|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6
Lata 1910-1920 , Kopalnia Węgla Kamiennego "Henryk" (Jindřich). Źrodło: "Hornické obce karvinské části OKR" na FB.Skomentuj zdjęcie
|
3 pobrania 1995 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Ewqa100 Obiekty widoczne na zdjęciu
Kopalnia Węgla Kamiennego "Henryk" (Jindřich) więcej zdjęć (8) Zbudowano: 1865 Zlikwidowano: 1999 Dawniej: Szyb IV, KWK "Gabzdyl" Kopalnia "Henryk" ("Jindřich") to dawna kopalnia węgla w Karwinie, czynna w latach 1865-1999. Na przestrzeni lat była nazywana szybem Nr VI lub kopalnia "Gabzdyl". Do czasu upaństwowienia w 1945 r. była własnością rodziny Larisch-Mönnich. Wydobywanie węgla na terenie przyszłej kopalni rozpoczęło się już w 1776 roku, w miejscu zwanym Kamienczok, pod kierownictwem Jana Erdmana Floriana Larischa. Złoża węgla wydobywano na niedużej głębokości, czyli około 30 metrów (maksymalnie do 70 metrów). Właściwą kopalnię zbudowano dopiero w 1856 roku, a jej nazwa odnosiła się do imienia wnuka pierwotnego założyciela Henryka Larisch-Mönnich (Heinrich, Jindřich). Nie mniej z powodu kłopotów technicznych wydobywanie węgla w ciągu pierwszych 30 lat było ograniczone. Prace związane z drążeniem nowego szybu rozpoczęły się w 1890 r. Według źródeł archiwalnych w 1896 r. wydobywano węgiel na czwartym i piątym piętrze. Do transportu wyrobku wykorzystywano od 1905 r. zaprzęg konny. Mechanizacja transportu została wprowadzona dopiero w 1936 r. Kopalnia dla swoich pracowników wybudowała kolonie górnicze "Henryk" obok szybu wentylacyjnego (zarówno dla górników z kopalni "Henryk" i "Franciszek") oraz "Czerwona kolonia" dla urzędników i górników. Kopalnia "Jindřich" zachowała swoją niezależność do 1951 r. W dniu 31 października 1951 r. połączone zostały kopalnie "Hlubina", "František", "Jan Karel" i "Jindřich". Z połączonych kopalń powstała 31 grudnia 1951 „Wielkokopalnia im. Armii Czechosłowackiej” - "Důl ČSA". Wydobywanie w kopalni "Jindřich" miało miejsce do 1995 r., wydobycie było prowadzone na maksymalnej głębokości 780 metrów. Po wyczerpaniu złóż węgla kopalnia została zamknięta w dniu 31 grudnia 1995 r. W 1999 r. kopalnia została wyburzona. Z wszystkich obiektów ostał tylko komin, który w 1997 r. został wpisany w rejestr zabytków. Źródło: Dzielnica Doły (Doly) więcej zdjęć (18) Wąskotorowa Kolej Lokalna Karwina- Ostrawa więcej zdjęć (13) Zbudowano: 1909 Zlikwidowano: 1967 Dawniej: Localbahn Ostrau – Karwin Koleje wąskotorowe w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim – sieć wąskotorowej kolei podmiejskiej łącząca w latach 1902–1973 miejscowości północno-wschodniej części Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego oraz posiadająca cechy systemu tramwajowego – na wielu odcinkach wagony jeździły po ulicach. Łączna długość torów o rozstawie 760 mm wynosiła 63 km. Eksploatowane były zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym. W 1912 powstały „Śląskie Koleje Krajowe”, które przejęły linię mimo inne Karwina – Frysztat (1912), Karwina – Nowy Bogumin (1913), Orłowa Kopaniny – Orłowa rynek (1913) oraz Nowy Bogumin – Hruszów (1914). W 1949 „Śląskie Koleje Krajowe” (do których dwa lata wcześniej włączono „Miejską Kolej Elektryczna w Boguminie”) oraz „Kolej Lokalna Ostrawa – Karwina” weszły w skład nowo utworzonych „Przedsiębiorstw Komunikacyjnych Miasta Ostrawy”. Chociaż w 1950 zbudowano nową linię ze Śląskiej do Morawskiej Ostrawy, a w 1953 przedłużono linię we Frysztacie do dzielnicy Nowe Miasto, to od 1954 rozpoczęto stopniową likwidację wąskotorówek. Pierwsze plany połączenia do Karwiny sięgają przełomu XIX i XX wieku. Ówczesny projekt przygotowany przez spółkę „Ganz & comp.” zakładał budowę linii z Hruszowa przez Śląską Ostrawę, Radwanice, Orłową do dworca kolejowego w Karwinie. Po realizacji pierwszego etapu, Hruszów – Śląska Ostrawa, zarzucono z powodów finansowych plany dalszej budowy. Zainteresowane linią były jednak władze miejskie Morawskiej Ostrawy, które uzyskały w 1907 koncesję na eksploatację elektrycznej kolei wąskotorowej. Przystąpiono do budowy według częściowo zmienionego projektu „Ganz & comp.” Nowa trasa liczyła 19,7 km, była jednotorowa z mijankami, o rozstawie toru 760 mm, prawie w całości biegła niezależnym torowiskiem. Zaczynała się w Morawskiej Ostrawie na dzisiejszym pl. B. Smetany (Smetanovo nám.), następnie biegła śladem współczesnej linii tramwajowej na Hranecznik, potem przez Radwanice, Pietwałd, Orłową do dworca kolejowego w Karwinie (dworzec w dzielnicy Kopalnie, obecnie wyłącznie towarowy). Ponadto wybudowano w Śląskiej Ostrawie, wzdłuż rzeki Ostrawicy, ponadkilometrowy łącznik z linią do Hruszowa (która początek miała przy moście Sikory). Eksploatację linii rozpoczęto 9 kwietnia 1909, jej operatorem było przedsiębiorstwo Kolej Lokalna Ostrawa – Karwina (niem. Localbahn Ostrau – Karwin, czes. Místní dráha Ostrava – Karviná). Początkowo wagony osobowe jeździły również poprzez wspomniany łącznik do Śląskiej Ostrawy, jednak z powodu niskiej frekwencji kursy te zlikwidowano w 1914 (ruch towarowy na tym odcinku pozostał). W latach 30., w czasach wielkiego kryzysu, na skutek problemów finansowych przewozy pasażerskie zostały poważnie ograniczone, a przewozy towarowe nawet na pewien czas zawieszone. Nowa granica z 1938 podzieliła linię – Morawska Ostrawa, Śląska Ostrawa i Radwanice pozostały w Czechosłowacji, zaś Pietwałd, Orłowa i Karwina znalazły się w Polsce. W efekcie powstały dwie odrębne linie: Morawska Ostrawa – Radwanice oraz Pietwałd – Karwina. Ruch na całej długości został przywrócony dopiero w 1939, kiedy całe Zagłębie zostało zajęte przez Niemcy (potem w 1945 przywrócono granice sprzed 1938). W połowie lat 50. zdecydowano jednak o stopniowej likwidacji ostrawsko-karwińskich wąskotorówek. Jako pierwsza przestała istnieć 30 czerwca 1954 linia do Michałkowic, którą zastąpiono trolejbusami. W 1959 skrócono linię Morawska Ostrawa – Karwina do Hranecznika, na zlikwidowanym odcinku pojawiła się normalnotorowa linia tramwajowa. Likwidacja w 1960 trasy z pl. Smetany w Morawskiej Ostrawie przez ulicę 28 Października i pl. Masaryka do mostu Sikory w Śląskiej Ostrawie była równoznaczna z opuszczeniem przez koleje wąskotorowe lewego brzegu Ostrawicy. W kolejnych latach zlikwidowano linię od dworca w Karwinie do osiedla Stalingrad (1961). W 1967 ostatecznie przestała istnieć dawna Kolej Lokalna Ostrawa – Karwina. Do przewozów pasażerskich używano na linii ostrawsko-karwińskiej łącznie przez cały okres istnienia (1909–1949) dziesięć wagonów elektrycznych wyprodukowanych w Koprzywnicy oraz dwadzieścia wozów doczepnych (12 z Koprzywnicy, 8 od Ringhoffera). Przewozy towarowe obsługiwane były jedną lokomotywą elektryczną z Grodźca Styryjskiego i towarowymi wozami doczepnymi różnego typu. Źródło |