| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Ulica Robotnicza
2
3
3a
4
4a
6
8
8A
9
9a
11
11A
11B
11C
13
15
15A
17
17A
19
21
23
25
27
29
31
89

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ulica Robotnicza

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
marek45
 
1922
2024-11-01 18:49:34 (rok temu)
stoik
 
wygląda na cmentarz
2009-11-17 12:34:00 (16 lat temu)
Tłumaczenie tekstu dopisanego piórem: "Kaplica w Gliwicach przed eksplozją".

W związku z tym wydaje się że idzie o Cmentarz Hutniczy, za : "W swej historii cmentarz parokrotnie miał pecha. Pierwszym był wybuch ukrytej podczas powstań śląskich w krypcie kaplicy broni i amunicji. Wydarzenie to miało miejsce w Niedzielę Palmową dnia 9 kwietnia 1922 roku – w wyniku wybuchu zginęło kilkunastu żołnierzy francuskich stacjonujących wówczas w Gliwicach w ramach nadzoru wojsk sojuszniczych nad spornymi terenami Górnego Śląska. Wybuch ten zniszczył również doszczętnie kaplicę i znaczną część przylegającego cmentarza."
"
2009-11-17 14:29:51 (16 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Tak. To Cmentarz Hutniczy.
2009-11-18 09:29:02 (16 lat temu)
Dana
 
+2 głosów:2
do marek45: Obecne datowanie bym zostawiła - wybuch miał miejsce 9.04 1922 r. i wtedy już kaplica była zniszczona. Przy zalinkowanej aukcji nie widzimy strony odwrotnej. Takie kartki ze zdjęciami jeszcze istniejącej kaplicy były w tym czasie wysyłane przez francuskich żołnierzy do ich ojczyzny właśnie już po wybuchu i miały stempel oczywiście z rokiem 1922, co prowadzi do błędnego określania czasu wykonania zdjęcia.
2024-11-01 19:55:24 (rok temu)
4elza
 
Wymiana, uściślenie datowania, uzupełnienie autora.
2021-12-01 04:18:57 (4 lata temu)
bozaj
 
+2 głosów:2
Według mnie jest to boisko sportowe przy dawnej hucie, dzisiaj jedno z boisk "Piasta" tzw. na Robotniczej. Z tyłu w tle domy przy dzisiejszych ulicach Szczepanowskiego i Olszynki. Fotografię wykonano z hałdy przy hucie, która stopniowo się powiększała aż zajęła nawet widoczną bieżnię. Na tym stadionie mecze rozgrywał "Piast" od 1945 roku aż do przeniesienia na Okrzei po połączeniu z GKS.
2020-12-14 18:10:34 (5 lat temu)
Ewqa100
 
do bozaj: Dzięki :) założyłam obiekt.
2020-12-15 05:28:19 (5 lat temu)
emem
 
+3 głosów:3
Kgl - czyli królewski Inspektor Hutniczy. To "g" faktycznie trochę niewyraźne.
2023-12-12 16:14:50 (2 lata temu)
do emem: Podziękował, poprawiłem.
2023-12-12 16:34:42 (2 lata temu)
JureK
 
Inżynier Huty Gliwickiej. Jego pasją była fotografia, którą z czasem zajął się zawodowo – otworzył własne atelier (przy ul. Jagiellońskiej 20,budynek już nie istnieje).. Na zdjęciach Beermanna można zobaczyć cały przekrój społeczny ‒ najczęściej fotografował klasę średnią, ale przeglądając jego zdjęcia, można natknąć się również na przedstawicieli niższych warstw społecznych. Wilhelm Beermann był też radnym miejskim i należał do loży masońskiej/źr.
2021-03-14 11:27:37 (5 lat temu)
do JureK: Dzięki za komentarz.
2021-03-14 12:14:41 (5 lat temu)
do piotr brzezina : Tu też ma trochę opisu
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: prawka linku
2021-03-14 12:42:46 (5 lat temu)
emem
 
+2 głosów:2
To jest nagrobek symboliczny pastora Jacoba, postawiony w Roku Jubileuszu Reformacji, czyli 2017 - oryginalny jest osadzony w postumencie fragment tablicy, który odnaleźliśmy na cmentarzu. Ale nawet oryginalny nagrobek trudno byłoby zaliczyć do najstarszych, ponieważ cmentarz został założony w 1808 roku, a pastor Jacob zmarł w roku 1865.
2023-12-12 16:12:28 (2 lata temu)
do emem: Pozwoliłem sobie na dodanie, do opisu zdjęcia
2023-12-12 16:47:09 (2 lata temu)
Nazwa obiektu do poprawki - Gliwickie Zakłady...
2021-07-30 06:08:11 (4 lata temu)
Dana
 
do ritterswalder: Poprawione.
2021-07-30 06:52:56 (4 lata temu)
Petrus
 
+1 głosów:1
Czyli już w gazecie z czerwca 1924 jest zdjęcie odbudowanej kaplicy/grobowca (dolny róg), widocznej również tutaj łącznie z powstałymi w międzyczasie budynkami przy ul. Szczepanowskiego.
2024-06-23 21:35:42 (2 lata temu)
emem
 
+1 głosów:1
...na Cmentarzu Hutniczym :)
2025-07-22 16:02:02 (11 miesięcy temu)
yani
 
+2 głosów:2

Ten dźwig nie pasuje do okoliczności z opisu.
2025-03-27 11:06:07 (rok temu)
yani
 
+4 głosów:4
Podejrzewam załadunek w Gliwicach, gdzie był wykonany.
2025-03-27 12:12:07 (rok temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Dziękuję.
2025-03-28 07:03:09 (rok temu)
Woj11
 
do yani: Grudzień 1989 - upadek wodza
2025-03-27 11:49:32 (rok temu)
fantom
 
+3 głosów:3
do Woj11: Upadek był wieczorem i dźwig również był inny:
2025-03-27 11:57:16 (rok temu)
Pokaż na mapie
16 Dyskusji (ostatnia 11 miesięcy temu)
Ulica Robotnicza - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet