|
|  | powiat frysztacki |
Więcej (21)
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2229%22%3Bi%3A1%3Bs%3A19%3A%22%C5%9Bl%C4%85skie+%28Zaolzie%29%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22496%22%3Bi%3A1%3Bs%3A10%3A%22frysztacki%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2257423%22%3Bi%3A1%3Bs%3A18%3A%22Karwina+%28Karvin%C3%A1%29%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Kopalnia "Henryk" ("Jindřich") to dawna kopalnia węgla w Karwinie, czynna w latach 1865-1999. Na przestrzeni lat była nazywana szybem Nr VI lub kopalnia "Gabzdyl". Do czasu upaństwowienia w 1945 r. była własnością rodziny Larisch-Mönnich. Wydobywanie węgla na terenie przyszłej kopalni rozpoczęło się już w 1776 roku, w miejscu zwanym Kamienczok, pod kierownictwem Jana Erdmana Floriana Larischa. Złoża węgla wydobywano na niedużej głębokości, czyli około 30 metrów (maksymalnie do 70 metrów). Właściwą kopalnię zbudowano dopiero w 1856 roku, a jej nazwa odnosiła się do imienia wnuka pierwotnego założyciela Henryka Larisch-Mönnich (Heinrich, Jindřich). Nie mniej z powodu kłopotów technicznych wydobywanie węgla w ciągu pierwszych 30 lat było ograniczone. Prace związane z drążeniem nowego szybu rozpoczęły się w 1890 r. Według źródeł archiwalnych w 1896 r. wydobywano węgiel na czwartym i piątym piętrze. Do transportu wyrobku wykorzystywano od 1905 r. zaprzęg konny. Mechanizacja transportu została wprowadzona dopiero w 1936 r. Kopalnia dla swoich pracowników wybudowała kolonie górnicze "Henryk" obok szybu wentylacyjnego (zarówno dla górników z kopalni "Henryk" i "Franciszek") oraz "Czerwona kolonia" dla urzędników i górników. Kopalnia "Jindřich" zachowała swoją niezależność do 1951 r. W dniu 31 października 1951 r. połączone zostały kopalnie "Hlubina", "František", "Jan Karel" i "Jindřich". Z połączonych kopalń powstała 31 grudnia 1951 „Wielkokopalnia im. Armii Czechosłowackiej” - "Důl ČSA". Wydobywanie w kopalni "Jindřich" miało miejsce do 1995 r., wydobycie było prowadzone na maksymalnej głębokości 780 metrów. Po wyczerpaniu złóż węgla kopalnia została zamknięta w dniu 31 grudnia 1995 r. W 1999 r. kopalnia została wyburzona. Z wszystkich obiektów ostał tylko komin, który w 1997 r. został wpisany w rejestr zabytków. Źródło:
więcej 
|
proszę czekać...
|