Opole Główne to dziś jeden z największych dworców kolejowych w Polsce. Każdego roku obsługuje ponad 2 miliony podróżnych, co stawia go w jednym szeregu z takimi węzłami kolejowymi jak Wrocław Główny, czy Warszawa Centralna. Myli się jednak ten, kto twierdzi, że jest to pierwszy dworzec w Opolu. Wręcz przeciwnie! Nim powstał dobrze nam znany, współczesny budynek stacji, w jego sąsiedztwie działał nie jeden, a dwa dworce! Jak to możliwe? Po co w tak małym mieście dwie, położone po sąsiedzku, stacje kolejowe? Zapraszamy was na historyczną podróż po opolskiej kolei.
Po raz pierwszy pociągi do Opola docierają w połowie XIX wieku. W tamtym czasie połączenia z naszym miastem obsługiwały Koleje Górnośląskie. Zapewniały one połączenie Wrocławia z miastami górnośląskimi. Naturalnym przystankiem na tej trasie było więc Opole. Pomysł budowy trasy Wrocław - Mysłowice został oficjalnie przedstawiony 3 czerwca 1836, a jego mecenasem został ceniony prezydent rejencji opolskiej hrabia Püchler.