starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 5.82
Skomentuj zdjęcie
piotr brzezina
Na stronie od 2011 listopad
14 lat 7 miesięcy 17 dni
Dodane: 3 września 2019, godz. 17:41:25
Autor zdjęcia: piotr brzezina
Rozmiar: 1700px x 1133px
Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0
Aparat: NIKON D5300
1 / 1000sƒ / 5.6ISO 12518mm
0 pobrań
521 odsłon
5.82 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia piotr brzezina
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki
Zbudowano: 1924
Zabytek: 39257/8-2172.
Relacja z katastrofy górniczej zamieszczonej w gazecie Nasz Lud: Eksplozje zniszczyły największą kopalnię w Karwinie. Na pokładzie 29. szybu Gabryeli, należącego towarzystwu górniczo hutniczemu w Karwinie, zapaliły się węgle, bowiem dnia 10. b. m. zauważono, że uchodzi dym z tego miejsca. Urząd górniczy wysłał dnia następnego komisję na miejsce, która po zbadaniu sprawy zarządziła, by zamurowano palącą się część pokładu. Prace rozpoczęto zaraz, a do rana dnia 12. b. m. odgrodzono trzema cementowymi murami palący pokład od części nieobjętej ogniem. Nad wykonaniem tych murów pracowało coś 30 robotników. Około godz. 1/212 w południe tegoż samego dnia zebrała się znów komisja, aby zbadać zamurowanie, gdy właśnie tuż przed jej przybyciem nastąpił okropny wybuch, który wyrzucił całe co dopiero wzniesione zamurowanie. Z pracujących około zamurowania robotników zostało 15 zabitych a 6 odniosło ciężkie rany. Ciężkie rany odnieśli też 2 urzędnicy i 1 panna, pełniąca służbę w miernictwie górniczym. Z ofiar tych tylko 2 trupy i wszystkich rannych udało się odnieść, Resztę z powodu wielkiego niebezpieczeństwa musiano zostawić na miejscu, a postarać się o zabezpieczenie szybu od dalszego nieszczęścia, który to szyb snąć w całem zagłębiu węglowem uważany jest za najniebezpieczniejszy. Przed szybem rozgrywały się wzruszające sceny rozpaczy owdowiałych żon i osierociałych dzieci.
Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy górniczej został po II wś. przebudowany. W wyniku tego zabiegu dodano nieestetyczne nagrobki z tablicami 12 górników (zmarło 15 - pozostali trzej górnicy spoczywają na cmentarzu ewangelickim ). Oprócz tego zainstalowano dwujęzyczną tablicę. Całość został sfinansowana ze środków przedsiębiorstwa państwowego OKD (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie / Ostravsko-karvinské doly). Na tablicach widnieją imiona i nazwiska oraz daty urodzenia i śmierci następujących osób: Felix Halama, Jan Ziemniok, Paweł Brachaczek, Józef Mach, Antoni Popek, Józef Piprek, Jan Widnic, Józef Szklorz, Jan Godula, Karol Stawarski, Alojzy Szuster, Zygmunt Śmiga.
Zbudowano: 1854
Zlikwidowano: 2004
Dawniej: Gabrielenzeche, UNRRA, KWK Mír
Zabytek: 12976755
Na terenie kopalni w 1852 r. wykonano pierwsze otwory wiertnicze, na podstawie których podjęto decyzję o budowie kopalni. Na głębokości 104 m wywiercono szew 79 cm. Koncesję na wydobywanie kopalni nabyto w 1854 r., a w tym roku została również utworzona kopalnia. Własność kopalni została podzielona na Franciszek Handwerk (25%) i hrabia Zierotin (75%). Kopalnia została nazwana po hrabinie Gabrieli Zierotin. 16 stycznia 1856 r. doszło do eksplozji gazu, zabijając 17 osób. W 1859 r. wybuchł pożar, który zniszczył drewniany sprzęt w kopalni i na powierzchni. Ponieważ obecni właściciele nie mieli środków do naprawy, kopalnia została opuszczona, a w 1862 r. sprzedana arcyksięciu Albrechtowi. Po sprzedaży kopalni arcyksięciu Albrechtowi wznowiono wydobycia a w 1865 roku wydobycie węgla przekroczyło 10 000 ton. W latach 1870 - 1871 było wykonanie wgłębień nr 1 i 2 w 1872 została zbudowana bocznica kolejowa łącząca kopalnie z Koleją Koszycko-Bogumińską. W latach dziewięćdziesiątych zbudowano nowy zakład, a w 1899 roku zastosowano pierwszą maszynę elektryczną - wentylator Ratea. W 1902 r. doszło do wypadku górniczego, w którym zginęło 7 górników. W 1906 r. kopalnia została sprzedana Przedsiębiorstwu Górniczo-Hutniczemu. Właścicielem tej firmy było przeprowadzono wiele inwestycji modernizacyjnych, zarówno na powierzchni kopalni, jak i systemu wydobywczego, na przykład zostały zmodyfikowane wieże, które osiągnęły wysokość 35 metrów. W czasie I wojny światowej popyt na węgiel się zwiększył, także wydobycie węgla w kopalni Gabriela wyraźnie wzrosło. W 1917 roku odnotowano rekordowy roczny zbiór 717 400 ton węgla. Jednak ze względu na warunki życia w tym czasie miały miejsce także strajki i protesty górników. 2 marca 1947 r. kopalnia została przemianowana na UNRRA. W tym samym roku miała problemy spełnić plan pierwszego roku planu dwuletniego, zrealizowanego jedynie w 90,38%, w 1948 roku plan zrealizowany był w 96,26%. W 1950 roku nazwa kopalni została zmieniona na kopalnię Mír. 1 kwietnia 1958 kopalnia Mír połączyła się z kopalnią 1. Máj (która powstała z połączenia kopalni Hohenegger i kopalni Barbara). Obecna kopalnia Darkov (od nazwy miejscowości Darków) stoi na miejscu dawnego szybu wentylacyjnego Mír 4, który został wykorzystany do wentylacji tzw. „Stonawskiego pola” kopalni Mír. Ten był wydobyty już w 1949 roku, kiedy to podjęto decyzję o posunięciu obszaru górniczego kopalni Mír (Gabriela), pod lokalną część Karwina - Solca, włącznie pod teren parku z zamkiem rodziny Larischów. W 1972 roku rozpoczęła się inwestycyjna budowa nowego zakładu Darkov (Darków). Od 1 stycznia 1993 roku doszło do połączenia Darkova i Míru. Po 1989 r. miała miejsce restrukturyzacja w całym przemyśle wydobywczym. W związku z tym została zamknięta kopalnia Barbara a w 2004 roku również kopalnia Gabriela. Wydobycie z tej kopalni zostało przeniesione do kopalni Darkov. Źródło
Dzielnica Doły (Doly)
więcej zdjęć (18)
Cmentarz komunalny
więcej zdjęć (14)
ul. Ostrawska
więcej zdjęć (106)
Dawniej: Armii Czechosłowackiej (ČSA)