| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Początki wrocławskiej komunikacji

proszę czekać...

1945 - 1948

Najpierw pojawili się wrocławscy pionierzy. Tymi, którzy mieli tworzyć początki powojennej, wrocławskiej komunikacji byli między innymi: Jerzy Rutkowski, Władysław Hartwig, Jan i Marian Wójcikowie, Karasiewicz, Stefan Kukurba, Grabowski, Bartosiewicz, Stempkowski, Sobiech, Winer, Orłowski, Nowicki, Kurowski. Wszystkimi na początku kierował przedwojenny warszawski tramwajarz inż. Kazimierz Mech oraz pierwsza dyrekcja MPK w składzie: inż. Tadeusz Arcinowski, inż. Czesław Ochab, Jan Południak. Datą początku wrocławskiej, polskiej komunikacji był 10 maja 1945 roku, kiedy to właśnie powołano pierwszą w/w dyrekcję.

Pierwszą siedzią wrocławskiego MPK był budynek przy ulicy Władysława فokietka 9. Wrocław powitał ich podobnie jak innych olbrzymimi zniszczeniami. Całkowicie zniszczona sieć napowietrzna, 50% słupów podtrzymujących trakcję legło w gruzach, połowa torów tramwajowych zniszczona ( 100 km ). Całkowicie zniszczone zakłady naprawcze, i spustoszone obiekty zaplecza technicznego. Na 137 budynków należących do komunikacji tylko 7 nadawało się do użytku. 74 tramwaje silnikowe zniszczone w 25% 157 wozów silnikowych w 50% 43 wozy silnikowe zniszczone całkowicie 45 wozów doczepnych zniszczonych w 25% 180 wozów doczepnych zniszczonych w 50% 150 wozów doczepnych zniszczonych na złom.

Z autobusów wrocławskich w 1945 znaleziono 21 autobusów i 24 przyczepy do nich. Wyremontowano 24 sztuki. W takich warunkach już 6 sierpnia uruchomiono pierwszy, wrocławski autobus, który kursował z Karłowic do gmachu sądu przy Podwalu. Był na początku autobusem pracowniczym, wożącym członków ówczesnego Zarządu Miejskiego. Pierwszy tramwaj "1" wyruszył na trasę w dniu 22 sierpnia 1945 roku na trasie od ul. Spółdzielczej do pl. Słowiańskiego. Prowadził go dawny lwowski motorniczy Władysław Siekiera. Trasę tę przedłużono wkrótce do ulicy Słowiańskiej a następnie do Dworca Nadodrze, który był w owym czasie głównym dworcem Wrocławia. Ta pierwsza, wrocławska linia to na początku jedynie 3 wozy tramwajowe kursujące co pół godziny.

Druga linia "2" ruszyła 6 października 1945 roku spod Dworca Nadodrze do ul. Żmigrodzkiej. Przy niej trwały wciąż prace mające na celu połączenie Nadodrza z Dworcem Głównym 22 listopada 1945 otwarto linię "3" łączącą Rynek i zbieg Legnickiej i Poznańskiej. Rok 1946 to priorytet prac remontowych mających na celu połączenie trzech wrocławskich dworców ze sobą (Głównego, Nadodrze i Świebodzkiego), i tak w kolejności otwarto kolejne linie:

"4" - Rynek - Cmentarz Grabiszyński (24.01.946)
"5" - Rynek - ul. Krakowska (15.03.1946)
"6"- Most Warszawski - ul. Muzealna (25.07.1946)
"7"- Rynek - Świdnicka - Powstańców Śl. - Krzyki (27.09.1946)
"8" - pl. Karola Marksa - Osobowice (17.07.1946) "
"9" - ul. Chopina - ul. Sienkiewicza (30.09.1946)
"10" - Dworzec Nadodrze - Dworzec Świebodzki - Dworzec Główny (26.07.1946)
"11" - linia na Kowale (01.12.1946)

Rok 1947

"12" łącząca Sępolno z Rynkiem

Rok 1948 niósł za sobą przygotowania do WZO.

"14" - Grabiszynek - Powstańców Śl. - Rynek (26.05.1948)
"15" - ul. Dyrekcyjna - Hala Ludowa

14.08.1948 otworzono linię łączącą ul. Hubską z ul. Kołłątaja

12.1948 uroczyste otwarcie lini łączącej ul. Strzegomską z zakładami "Archimedes" Zwieńczeniem roku 1948 było powstanie "Zerówki" czyli "Okólnej"

Ilość wozów tramwajowych w poszczególnych latach 1945 - 1948:

1945 r. - 83 
1946 r. - 129
1947 r. - 182 
1948 r. - 257

Autobusy do 1950 roku nie były priorytetem wrocławskiej komunikacji. W początkowym okresie cały tabor stanowiło 10 poniemieckich wozów marki "Busing" kursujących na trzech liniach i notorycznie się psujacych. Ilość autobusów w poszczególnych latach 1945 - 1948 1945 r. - 10 1946 r. - 11 1947 r. - 12 1948 r. - 22

bonczek/hydroforgroup/2008 na podstawie broszury "MPK we Wrocławiu 1945 - 1970" nieznanego wydawcy i autora (?)

Skomentuj artykuł
Co nieco poprawiłam, ale numery linii są dziwne, a nie wiem jakie być powinny, więc nie poprawię.
2012-11-08 16:41:32 (13 lat temu)
 
do Danuta B.: Poprawiłem
2012-11-08 18:02:06 (13 lat temu)
  
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet