starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. świętokrzyskie Kielce Stacja kolejowa Kielce Herbskie

styczeń 1984 , Modernizacja stacji Kielce Herbskie

Skomentuj zdjęcie
Mariusz Ucig
+5 głosów:5
Na zdjęciu urządzenie do hamowania wagonów zrzucanych z górki rozrządowej. Super fotografia, ale mam wątpliwości co do datowania. Modernizacja stacji była kilka lat później. Zostałem przeniesiony na Herby około 1987 i zaraz potem była modernizacja stacji Skarżysko. Z tego powodu Herby przejęły cały rozrząd pociągów towarowych. Pamiętam ogromne przeciążenie zarówno urządzeń jak i ludzi. Dopiero jak ruszył rozrząd w Skarżysku zaczęto modernizację stacji Kielce – Herby. Myślę, że to zdjęcie sprzed modernizacji i dodatkowo coś mi się wydaje, że oba zdjęcia przedstawiają lustrzane odbicia, ale upierał się nie będę. W końcu minęło bagatela tak ze czterdzieści lat, mogę się mylić.
2025-09-17 20:04:13 (9 miesięcy temu)
DariuszS
+2 głosów:2
do Mariusz Ucig: dziękuję za komentarz, postaram się sprawdzić dokładniej datowanie tych zdjęć - wstępnie opisane były jako rok 1984
2025-09-18 00:04:07 (9 miesięcy temu)
do DariuszS: Panie Mariuszu, wysłałem na priv kilka dodatkowych zdjęć
2025-09-22 17:02:42 (9 miesięcy temu)
Mariusz Ucig
+2 głosów:2
do DariuszS: Dzięki wielkie. Panie Darku wspaniałe zdjęcia. Trzeba je koniecznie opublikować na Fotopolsce. To bardzo cenny materiał dokumentalny. Odżyły wspomnienia. Niestety nie mogę poznać ludzi pracujących na torach, byli pewnie ze służby drogowej. Ja byłem zatrudniony bezpośrednio przy manewrach i formowaniu pociągów. Patrząc na tory nasuwa mi się taka myśl, że to zdjęcia z ostatniego etapu modernizacji stacji. Tłuczeń był jeszcze jasny i czysty. Trzeba gdzieś poszukać daty oddania stacji do eksploatacji po przebudowie. Budynek piętrowy to nastawnia KHA, obsługująca rozrząd. Odpowiedzialny pracownik nastawni włączał hamulce widoczne na torach i zlatujące z górki rozrządowej wagony traciły prędkość. Następnie kierował wagony za pomocą zwrotnic na którąś z trzech wiązek torów w zależności od ich przeznaczenia i kierunku odjazdu formowanego pociągu. Po wjeździe na właściwy tor pędzący wagon był wyhamowywany ręcznie przez pracowników manewrowych tzw. płozowych (od płozów, które wkładali pod koła zlatujących wagonów). Tory miały numerację jeżeli dobrze pamiętam od 211 do 246. Z lewej strony stacji patrząc od Kielc biegły tory szlakowe, po których śmigały pociągi. Ogólnie stacja Herby była bardzo duża, na zdjęciach widać tylko fragmenty.
2025-09-22 18:41:30 (9 miesięcy temu)
DariuszS
Na stronie od 2025 kwiecień
1 rok 2 miesiące 21 dni
Dodane: 16 września 2025, godz. 22:55:49
Autor zdjęcia: DariuszS
Autor: Stanisław Sikora ... więcej (69)
Rozmiar: 3000px x 1958px
Licencja: GNU FDL 1.1
Aparat: OpticFilm 7200
2 pobrania
282 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia DariuszS
Obiekty widoczne na zdjęciu
stacje