|
|  | powiat frysztacki |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2229%22%3Bi%3A1%3Bs%3A19%3A%22%C5%9Bl%C4%85skie+%28Zaolzie%29%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22496%22%3Bi%3A1%3Bs%3A10%3A%22frysztacki%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2257423%22%3Bi%3A1%3Bs%3A18%3A%22Karwina+%28Karvin%C3%A1%29%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Relacja z katastrofy górniczej zamieszczonej w gazecie Nasz Lud: Eksplozje zniszczyły największą kopalnię w Karwinie. Na pokładzie 29. szybu Gabryeli, należącego towarzystwu górniczo hutniczemu w Karwinie, zapaliły się węgle, bowiem dnia 10. b. m. zauważono, że uchodzi dym z tego miejsca. Urząd górniczy wysłał dnia następnego komisję na miejsce, która po zbadaniu sprawy zarządziła, by zamurowano palącą się część pokładu. Prace rozpoczęto zaraz, a do rana dnia 12. b. m. odgrodzono trzema cementowymi murami palący pokład od części nieobjętej ogniem. Nad wykonaniem tych murów pracowało coś 30 robotników. Około godz. 1/212 w południe tegoż samego dnia zebrała się znów komisja, aby zbadać zamurowanie, gdy właśnie tuż przed jej przybyciem nastąpił okropny wybuch, który wyrzucił całe co dopiero wzniesione zamurowanie. Z pracujących około zamurowania robotników zostało 15 zabitych a 6 odniosło ciężkie rany. Ciężkie rany odnieśli też 2 urzędnicy i 1 panna, pełniąca służbę w miernictwie górniczym. Z ofiar tych tylko 2 trupy i wszystkich rannych udało się odnieść, Resztę z powodu wielkiego niebezpieczeństwa musiano zostawić na miejscu, a postarać się o zabezpieczenie szybu od dalszego nieszczęścia, który to szyb snąć w całem zagłębiu węglowem uważany jest za najniebezpieczniejszy. Przed szybem rozgrywały się wzruszające sceny rozpaczy owdowiałych żon i osierociałych dzieci.
Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy górniczej został po II wś. przebudowany. W wyniku tego zabiegu dodano nieestetyczne nagrobki z tablicami 12 górników (zmarło 15 - pozostali trzej górnicy spoczywają na cmentarzu ewangelickim ). Oprócz tego zainstalowano dwujęzyczną tablicę. Całość został sfinansowana ze środków przedsiębiorstwa państwowego OKD (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie / Ostravsko-karvinské doly). Na tablicach widnieją imiona i nazwiska oraz daty urodzenia i śmierci następujących osób: Felix Halama, Jan Ziemniok, Paweł Brachaczek, Józef Mach, Antoni Popek, Józef Piprek, Jan Widnic, Józef Szklorz, Jan Godula, Karol Stawarski, Alojzy Szuster, Zygmunt Śmiga.
więcej 
|
proszę czekać...
|