starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
czesil
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2018-07-03 13:45:33 (7 lat temu)
To zdjęcie powinno być w innym miejscu na mapie gdyż przedstawia kopalnię Hauptschacht (Hlavni jama), koło której była koksownia. W miejscu do którego zostało przypisane był stary szyb Altmaschinenschacht. Ten został wykupiony i przyłączony później do kopalni.
2020-03-27 16:57:27 (6 lat temu)
do tatranclimber: Obiekt jest dodany pod glówny obiekt, i tym jest KWK LAZY. Pościególne szyby dodajemy pod glówne obiekty kopalń.
2020-03-27 17:29:10 (6 lat temu)
Tylko że nie o to chodziło. Ikona wyświetlała się na mapie w złym miejscu i nadal jest przypisana do złego miejsca. Na zdjęciu z 1860 r. jest Hlavni jama a ta była w innym miejscu. Nie tam gdzie Altmaschinschacht
2020-03-27 23:16:06 (6 lat temu)
do tatranclimber: Szyb Hauptchawt sie wedlók map znadjowal na wschód przy obecnej ul.Hraniční. Szyb Altmaschinenschat zas na zachód od ul. Hraniční. Kolo koksowni sie znajdowal szyb wentilacijny nr.4.Tu masz link do mapy otwierzaś znacznik i po lewej sie wyświetla nazwa szybu :

Ocziwiście źe ta mapa niejest dokladna, wiele szybów tam nie jest zaznaczonych, teź jest robiona pasionatami tematu ☺. W tej okolicy sie znajdowalo wiele szybów, bo sie tu znajduje lom geologiczny, i który powoduje przewracające sie warstwy geologiczne i spore zapasy podziemnej wody, wiec zloźa węgla byly szybko wydobywane i szyby likwidowane.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2020-03-28 06:40:21 (6 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 7 dni
Dodane: 23 czerwca 2018, godz. 23:40:24
Rozmiar: 1200px x 850px
0 pobrań
2603 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1890
Dawniej: Nowy Szyb, (Nová Jáma) Neu Szacht, "AZ", Důl Antonín Zápotocký
Na obszarze miejscowości Orłowa i Łazy pierwsze płytkie szyby powstały już w 1811 r. Właścicielami byli Georg Thomke z Białej, Karl Gorgosch z Cieszyna oraz arcybiskupstwo ołomunieckie. Z powyższych szybów węgla kamiennego ostał tylko szyb z 1835 r. nazywany "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). Główne działania górnicze prowadzone w tym czasie (od 1848 roku), prowadziła Orłowsko-Łaziańska Spółka Górnicza, jednak ze względu na brak kapitału, doszło w 1853 r. do przejęcia całej kopalni na własność ołomunieckiego arcybiskupa Friedricha Egona von Fürstenberga, zaś później bezpośrednio na własność samego arcybiskupstwa. Nowy właściciel kontynuował nadal wydobywanie węgla w płytkich szybach, które nosiły imiona "Egon", "Karl" i "Frederick", jednak ostatecznie w 1863 roku rozpoczął prace związane z budową kopalni podziemnej, która została nazwana "Szyb Główny" (Hlavní jáma). W 1877 roku kopalnię i inne aktywa nabyło od ołomunieckiego arcybiskupstwa konsorcjum braci Guttmanów, w wyniku czego powstała "Kamienno-Węglowa spółka akcyjna Dąbrowa" (Těžířstvo Kamenouhelné závody, a.s. Doubrava). Spółka ta wydobywała węgiel metodą głębinową z "Szybu Główny" (Hlavní jáma) a ponadto poczęła pogłębiać "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). W wyniku dobrej koniunktury wybudowano w 1890 r. następny szyb pod nazwą "Nowy Szyb" (Nová jáma) - od 1991 r. nosił nazwę "Łazy" (Důl Lazy). W 1905 r. powstał szyb wentylacyjny - wydechowy o nazwie "Wewiórka" (Veverka). Podczas I wojny światowej z racji dużego zapotrzebowania na węgiel otwarto następny szyb "Wydobywczy II" (Těžní II), na którym w późniejszym okresie skupiła się eksploatację urobku całej kopalni. W 1933 r. konsorcjum Guttmanów sprzedało swoje aktywa "Czeskiej spółce handlowej Praga" (Česká obchodní společnost a.s. Praha). W 1938 r. po przyłączeniu tzw. Zaolzia do Polski kopalnia została przejęta przez Towarzystwo Górnicze Orłowa Łazy, natomiast w czasie II wojny światowej przez spółkę Steinkohlenbergbau Eagle - Lazy, A. G. Po II wojnie światowej nastąpiła nacjonalizacja banków i przemysłu ciężkiego. Kopalna "Łazy" (Důl Lazy) była 4. 3. 1950 r. przemianowana na kopalnię "Antonín Zápotocký". 1. 1. 1991 roku nazwa kopalni została ponownie zmieniona, tym razem na "OKD, a.s. Důl Lazy, o.z."
Dzielnica Łazy (Lazy)
więcej zdjęć (26)
Zbudowano: 1848
Zlikwidowano: 1968-1969
Dawniej: Haupt Schacht
Szyb "Główny" (Hlavní Jáma) znajdował się na granicy Orłowej, Łazów i Karwiny. Działał w latach 1848-1969, nie mniej już w 1835 r. wiedeńska spółka barona Geymüllera i barona Rothschilda rozpoczęła działalność górniczą w Orłowej. Powstały wtedy płytkie szyby "Altmaschinenschacht", "Schwabenschacht" i "Mühsamschacht". W 1933 r. szyb przejęła czechosłowacka spółka węglowa, która przyłączyła go do kopalni "Nová Jáma" (obecnie "Łazy"). W tym czasie został też połączony linią kolejową (bocznicą) z dworcem w Dąbrowej (Doubrava). Szyb został zlikwidowany w latach 1968-1969.