. 15:38:02 Autor zdjęcia: piotr brzezina Rozmiar: 1700px x 1128px Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0 Aparat: NIKON D5300 1 / 60sƒ / 5.6ISO 640105mm
0 pobrań 423 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia piotr brzezina Obiekty widoczne na zdjęciu 2018.05.27-28 IX spotkanie fotopolan w Ligotce Kameralnej więcej zdjęć (91) Fotopolanie w akcji więcej zdjęć (790) Fotopolska więcej zdjęć (18) Kamieniołom więcej zdjęć (14) Dawniej: Kamieniołom Pawła Śmiłowskiego W Ligotce Kameralnej dawniej znajdowały się dwa kamieniołomy. Najstarszy z nich powstał przed 1782 r., kiedy budowano miejscowy kościół ewangelicki a następnie katolicki. Eksploatowany piaskowiec najczęściej wykorzystywano do produkcji płyt chodnikowych. Drugi kamieniołom powstał podczas prac związanych z budową Kolei Miast Śląskich. Do 1889 r. kamieniołom był w posiadaniu Wincentego Lachety z Wędryni, który posiadał również kamieniołom w Gutach. Zmarł śmiercią tragiczną - przejechany pociągiem w Łyżbicach. W okresie międzywojnia oraz po II wś. właścicielem kamieniołomu był Paweł Śmiłowski, który zatrudniał około 60 pracowników. Kamieniołom został zamknięty około 1950 r. |