| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kiedy do Opola dotarła kolej?

proszę czekać...

Opole Główne to dziś jeden z największych dworców kolejowych w Polsce. Każdego roku obsługuje ponad 2 miliony podróżnych, co stawia go w jednym szeregu z takimi węzłami kolejowymi jak Wrocław Główny, czy Warszawa Centralna. Myli się jednak ten, kto twierdzi, że jest to pierwszy dworzec w Opolu. Wręcz przeciwnie! Nim powstał dobrze nam znany, współczesny budynek stacji, w jego sąsiedztwie działał nie jeden, a dwa dworce! Jak to możliwe? Po co w tak małym mieście dwie, położone po sąsiedzku, stacje kolejowe? Zapraszamy was na historyczną podróż po opolskiej kolei.

Po raz pierwszy pociągi do Opola docierają w połowie XIX wieku. W tamtym czasie połączenia z naszym miastem obsługiwały Koleje Górnośląskie. Zapewniały one połączenie Wrocławia z miastami górnośląskimi. Naturalnym przystankiem na tej trasie było więc Opole. Pomysł budowy trasy Wrocław - Mysłowice został oficjalnie przedstawiony 3 czerwca 1836, a jego mecenasem został ceniony prezydent rejencji opolskiej hrabia Püchler. 

 

 

 

Cdn.

Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet