starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 15 głosów | średnia głosów: 5.99
Skomentuj zdjęcie
Stenek
+1 głosów:1
Dobrze, że jest tu to zdjęcie. Na 1 planie dumnie się pręży cud NRD-owskiej motoryzacji czyli Mydelniczka! Za nią czeska EmBeczka. Po lewej piękny kwiat opraw oświetleniowych złożony z 3 trumienek. Po prawej u góry mural reklamowy FACH-u, było ich więcej, jak np. mural CELMY na rogu Wyższej Bramy i P. Wolności. Autorem tego ostatniego, czy też może wykonawcą-malarzem był mój nauczyciel z podstawówki Aleksander Januszewski, on słynął z tego, że tworzył dla wielu szkół tzw. tablo, czyli zestawienie zdjęć maturzystów czy uczniów kończących daną szkołę. Podpisywał swoje dzieła AlJot albo AJot. To nie były tylko same zdjęcia, ale zawsze był jakiś obrazek i On je malował, zaś całość też projektował i realizował
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2012-11-01 17:55:48 (13 lat temu)
stoik
 
ciekawe o czego służył ten dziadowski stolik ? do szybkiego trzepania bagaży ?
2012-11-02 08:59:09 (13 lat temu)
PEŻ
+2 głosów:2
do stoik: Bingo. Stoliczek służył celnikom do przeglądania bagaży wyjętych z bagażników samochodów.
2012-11-02 09:01:45 (13 lat temu)
Stenek
+2 głosów:2
do PEŻ: Czyli celnicy jako pierwsi użyli takich rozkładanych stolików jako narzędzi pracy ;-) Potem to już wiemy, jak było. Po uzyskaniu wolności nastała w Polsce era handlu stolikowego oraz szczękowego :)
2012-11-02 13:16:47 (13 lat temu)
stoik
 
Wy to jesteście tak bardzo merytoryczni, że bardziej być nie można.obiekt jest przeznaczony do szybkiegp wyburzernia. ostatnio naliczyłem aż 15 krawaciorzy z teczkami. w tym Roku Pańskim. mają go podobno przebudować. Z tym iż jak dowiedziałem się z dobrze poinformowanych źródeł. Ma być zburzona tylko górna kondygnacja. makieta tramwaju. mhm . Nie róbcie sobie ze mnie żartów, bo ja wszystko wiem. Vetinari ma blisko, to będzie śledził rozbiórkę. Czekamy na fajne zdjęcia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-05-14 14:18:52 (5 lat temu)
stoik
 
do stoik: Uprzejmie donoszę, że rozpoczął się demontaż płyt chodnikowych. Na razie jednej warstwy, bo pod spoodem jest druga.
2021-05-15 21:13:04 (5 lat temu)
Jarosław Dubowski
+1 głosów:1
do Stenek: Ten chyba tylko wygląda na rozkładany, natomiast pamiętam że tych stolików było tam co najmniej kilka...
2021-05-15 21:16:24 (5 lat temu)
do stoik: Jak dla mnie to poszli po najlżejszej linii oporu. Wystawią taras z informacją turystyczną. Nawet nikt nie pomyślał żeby puścić dołem (tak jak pod mostem Wolności) ścieżkę rowerową. Rowerzyści będą dalej musieli przejeżdżać ul. Zamkową i Przykopą żeby jechać dalej wzdłuż Olzy.
2021-05-15 22:11:23 (5 lat temu)
stoik
 
do tatranclimber: Plan jest taki. Taras widokowy ze skwerem i makieta tramwaju. Z tego co wiem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-05-15 22:19:00 (5 lat temu)
PEŻ
Na stronie od 2012 kwiecień
14 lat 2 miesiące 19 dni
Dodane: 31 października 2012, godz. 20:41:21
Rozmiar: 1176px x 975px
12 pobrań
2101 odsłona
5.99 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia PEŻ
Obiekty widoczne na zdjęciu
granice państwa
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1945/1965
Zlikwidowano: 2007
Dawniej: Cieszyn - Český Těšín (Czeski Cieszyn) - polsko-czechsłowackie przejście graniczne
Most Przyjaźni
więcej zdjęć (110)
Biuro: Pragostav
Zbudowano: 1953
Dawniej: Most Główny

W 1950 r. rozpoczęto budowę nowego żelbetowego mostu, który miał zastąpić prowizoryczny most drewniany zniszczony podczas powodzi w 1946. Most uroczyście otwarto w 1953 r. i nazwano go Mostem Przyjaźni. Budowa mostu była sfinansowana przez Polskę i Czechosłowację.

Źródło

/p>
ul. Główna (Hlavní třída)
więcej zdjęć (1261)
Ulica powstała w 1775 r. (według kroniki Kaufmanna) i pierwotnie przypisana była do dzielnicy Kamieniec, a w późniejszym okresie również do Saskiej Kępy, czyli Brandysa, gdyż areał Saskiej Kępy został wydzielony z Brandysa. Początkowo w miejscu tym biegła aleja topolowa z nieliczną jeszcze podmiejską zabudową. Jej pierwotna nazwa brzmiała Cesarska Droga - Kaiserstrasse. Po 1790 r. nazwę zmieniono na Droga Rzeszy - Reichs Strasse (stosowano również zamiennik Aerarial-Straße lub Ärarialstraße, co innymi słowy oznaczało drogę państwową), zaś przed 1883 r. na Saska Kępa - Sachsenbergstrasse, lub Sasówka z racji budowy w tym miejscu 13 manufaktur sukienniczych (a także tzw. wałchownię, czyli folusz do spilśniania wełny) przez ówczesnego właściciela Księstwa Cieszyńskiego księcia Albrechta Sasko-Cieszyńskiego, które jednak nie działały zbyt długo. W 1889 r. pojawia się też nazwa, a w zasadzie określenie ulicy, jako ul. Główna, czyli Hauptstrasse. Droga ta nie była własnością miasta - należała do państwa, czyli tzw. Ärarialstraße. Ciąg budynków powyżej skrzyżowania z obecną ul. Ruchu Oporu, w tym również wzdłuż ul. Frydeckiej, nazywano w księgach gruntowych: Colonie Sachsenberg. Wyraz - Kępa - oznaczał, iż droga była usytuowana wyżej aniżeli okoliczne pola i budynki. Zapewne z tego właśnie powodu polska gazeta Gwiazdka Cieszyńska pierwotnie określała ją mianem - Saska Góra. Powodem takiego stanu rzeczy była m.in ochrona drogi przed niszczącymi wylewami rzeki Olzy oraz wysokość jezdni mostu przeciw-zalewowego , z którym droga była połączona. Zabudowania zlokalizowane wzdłuż drogi odgradzały szerokie na 3m i głębokie ponad 1m rowy melioracyjne z wysokimi kamiennymi słupkami, które w późniejszym okresie zasypano. Droga w owym czasie była około 16.5m szeroka. Do budynków wchodziło się mostkami, które były bardzo podobne do tych w okolicach Cieszyńskiej Wenecji - ul. Przykopa. W 1880 r. żądano podwojenia ilości oświetlenia ulicznego aż po dworzec kolejowy przy ul. Jabłonkowskiej. W 1883 r. rozpoczęto gruntowną regulację ulicy wraz z budową chodników w miejscu skanalizowanych rynsztoków (zamiary te były omawiane na posiedzeniach już w 1882 r.), jednak jeszcze w 1885 r. ulica ta nie była całkowicie pokryta chodnikami. Powodem miały być trudności z niektórymi właścicielami budynków, którzy nie chcieli za zbyt niską cenę odstąpić części działek pod budowę chodnika. Dotyczyło to m.in. posiadłości Lehmanna (numer konskrypcyjny 34 i 35), z którym pertraktowano jeszcze w 1886 r. W 1889 r. skarżono się jak co roku na niewystarczające oświetlenie ulic. Według opinii brak oświetlenie powodował wielorakie niedogodności, ale czasami również nieprzyjemne wypadki. Za przykład podawano kobietę i jej dziecko, które wpadło do rowu wypełnionego wodą i błotem na przeciwko domu Hoheneggera. W 1891 r. drogę walcowano - utwardzono tłuczniem. W 1900 r. poszerzono (3,5 m) i wybetonowano chodniki, natomiast drogę wybrukowano. Brukowanie kostką Porphyrwürfel - magmowa skała Porfir - kosztowało 62 tys. florenów i wykonała je firma Kulka z Opawy. Rozważano również wariant z nawierzchnią asfaltową w czym specjalizowała się wiedeńska firma Asphalt-Actien-Gesellschaft. W tym wypadku koszt byłby 47 449 florenów. Następnym wariantem była kostka granitowa, którą dostarczyłaby wiedeńska firma Scheffel za 53 tys. florenów oraz kostka metalowa od firmy Schostal & Co z Brna za 48 tys. florenów. W wyniku poszerzenia chodników przeniesiono również latarnie uliczne, które odtąd znajdowały się na chodniku. Na uregulowanie całej ulicy czekano długie lata, przy czym często skarżono się na stan drogi i chodników, które podczas deszczu zamieniały się w błoto. Do 1900 r. ludność korzystała wyłącznie z lewego chodnika, który powstał w 1888 r. (strona drukarni), gdyż po prawej stronie istniały tylko jej fragmenty z odmienną szerokością i wysokością. W 1894 r. przeprowadzono prace ziemne związane z budową wodociągu miejskiego. W 1917 r. przygotowano projekt przebudowy, który miał polegać na obniżeniu nawierzchni drogi. Za początek obniżenia wyznaczono skrzyżowania z Mervillegasse. Obniżona droga miała umożliwić przejazd tramwaju przez nowe przejście podziemne, które miało zastąpić tzw. Demelloch . Chodniki miały pozostać na pierwotnej wysokości, natomiast zejście na drogę miały umożliwiać schody. Saska Kępa była jedną z najważniejszych dróg przelotowych w Cieszynie. Na jednej z licznie wydawanych pocztówek oznaczona została jako Grand Avenue. Na swym końcu rozgałęziała się w trzech kierunkach: na Węgry, Morawy i Śląsk Opawski. Po 1924 r. rozpoczęto sukcesywne usuwanie z nawierzchni szyn tramwajowych, co miało mieć związek z nowym brukowaniem ulicy (fragmentarycznie istniały jeszcze w 1933 r.) dochodziło bowiem do licznych wypadków rowerzystów. W 1928 r. zainstalowano nowe oświetlenie uliczne - lampy elektryczne zawieszone na dużej wysokości pomiędzy kamienicami. W 1929 r. pokryto asfaltem chodniki wzdłuż drukarni Prochaski. W grudniu tego samego roku radny Jan Blecha proponował ustawić policjanta kierującego ruch drogowy na skrzyżowaniu Saskiej Kępy z ul. Hasnera. W wyniku rosnącego ruchu samochodowego ograniczono w 1930 r. prędkość do 15 km/h, przy czym na skrzyżowaniu z ul. Dworcową pojawiła się dwujęzyczna tablica: Pomalu jezdit! Langsam fahren! W następnym roku zakupiono skrapiarkę ulic, by ograniczać w ten sposób tumany prochu (skrapiarki były stosowane już pod koniec lat 80 XIX w.). W czerwcu 1931 r. kładziono kabel telefoniczny z nowego budynku poczty przy ul. Dworcowej do polskiej części miasta. Kable połączono po stronie polskiej 16 grudnia tego samego roku . Podczas związanych z tym prac ziemnych ludność skarżyła się na rozkopany chodnik. W kwietniu 1933 r. ze względów ekonomicznych dotychczasowe oświetlenie gazowe zostało przebudowane na elektryczne. W 1935 r. przeprowadzono nowe brukowanie. Po przyłączeniu tzw. Zaolzia do Polski wprowadzono ruch samochodowy prawostronny. W lipcu 1939 r. narożniki na głównych skrzyżowaniach ogrodzono łańcuszkami z racji bezpieczeństwa przechodniów przed samochodami. W 1974 r. ulica na całej swej długości została odnowiona. Zmiany nazwy ulicy były następujące: 1915 - 1919 Kaiser - Wilhelm Straße, 1919 - 1920 ul. Saska, 1920 - 1938 Sachsenberg - Saská kupa (należy dodać, iż początkiem lat 20 tych XX w. władze miasta zamierzały zmienić nazwę ulicy na ul. Masarykova třída), 1938 - 1939 ul. Marszałka Piłsudskiego, 1939 - 1945 ponownie Sachsenberg, 1948 - 1989 najpierw ul. Gottwaldova później Stalinova a jeszcze później Revoluční, od 7 lutego 1990 r. ul. Hlavní, natomiast po wprowadzeniu dwujęzycznych nazw ulic w 2007 r. również ul. Główna.
ul. Zamkowa
więcej zdjęć (1981)
Dawniej: Schlossgasse