starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy Rzeki w Polsce Rzeka Wisła Most im. Księcia Józefa Poniatowskiego Wieżyce

1913 , Baszty mostu Poniatowskiego.

Skomentuj zdjęcie
Korekta datowania - to 1913, a nie 1931.
2022-03-08 19:32:19 (4 lata temu)
verbensis
+1 głosów:1
Nazwa obiektu i znacznik do zmiany. Wieżyce przyczółka chyba powinny odnosić się do wieżyc mostowych, a nie tych od strony wjazdu na wiadukt, a to przy nich stoi znacznik. Albo trzeba by wydzielić wieżyce wjazdowe na wiadukt i wieżyce mostowe, albo nie wiem - może potraktować jakoś zbiorczo. Bo na razie jest trochę bałagan.
Poza tym na zdjęciu formalnie są wieżyce wjazdowe na wiadukt, a nie mostowe.
2024-04-04 21:27:45 (2 lata temu)
do verbensis:
Kiedyś nazwa obiektu była "Wieżyce mostu", albo raczej po prostu "Wieżyce" - nie pamiętam już dokładnie...
Jakiś czas temu ktoś zmienił nazwę po kryjomu, nie informując o powodach zmiany. Moim zdaniem powinno być zbiorczo i ogólnie dla wszystkich - "Wieżyce".
2024-04-05 02:03:35 (2 lata temu)
do yani:
Zmieniłem nazwę obiektu na "Wieżyce".
Zastanawiam się nad znacznikami na mapie, chyba powinno być po jednym dla każdej pary?
2024-04-08 14:03:26 (2 lata temu)
do yani: Też się zastanawiałem - czy nie zrobić trzech podobiektów Wieżyc (wjazdowe na wiadukt, wjazdowe na most zachodnie i wjazdowe na most wschodnie), ze znacznikami dla każdego...
2024-04-08 14:06:39 (2 lata temu)
do verbensis:
To już byłaby przesada moim zdaniem. Wątpię, aby ktoś to w ogóle rozróżniał przy dopisywaniu zdjęć...
Wieżyc jest w sumie 14, naniosłem 5 znaczników, ponieważ 6 wieżyc jest parami, a 8 po 4. Jeśli to zły pomysł, to jako alternatywę widzę tylko brak znaczników...
2024-04-08 14:20:08 (2 lata temu)
do yani: Zapomniałem o tych na wiadukcie. Ale one na ogół nie lądowały w wieżycach, tylko w wiadukcie chyba.
Jakkolwiek wybierzesz - będzie lepiej niż było. :)
2024-04-08 14:25:04 (2 lata temu)
do yani: A to tak można? Ja widzę tylko jeden znacznik.
2024-04-08 14:25:45 (2 lata temu)
do da signa:
Znaczniki na mapie uaktywniają się po jakimś czasie. Jeśli chcesz zobaczyć od razu, to trzeba wejść w tryb edycji mapy.
Co do precedensu kilku znaczników, to już się to zdarzało.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2024-04-08 14:32:50 (2 lata temu)
do yani: Chodzi o to, że sprawdzałam w trybie edycji mapy. Może po prostu źle szukam...
2024-04-08 14:44:26 (2 lata temu)
do da signa:
Wiesz co, zacząłem się teraz zastanawiać... Nie wiem, czy to co napisałem wyżej o precedensie, nie dotyczy tylko znaczników na zdjęciach... :/
2024-04-08 14:47:43 (2 lata temu)
do da signa:
Już chyba wiem - znaczniki na mapie można duplikować, ale tylko obszarowe. Przy dodawaniu punktowych, poprzedni znika.
Zdaje się, że będę miał sporo roboty... :(
2024-04-08 15:00:00 (2 lata temu)
do yani: Eee... Chyba już nie...
2024-04-08 15:02:42 (2 lata temu)
do verbensis:
No właśnie widzę, że już są... :))
Zmyliło mnie, że był również znacznik punktowy na wieżycy przy Muzeum Wojska Polskiego.
2024-04-08 15:05:16 (2 lata temu)
do yani: To już nie moja robota. ;)
2024-04-08 15:07:30 (2 lata temu)
do verbensis:
Ale tzn. ten punktowy to nie Twoja robota, czy obszarowe nie Twoje?
2024-04-08 15:11:41 (2 lata temu)
do yani: Punktowy.
2024-04-08 15:11:56 (2 lata temu)
do verbensis:
Czyli to Ty tak starannie wszystkie 14 odwzorowałeś? Szacun!!
2024-04-08 15:14:49 (2 lata temu)
da signa
+1 głosów:1
do verbensis: No, teraz to jest znakomicie oznaczone.
2024-04-08 15:17:24 (2 lata temu)
verbensis
+2 głosów:2
do yani: Poszło szybko, tylko wkurzające było przyciąganie kropek obrysu przez sąsiednie obszary i znaczniki. ;)
2024-04-08 15:18:04 (2 lata temu)
yani
+2 głosów:2
do da signa:
Ty też masz w tym Swój udział - nie ma to jak współdziałanie! :)
2024-04-08 15:23:20 (2 lata temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 13 dni
Dodane: 8 grudnia 2009, godz. 9:01:42
Autor: Tadeusz Cieślewski ... więcej (4)
Rozmiar: 860px x 544px
10 pobrań
2709 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wieżyce
więcej zdjęć (146)
Architekt: Stefan Szyller

Autorem oprawy architektonicznej mostu i wiaduktu był Stefan Szyller. Wieżyce przy wjeździe na most miały pełnić funkcje obronne; powstały na żądanie rosyjskich władz wojskowych.

/p>

Wieżycowe podpory wiaduktu zbudowane są z dwóch części: trzykondygnacyjnej dolnej tzw. przyziemia, wykonanego w technologii wylewanego żelbetu oraz stojącej na poziomie wiaduktu, jednokondygnacyjnej, górnej murowanej tzw. pawilonu. W przyziemiu wieżyc znajduje się po kilka pomieszczeń użytkowych, w pawilonach są wyloty klatek schodowych lub podcienia z niewielkimi pomieszczeniami po obu stronach zaprojektowane jako przystanek komunikacji miejskiej.

/p>
Architekci: Mieczysław Marszewski, Wacław Paszkowski, Stefan Szyller
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1904-1913
Dawniej: Trzeci Most, Most Mikołajewski, most im. Cesarza Mikołaja II
Zabytek: 748

Most powstał w latach 1905-1913 wg projektu inżynierów Mieczysława Marszewskiego i Wacława Paszkowskiego, autorem architektury mostu i wiaduktu był zaś Stefan Szyller (twórca bramy Uniwersytetu Warszawskiego i budynków Politechniki Warszawskiej). Most o ośmiu przęsłach stalowych, wspartych na kamiennych filarach otwarto 6 stycznia 1914 roku.



W 1915 wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie wysadziły górne części 2 filarów. Most odbudowano w latach 1921-1926. W tym roku podczas Zamachu Majowego na moście doszło do historycznego spotkania pomiędzy marszałkiem Józefem Piłsudskim a prezydentem Stanisławem Wojciechowskim.



Ponownie most został zniszczony przez Niemców w 1944 - zniszczona została góra 3 filarów, w wyniku czego zapadły się 4 przęsła. Odbudowany według projektu konstrukcyjnego Stanisława Hempla, został oddany do użytku 22 lipca 1946. Niestety po odbudowie most stracił sporo ze swojego charakteru. W latach 1963–1966 most został poszerzony o 4 metry kosztem kamiennych wnęk i chodników.



Źródło:

Licencja: CC


Rzeka Wisła
więcej zdjęć (6)
Wisła (łac. i ang. Vistula, niem. Weichsel) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.

Źródła rzeki znajdują się w południowej Polsce, na wysokości 1107 m n.p.m., na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Zasadniczy kierunek biegu Wisły jest południkowy. Wisła posiada deltę i uchodzi do Zatoki Gdańskiej.

Źródła rzeki znajdują się w południowej Polsce, na wysokości 1107 m n.p.m. (Czarna Wisełka) i 1080 m n.p.m. (Biała Wisełka), na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.

Wisła ma trzy potoki źródłowe: Białą Wisełkę, główny górny bieg Czarną Wisełkę oraz Malinkę. Biała i Czarna Wisełka uchodzą do Jeziora Czerniańskiego, od którego płyną pod wspólną nazwą jako Wisełka. Po złączeniu nurtu z potokiem Malinka płynie już jako Wisła.

W miejscowości Biała Góra koło Sztumu około 50 km od ujścia rozdzielając się na dwa ramiona Leniwka (lewe) i Nogat (prawe), tworzy szeroką deltę zwaną Żuławami. W miejscowości Gdańska Głowa od Leniwki oddziela się w kierunku wschodnim kolejne ramię zwane Szkarpawa w celu ochrony przeciwpowodziowej zamknięte śluzą. Kolejne ramię Martwa Wisła oddziela się w Przegalinie. Uchodzi do Zatoki Gdańskiej.

Do XIV wieku ujście Wisły dzieliło się na główne wschodnie ramię Wisłę Elbląską i mniejsze zachodnie ramię Wisłę Gdańską. Od roku 1371 głównym ramieniem stała się Wisła Gdańska. Po powodzi w 1840 roku tworzy się dodatkowe ramię Wisła Śmiała. W latach 1890-1895 wykonano przekop koło Świbna.

Dorzecze Wisły zajmuje powierzchnię 194 424 km² (w Polsce 168,7 tys. km²). Urzeźbienie dorzecza Wisły charakteryzuje średnie wzniesienie 270 m n.p.m., przy czym przeważająca część dorzecza (55%) położona jest na wysokościach 100-200 m n.p.m.; od 100-300 m zawiera się ponad 3/4 dorzecza. Najwyższy punkt dorzecza leży na wysokości 2655 m n.p.m. (szczyt Gerlach w Tatrach). Cechą dorzecza Wisły jest asymetria – w znacznej mierze konsekwencja kierunku nachylenia Niżu Środkowoeuropejskiego ku północnemu zachodowi i kierunku spływu wód lodowcowych, przy równocześnie znacznej predyspozycji w budowie starszego podłoża. Asymetria dorzecza (prawostronnego do lewostronnego): 73-27%.

Wisła jest połączona za pomocą kanałów z:

* Odrą – Kanałem Bydgoskim, Notecią i Wartą (droga wodna Wisła - Odra)
* Niemnem – Kanałem Augustowskim i Czarną Hańczą
* Dnieprem – Kanałem Dnieprzańsko-Bużańskim i Prypecią.

Źródło [ Wikipedia]