starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Przeniosłem to kopalnia Wujek
2026-06-06 21:38:02 (21 dni temu)
do Eugeniusz S.: A gdzie ja to dopisałam, bo nie pamietam? Już wiem, tutaj . I wiem dlaczego, bo w byłej nazwie obiektu też jest kopalnia Wujek. Czy były dwie?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2026-06-06 21:55:05 (21 dni temu)
Jarosław Dubowski
+2 głosów:2
do da signa: Kopalnia Wujek była jedna, ale pod koniec działania kochłowicka KWK Śląsk została organizacyjnie dołączona do KWK Wujek. Stąd podwójna nazwa.
Za to kopalnie Śląsk były dwie - działająca do lat 70-tych zlokalizowana w Chropaczowie i nowa otwarta w latach 70-tych w Kochłowicach, którą właśnie połączono z Wujkiem pod koniec istnienia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2026-06-06 22:39:43 (21 dni temu)
da signa
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Dziękuję.
2026-06-07 06:05:41 (20 dni temu)
da signa
Na stronie od 2018 czerwiec
7 lat 11 miesięcy 29 dni
Dodane: 4 czerwca 2026, godz. 13:35:30
Autor: Anna Chojnacka ... więcej (168)
Rozmiar: 2157px x 1536px
1 pobranie
77 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia da signa
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1804
Dawniej: Oheim Grube
W lipcu 1804 powstał pierwszy plan sytuacyjny kopalni Beata, której w 20 lat później prawo do eksploatacji wystawił Królewski Urząd Górniczy w Brzegu. Akt nadania obszaru górniczego Wujek (niem. Oheim) o powierzchni 1 km² został zatwierdzony w Berlinie w 1842. Jednak dopiero w lutym 1904 zarząd kopalni zarejestrował kopalnię w Sądzie Powiatowym w Katowicach.

Drążenie pierwszego szybu rozpoczęło się już w 1899, a pierwsze tony węgla wydobyto z głębokości 63 metrów 7 listopada 1900. W 1911 w kopalni pracowało już 2103 robotników. W okresie I wojny światowej w kopalni pracowało wielu jeńców wojennych. Jeńców umieszczono w domach noclegowych u "Wulca", przy stacji kolejowej Brynów. W 1922 dokonano nadania polskiej nazwy Wujek. W tym samym roku uruchomiono kopalnianą stację ratowniczą. Po stagnacji wywołanej kryzysem lat 30. ożywienie nastąpiło w latach 1937-38 i wyniosło 4800-4900 ton na dobę.

Podczas II wojny światowej oraz w czasach PRL-u wydobycie węgla ustalano odgórnie, nieraz pod dyktando zamówień płynących z zewnątrz. W 1970 wydobycie węgla wynosiło 2089040 ton, a już w 1979 – 3882850 ton rocznie. KWK "Wujek" jako pierwszy zakład wykonał już w czerwcu założenia planu pięcioletniego.

Strajk na Wujku rozpoczął się 1 września 1980 i trwał do podpisania porozumień jastrzębskich 3 września 1980. Od pierwszych dni września w kopalni zaczęła działać Solidarność, której przewodniczącym po wyborach w grudniu 1980 został Jan Ludwiczak.

16 grudnia 1981 doszło do masakry górników strajkujących (strajk okupacyjny) przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji siłami milicji oraz wojska i w wyniku strzałów oddziału ZOMO zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych.

1 stycznia 2005 do kopalni została przyłączona kopalnia "Śląsk" i pracuje jako KWK "Wujek" Ruch Śląsk. [1]

18 września 2009 roku w kopalni "Wujek" "Ruch Śląsk" doszło do wybuchu metanu, w wyniku czego dwudziestu górników poniosło śmierć, a trzydziestu pięciu zostało rannych.

Źródło: Autorzy: Licencja: [ CC-BY-SA 3.0]
ul. Pola Wincentego
więcej zdjęć (269)