Forum Skyscrapercity, zdjęcie 1300px:
Duże zdjęcie - link bezpośredni:
Blog: Miniatura podlinkowana do dużego zdjęcia na fotopolsce:
Duże zdjęcie: link do zdjęcia:
Miniatura: link do miniatury:
do ZPKSoft: Śląska Bibblioteka Cyfrowa podaje jako ndatę wydania albumu zakres 1820-1892 dlatego tak opisałam to zdjęcie. Oczywiście datowanie można doprecyzowac. Jest tez informacja ,ze to cytuję : Odbitka na papierze srebrowo-żelatynowym ; Huta "Zabrze"
do da signa: Dlatego wysłałem Ci dwa linki , drugi link otrzymałem od gościa z Politechniki Ja tam nie wieże ani NAC ani tym Biblioteką bo jest dużo nieprawidłowości. Jak ktoś dodaje zdjęcia z tych źródeł to musi mieć wiedzę lub liczyć na pomoc innych. Wracając do tych zdjęć to czekam na inne prawdopodobnie poprawki Twoich fotek. To nie ja wykrywam, będę Ci wysyłał te uwagi a Ty będziesz musiała podjąć prawidłową decyzję.
do piotr brzezina : Nie twierdzę, że nie masz racji, tylko, opis nie ejst zrobiony przez bibliotekę, a jest pod zdjeciem w albumie napisany przez oosbę, która ten album robila ponad 100 lat temu. No ale oczywiście tez mogła się mylić. Zdjęcia przeze mnie zamieszczone nie są nietykalne, jesli trzeba to każdy może skorygowac opisy i ja nie mam tu nic do powiedzenia, no chyba , ze są to zdjecia z moich stron i dokładnie znam temat.
do da signa: Pamiętaj ja tylko przekazuje uwagi innych i nie będę zabierał głosu w tym temacie (zdjęć archiwalnych) bo nie jestem Fantom czy Desperado którzy maja to opanowane i są fachmanami w zdjęciach archiwalnych.
do da signa: Masz rację zdjęcia maja być opisane prawidłowo Ja tylko przekazuje uwagi a nie nakazuje poprawy bo się nie znam , chyba że będę pewny na 100% ale to się chyba nigdy nie zdarzy.
Budowa gliwickiej huty przypada na okres 2. poł. XVIII wieku, kiedy na terenie Górnego Śląska silnie rozwijał się przemysł hutniczy. Prace budowlane ruszyły w 1791 roku, a ich głównym inicjatorem był Fryderyk von Reden – dyrektor Śląskiego Wyższego Urzędu Górniczego. Plany huty powstały przy współpracy Redena z Johnem Baildonem oraz Williamem Wilkinsonem. Huta została zaopatrzona w najnowsze jak na ówczesne czasy rozwiązania technologiczne: wielki piec opalany koksem (drugi taki działał tylko w Niemczech) oraz urządzenia służące do wtórnego wytopu surówki.
Początkowa główna linia produkcyjna ukierunkowana głównie na broń i elementy konstrukcyjne, po 1815 roku objęła również produkcję kotłów i maszyn parowych przedmiotów użytkowych oraz odlewów artystycznych. Transport od połowy XIX wieku odbywał się głównie drogą wodną poprzez Kanał Kłodnicki i Odrę, docierając aż na zachód, natomiast po otwarciu kolei transport zdominowały wagony pociągowe.
W obrębie odlewni powstała również gisernia artystyczna, co późniejszym okresie przyniosło ogromne zyski. W pierwszym ćwierćwieczu XIX wieku na jej terenie działały odlewnie żeliwa i stali oraz fabryki maszyn.
Po zakończeniu II wojny światowej gliwicka huta znalazła się po stronie Polski, a jej nowym właścicielem stały się Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych. Nowy właściciel wznowił wprawdzie produkcję i uruchomił odlewnię ale nie starał się nawiązywać do dawnej produkcji, skupiając się jedynie na odlewach wielkich pomników.
Od 1991 roku na terenie dawnej gliwickiej huty funkcjonował Odział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, który w 2010 roku został przeniesiony na teren „Nowych Gliwic”.
Do czasów współczesnych zachowała się część zabudowań produkcyjnych z okresu pierwszej połowy XIX wieku, które zaadaptowano na budynki administracyjne oraz magazyny. Zespół zabudowań znajduje się na terenie prosperujących Zakładów GZUT i obejmuje budynki administracyjne mieszące m.in.: księgowość, biura, budynki gospodarcze, budynki użytkowe: hala, budynek ogólnego przeznaczenia, stołówka oraz budynki produkcyjne: kuźnie, hala produkcyjna, odlewnia żeliwna, odlewni metali nieżelaznych, magazyny, laboratorium i hale produkcyjne. Obiekty murowane z cegły, otynkowane lub z zachowana strukturą ceglaną, parterowe, jedno- lub dwukondygnacyjne o zwartej bryle, wzniesione na planach regularnych zbliżonych do kwadratów, prostokątów lub wieloboków. Otwory okienne i drzwiowe występują w formie prostokątów, niekiedy zakończonych półkoliście. Elewacje na ogół pozbawione dekoracji architektonicznych, w niektórych przypadkach zastosowano niewielkie formy gzymsów, naczółków lub łuków.
Źródło: WSTĘPNE SPRAWOZDANIE Z INWENTARYZACJI OBIEKTÓW PRZEMYSŁOWYCH