starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 5.74

Kresy Fotopolska Fotopolskie porady techniczne

5 sierpnia 2012 , Tak mniej więcej wygląda skanowanie negatywu metodą robienia zdjęcia makro. Potem zabawa w Gimpie z dobraniem korekcji, ewentualnym prostowaniem zniekształceń itp. Zaletą jest możliwość skanowania formatu 6x9 i innych nietypowych. Wiem że jest to totalna prowizorka, za to nic mnie nie kosztowała.

Proszę potem o usunięcie zdjęcia, wstawiłem go tutaj bo nie miałem pomysłu gdzie je wstawić. A może założyć jakiś obiekt "fototechniczny" gdzie tym podobne można by czasowo wstawiać?

Skomentuj zdjęcie
2012-08-05 21:29:46 (13 lat temu)
do Rafał T : Ok, zmieniłem przypisanie.
2012-08-06 08:37:34 (13 lat temu)
Właśnie znajomy szuka pomysłu na cyfryzację kilkuset (200-300???) negatywów. Negatywy te są wedle prawa jego własnością, choć wg praw autorskich, z zamieszczaniem ich gdziekolwiek może już być problem. To z kolei nieco studzi zapędy do ponoszenia kosztów wynikających z np. zrobienia skanów, bo zdjęć tak ca jest w sumie ok. 4-5.000. Rzecz dotyczy lat 50-tych w Gdańska w każdym razie przed rokiem 1958. Jak sądzimy, zdjęcia te nie były nigdy i nigdzie nie publikowane a dotyczą gównie służby zdrowia w tychże latach ale też scenek z Gdańska i obszaru Polski.
2012-08-06 21:34:03 (13 lat temu)
do † Yanek: A negatywy są pocięte na klatki, kawałki czy w całości? Tanio i szybko ale niekoniecznie dobrze to tak : spróbowałbym położyć większą ilość na podświetloną płaszczyznę, przykrył szybą i cyknął fotkę aparatem z matrycą kilkanaście MPIX i dobrym szkłem. Potem tylko zabawa w kompie.
2012-08-06 22:52:21 (13 lat temu)
Mam nieco podobny patent i chciałem dodać, że tu duże znaczenie ma jakość tła, czyli białość płaszczyzny, na której kładziemy podśietlany od dołu negatyw, musi to byc idealna matówka, inaczej gradacja i ziarno tej matówki wkompnuje się w zdjęcia, i będzie, a fe. Ja mam do negatywów kasetę od Krokusa, tło to idealna matówka szklana, ale jest umieszczona nieco niżej niż kaseta, żeby ewentualne jej ziarno nie wyszło na zdjęciacj (nie będzie miało ostrości leżąc niżej niż "ostrzony" negatyw.
2012-08-26 01:44:02 (13 lat temu)
do Stenek: Profesjonalny skaner do zdjęć średniego formatu 6x9 kosztuje ok. 10 000 zł, a oddanie negatywów do zakładu, który taki sprzęt ma to masaktyczne koszty. Dlatego polecam metody własne.
2012-08-26 01:46:05 (13 lat temu)
do Stenek: Tutaj matówka to idealnie mleczne szkło, pod spodem lampa ccfl ze zwierciadłem parabolicznym, daje równomierne podświetlenie. Są to elementy wybebeszone ze starego skanera wystawionego na złom. Na dużo większe formaty mam podświetlenie z 42 calowego tv led, ale to już dosyć kłopotliwe ze względu na rozmiary.
2012-08-26 08:34:42 (13 lat temu)
do † Yanek: Przy takiej ilości , zapewne bardzo ciekawych ujęć , może warto pomyśleć o zakupie skanera ? Mam nadzieje że nikt tego nie uzna za kryptoreklamę ale w _Epson Perfection V33/V330 photo _ warto zainwestować cena w granicach 400 zł.
2012-08-26 11:02:51 (13 lat temu)
do jurekpogodno: Potwierdzam, mam ten skaner i sprawuje się bardzo przyzwoicie.
2012-08-26 12:16:14 (13 lat temu)
do jurekpogodno: Problem w tym że ja nie dysponuję tymi zdjęciami czy też póki co negatywami ale znajomy. To od niego zależy jak problem rozwiązać ale za sugestie wszelakie dziękuję :))
2012-08-27 09:34:55 (13 lat temu)
Marek Kuliński
Na stronie od 2010 listopad
15 lat 7 miesięcy 10 dni
Dodane: 5 sierpnia 2012, godz. 18:42:03
Autor zdjęcia: Marek Kuliński
Rozmiar: 794px x 915px
Aparat: HTC Wildfire S A510e
1 pobranie
2481 odsłon
5.74 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Marek Kuliński
Obiekty widoczne na zdjęciu
Fotopolska
więcej zdjęć (18)