starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. mazowieckie Warszawa Śródmieście pl. Piłsudskiego Józefa, marsz. Pałac Saski

1919 , Legioniści na pl. Saskim. Najprawdopodobniej przed wymarszem na wojnę z bolszewikiem. W tle widoczna narożna kamienica przy Królewskiej 6 i skrzydło Pałacu Saskiego.

Skomentuj zdjęcie
Witam , przepraszam ze przeszkadzam , mam pytanie , gdzie znajde listę żołnierzy co brali udział w wojnie Polsko - Bolszewickiej ? Szukam przynaleznosci wojskowej mojego krewnego co brał udział w tej wojnie . Dziekuje za kazda pomoc i pozdrawiam .
2018-07-20 15:47:17 (7 lat temu)
Cristoforo
Na stronie od 2006 kwiecień
20 lat 2 miesiące 20 dni
Dodane: 2 stycznia 2013, godz. 10:22:06
Rozmiar: 1280px x 996px
30 pobrań
4089 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Cristoforo
Obiekty widoczne na zdjęciu
Pałac Saski
więcej zdjęć (433)
Architekci: Adam Idźkowski, Tylman z Gameren
Zbudowano: 1661-64 i 1842
Zlikwidowano: 1944
Dawniej: Sztab Główny Wojska Polskiego, Pałac Skwarcowa, Pałac Morsztynów
Pierwotnie na miejscu pałacu stał dwór Tobiasza Morsztyna. Jego spadkobierca Jan Andrzej Morsztyn wybudował po 1661 roku w miejscu dworu i części Wału Zygmuntowskiego, piętrowy barokowy pałac z czterema wieżami. Pałac został zakupiony w 1713 roku przez króla Augusta II, który rozpoczął jego przebudowę zakończoną w roku 1748 w czasach panowania króla Augusta III. Pracami kierowali Carl Friedrich Pöppelmann i Joachim Daniel Jauch. W 1724 roku do rezydencji wprowadził się dwór królewski. Stanowił jedno z założeń urbanistycznych Osi Saskiej ciągnącej się od Krakowskiego Przedmieścia do Koszar Mirowskich.
W latach 1839-1842 pałac przebudowano nadając mu styl klasycystyczny (wg planów Adama Idźkowskiego), rozbebrano wówczas część środkową pałacu i dodano w tym miejscu kolumnadę w stylu korynckim.
W dwudziestoleciu międzywojennym w gmachu znajdował się Sztab Generalny Wojska Polskiego, utworzony już w 1918 r. w Królestwie Polskim, a w 1923 przed budynkiem od strony wschodniej ustawiono pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. W 1925 w kolumnadzie pałacu, pod arkadami, urządzono Grób Nieznanego Żołnierza. W latach 1930–1937 w budynku Pałacu Saskiego znajdowała się także siedziba Biura Szyfrów gdzie po raz pierwszy, w grudniu 1932, złamano kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Podczas II wojny światowej, pałac był siedzibą sztabu hitlerowskiego. Został zniszczony przez Niemców po upadku powstania warszawskiego, w grudniu 1944.

Po zakończonej II wojnie światowej komunistyczne władze nie zdecydowały się na odbudowę pałacu, odnowiono jedynie pozostałą po zniszczeniach środkową część w której urządzono ponownie Grób Nieznanego Żołnierza. W okresie powojennym kilkukrotnie planowano rozpoczęcie prac rekonstrukcyjnych, jednak do końca PRL w 1989 nie podjęto żadnych konkretnych działań.

Źródło: Licencja:

Wojna polsko-bolszewicka (wojna polsko-sowieckawojna polsko-radzieckawojna polsko-rosyjska 1919–1921) –  pomiędzy odrodzoną II RP a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką, dążącą do podboju europejskich państw i przekształcenia ich w republiki sowieckie, zgodnie z ideologią, doktryną polityczną i programem politycznym RKP (b) oraz jej deklarowanymi celami politycznymi, określanymi jako "Rewolucja z zewnątrz”.



We wrześniu 1920 Włodzimierz Lenin w czasie przemówienia na IX Konferencji RPK przedstawił główną (według niego) przyczynę wojny polsko-bolszewickiej: "...stwierdziliśmy, że gdzieś pod Warszawą znajduje się nie centrum polskiego rządu burżuazyjnego i republiki kapitału, ale centrum całego współczesnego systemu imperialistycznego, oraz że okoliczności pozwalają nam wstrząsnąć tym systemem i prowadzić politykę nie w Polsce, ale w Niemczech i w Anglii. Tym samym stworzyliśmy w Niemczech i Anglii zupełnie nowy odcinek rewolucji proletariackiej, walczącej z ogólnoświatowym imperializmem…."



Wojna przez cały okres trwania toczyła się równolegle w wymiarze militarnym i bardzo silnie zaakcentowanym wymiarze politycznym. Trwała w latach 1919–1920, a jej najważniejszymi epizodami militarnymi były: 

https://pl.wiki...ijowska_(1920)"
>wyprawa kijowska, https://pl.wiki...twa_Warszawska">bitwa warszawska, https://pl.wiki...e_znad_Wieprza">kontruderzenie znad Wieprza, https://pl.wiki..._pod_Komarowem">bitwa pod Komarowem i https://pl.wiki...wa_nad_Niemnem">bitwa nad Niemnem.



12 października 1920 delegacja Sejmu RP i Rządu RP oraz delegacja rządu RFSRR zawarły w Rydze - zawieszenie broni (weszło w życie 18 października), a 18 marca 1921, również w Rydze, podpisany został pokojowy "Traktat Ryski", który wytyczył granicę polsko-radziecką. Do czasu agresji ZSRR na Polskę (1939) traktat regulował stosunki pomiędzy II Rzecząpospolitą a RFSRR, a następnie (od 1922) z ZSRR.



W polskiej historiografii konflikt określany jest najczęściej jako: wojna polsko-bolszewickawojna polsko-radzieckawojna polsko-sowiecka.


Wydarzenia historyczne
więcej zdjęć (6)
Kamienica Ludwika Malhome'a
więcej zdjęć (18)
Architekt: Alfons Kropiwnicki
Zbudowano: 1851-52
Zlikwidowano: II w. św.
pl. Piłsudskiego Józefa, marsz.
więcej zdjęć (3678)
Dawniej: Plac Zwycięstwa, Adolf Hitler Platz, Plac Saski, Plac Soborowy
ul. Królewska
więcej zdjęć (2789)
Ulica Królewska – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, ma długość ok. 1,1 km.
Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Krakowskim Przedmieściem i biegnie na zachód przecinając Pasaż Niżyńskiego, by dalej kreślić południową pierzeję pl. Józefa Piłsudskiego. Po przejściu przez plac, krzyżuje się z ulicami: Mazowiecką, bpa Juliana Burschego i Marszałkowską, a kończy swój bieg na Granicznej, gdzie rozwidla się na ulice Grzybowską i Twardą.
Powstała w okresie kluczowego rozwoju staromiejskiej części Warszawy, a więc najpewniej w okresie XVI - XVII wieku. Od samego początku łączyła Trakt Królewski z Grzybowem. W XVIII w. na rogu Marszałkowskiej i Królewskiej znajdowała się otwarta w 1784 r. Operalnia, pierwszy w Polsce teatr zawodowy. W 1816 roku na tyłach ulic Królewskiej i Marszałkowskiej powstało targowisko przeniesione z Pociejowa (później w tym miejscu stanęła kamienica Hersego). W 1820 roku teren na nowo został zadrzewiony i otrzymał nazwę placu Zielonego. 26 marca 1908r. ulicą Królewską pojechał pierwszy w stolicy elektryczny wóz tramwajowy, obecnie żaden tramwaj nie kursuje ta ulicą, jednak nadal można zauważyć na ulicy tory wystające przez rozjechany asfalt. Pierwszy autobus pojawił się tutaj w 1957 roku - był to autobus 106. W okresie międzywojennym znajdował się tutaj gmach Giełdy Państwowej.
Przy ul. Królewskiej 11 znajduje się (niegdyś prestiżowy w całym kraju) Hotel Sofitel Victoria, a pod numerem 19. XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja.