| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Wydarzenia historyczne

Obchody Święta Niepodległości

1109

1109 - Wojna polsko-niemiecka

1618 1648

1618-1648 - Wojna trzydziestoletnia

1655
1660

1655-1660 - Potop Szwedzki

1740
1742

1740-1742 - I wojna śląska

1744
1745

1744-1745 - II wojna śląska

1756 1763

1756-1763 - Wojna siedmioletnia

1756
1763

1756-1763 - III wojna śląska

1794

1794 - Insurekcja kościuszkowska

1830
1831

1830-1831 - Powstanie Listopadowe

1863
1864

1863-1864 - Powstanie styczniowe

Więcej (50)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Wojna polsko-bolszewicka (wojna polsko-sowieckawojna polsko-radzieckawojna polsko-rosyjska 1919–1921) –  pomiędzy odrodzoną II RP a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką, dążącą do podboju europejskich państw i przekształcenia ich w republiki sowieckie, zgodnie z ideologią, doktryną polityczną i programem politycznym RKP (b) oraz jej deklarowanymi celami politycznymi, określanymi jako "Rewolucja z zewnątrz”.

We wrześniu 1920 Włodzimierz Lenin w czasie przemówienia na IX Konferencji RPK przedstawił główną (według niego) przyczynę wojny polsko-bolszewickiej: "...stwierdziliśmy, że gdzieś pod Warszawą znajduje się nie centrum polskiego rządu burżuazyjnego i republiki kapitału, ale centrum całego współczesnego systemu imperialistycznego, oraz że okoliczności pozwalają nam wstrząsnąć tym systemem i prowadzić politykę nie w Polsce, ale w Niemczech i w Anglii. Tym samym stworzyliśmy w Niemczech i Anglii zupełnie nowy odcinek rewolucji proletariackiej, walczącej z ogólnoświatowym imperializmem…."

Wojna przez cały okres trwania toczyła się równolegle w wymiarze militarnym i bardzo silnie zaakcentowanym wymiarze politycznym. Trwała w latach 1919–1920, a jej najważniejszymi epizodami militarnymi były: wyprawa kijowskabitwa warszawskakontruderzenie znad Wieprzabitwa pod Komarowem i bitwa nad Niemnem.

12 października 1920 delegacja Sejmu RP i Rządu RP oraz delegacja rządu RFSRR zawarły w Rydze - zawieszenie broni (weszło w życie 18 października), a 18 marca 1921, również w Rydze, podpisany został pokojowy "Traktat Ryski", który wytyczył granicę polsko-radziecką. Do czasu agresji ZSRR na Polskę (1939) traktat regulował stosunki pomiędzy II Rzecząpospolitą a RFSRR, a następnie (od 1922) z ZSRR.

W polskiej historiografii konflikt określany jest najczęściej jako: wojna polsko-bolszewickawojna polsko-radzieckawojna polsko-sowiecka.

Koniec I wojny światowej spowodował wielkie zmiany na kontynencie europejskim. Nadszedł kres istniejących mocarstw i systemów politycznych. Na mapie Europy w 1918...
dodano: 2022-11-18, autor: vetinari
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
WW
 
Hm, to w końcu to jest Rembertów czy szosa między Radzyminem a Warszawą?
2016-10-20 21:19:07 (9 lat temu)
Witam , przepraszam ze przeszkadzam , mam pytanie , gdzie znajde listę żołnierzy co brali udział w wojnie Polsko - Bolszewickiej ? Szukam przynaleznosci wojskowej mojego krewnego co brał udział w tej wojnie . Dziekuje za kazda pomoc i pozdrawiam .
2018-07-20 15:47:17 (7 lat temu)
yani
 
Wymiana + zmiana źródła.
2023-02-08 11:37:25 (3 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do yani: Gwoli prawdy Piłsudski wtedy jeszcze marszałkiem nie był
2023-02-08 13:39:51 (3 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Woj11:
Wg Wikipedii:
19 marca 1920, w dniu swoich imienin, przyjął i zatwierdził stopień Pierwszego Marszałka Polski. Do Piłsudskiego zgłosili się przedstawiciele Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej, która na mocy uchwały Sejmu przeprowadzała weryfikację całego korpusu oficerskiego armii polskiej. Komisja ta uchwaliła prosić Naczelnego Wodza, by przyjął stopień Pierwszego Marszałka Polski. Buławę marszałkowską wręczono mu uroczyście po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej 14 listopada 1920 roku.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2023-02-08 15:32:54 (3 lata temu)
Woj11
 
do yani: Dla mnie marszałkiem został dopiero w marcu 1923 roku, gdy formalnie pojawiła się ustawa przewidująca taki stopień. Do tego momentu najwyższym stopniem w WP był generał brygady
2023-02-08 16:03:49 (3 lata temu)
yani
 
do Woj11:
Tu, przy zdjęciu w jakiejś publikacji, jest tytułowany Marszałkiem: . Ale publikacja może być po 1923 roku...
2023-02-08 16:15:03 (3 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do yani: W WP, które początkowo było zlepkiem właściwie trzech systemów trzeba było ujednolicić również stopnie wojskowe, W tym celu istniała Ogólna Komisja Weryfikacyjna. A jej członkowie powołując się na ustawę z 2 sierpnia 1919 roku postanowili obdarować Piłsudskiego marszałkiem. Ówczesny minister spraw wojskowych – generał Józef Leśniewski, występuje w imieniu Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej o nadanie Piłsudskiemu stopnia marszałka, na mocy specustawy sejmowej.Niższa izba parlamentu udzieliła odmownej odpowiedzi. Nominację tę członkowie Sejmu uznali za „przedwczesną” i „obraźliwą” . Leśniewski, jak i dominujący w składzie Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej wojskowi, zadecydowali wspólnie, iż pomimo sprzeciwu Sejmu stopień marszałka zostanie Piłsudskiemu przyznany. W związku z tym 19 marca 1920 r., w dniu imienin Józefa, udali się do z niego delegacją, aby „w dowód czci i hołdu dla Wodza Naczelnego zwrócić się do niego z prośbą o przyjęcie Najwyższej Godności Wojskowej – stopnia Pierwszego Marszałka Polski”.


2023-02-08 16:34:21 (3 lata temu)
yani
 
do Woj11:
Cenne informacje, jak zwykle jestem pełen podziwu dla Twojej wiedzy...
A czy można uznać, że był "marszałkiem nieformalnym", czy zmieniamy opisy przy zdjęciach?
2023-02-08 16:39:07 (3 lata temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do yani: Zostawmy. ilu jest "wariatów", takich jak ja, czepiających się szczegółów?
2023-02-08 16:58:57 (3 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Woj11:
Mówią, że to ja jestem strasznym upierdliwcem... :))
2023-02-08 17:10:20 (3 lata temu)
atom
 
Jak wynika z widocznego opisu, zdjęcie ma związek z jakimś epizodem wojny polsko-bolszewickiej. Wysłane zostało jako pocztówka (z symbolami poczty polowej) 29.10.1920 r., a więc tuż po zakończeniu wojny.
Zdjęcie na pewno jest historyczną pamiątką i wykonane zostało w granicach II Rzeczypospolitej, nie ma jednak na nim żadnej architektury. Proszę więc o opinie, czy da się nagiąć do regulaminu, czy usuwamy.
2021-03-18 19:43:05 (5 lat temu)
yani
 
Z lewej u góry, pod czołgami - Kijów, Kreszczatik, 9 maja 1920.
2023-05-02 12:37:27 (3 lata temu)
yani
 
Z lewej strony jakby jakiś pomnik?
2023-04-26 22:46:43 (3 lata temu)
yani
 
Jeśli kwiecień 1919, to nie Bitwa Warszawska, aczkolwiek widziałem to zdjęcie również datowane na 1920.
Swoją drogą, mimo tylu widocznych szczegółów, jakoś nie mogę dopasować do Warszawy.
2023-04-27 12:01:14 (3 lata temu)
Tutaj jest artykuł na temat pobytu kapitana de Gaulle .
2023-04-27 12:10:27 (3 lata temu)
Nie mogę się dopatrzeć , który to de Gaulle ( w drugim rzędzie drugi z lewej...)
2023-04-27 12:12:49 (3 lata temu)
fantom
 
+2 głosów:2
2023-04-27 12:47:33 (3 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
Skorygowałem przypisanie, datowanie i opis.
2023-04-27 17:46:00 (3 lata temu)
4elza
 
Dziękuję wszystkim.
2023-04-28 06:38:47 (3 lata temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do yani: Myślę, że Poznaniacy powinni się lepiej mu przyjrzeć. Zwróć uwagę na lewy, górny róg na zalinkowanym zdjęciu
2023-04-27 12:06:49 (3 lata temu)
yani
 
do Woj11:
Fotograf z Poznania?
2023-04-27 12:23:32 (3 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do da signa:
Ten artykuł już wczoraj czytałem, ale tam mowa tylko o pobycie w Modlinie i Rembertowie.
2023-04-27 12:24:37 (3 lata temu)
yani
 
2023-04-27 12:17:19 (3 lata temu)
do yani: Dzięki :) myślałam, że to drugi szereg.
2023-04-27 12:24:08 (3 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do yani: Tak. Info o nim i częściowej numeracji jego zdjęć
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2023-04-27 12:45:12 (3 lata temu)
4elza
 
do da signa: A to nie jest drugi szereg?
2023-04-28 06:38:25 (3 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do fantom: Super. A na podstawie info z artykułu, który zalinkowałem dla yaniego musi to być rok 1920
2023-04-27 12:50:00 (3 lata temu)
yani
 
do fantom:
I wszystko jasne...
2023-04-27 17:33:25 (3 lata temu)
Woj11
 
do yani: Zdjęcie wykonane przy postumencie pomnika Fryderyka III
2023-04-27 20:54:13 (3 lata temu)
yani
 
do Woj11:
W którym miejscu stał, bo chyba go nie ma na mapie?
2023-04-28 02:44:36 (3 lata temu)
Woj11
 
do yani: W kwietniu 1919 zburzony, pozostała tylko podstawa, którą wypatrzyłeś
2023-04-28 06:15:51 (3 lata temu)
do 4elza: No szereg, a napisałaś rząd :)
2023-04-28 09:10:49 (3 lata temu)
ylooC
 
do 4elza: Dodałem znaczniki, żeby było widać gdzie to faktycznie jest
2023-04-28 09:07:52 (3 lata temu)
yani
 
do ylooC:
Czy wiadomo w którym miejscu znajdował się pomnik Fryderyka III? Nie widzę go na mapie.
2023-04-28 11:01:56 (3 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do da signa: Zawsze mi się wydawało, że to synonimy ;-)
2023-04-29 07:30:16 (3 lata temu)
Woj11
 
2023-04-28 11:12:05 (3 lata temu)
yani
 
do Woj11:
Czyli stał w osi placu, na wysokości pomnika Hygiei? Swoją drogą, gdzie wcześniej stał ten pomnik i dlaczego na FP nazywa się Hygiei, a nie Higiei?
2023-04-28 11:30:59 (3 lata temu)
ylooC
 
do yani: Stał dokładnie tam gdzie Fontanna Higiei - nota bene zmieniłem nazwę tego obiektu, po to nie Pomnik, tylko fontanna.
2023-04-28 12:03:43 (3 lata temu)
ylooC
 
do yani: A to co po lewej widać na tym zdjęciu , to widać tutaj - - ale w 1920 co tam stało... nie doszedłem jeszcze / ale nie szukałem
2023-04-28 12:06:55 (3 lata temu)
yani
 
do ylooC:
Czyli na powyższym jednak nie Fryderyk?
2023-04-28 12:15:01 (3 lata temu)
ylooC
 
do yani: Moim zdaniem nie, bo to kompletnie przeciwny narożnik placu - co widać po notkach które dodałem do budynków w tle
2023-04-28 13:33:56 (3 lata temu)
yani
 
do ylooC:
Też mi się wydaje, że to jest bliżej Arkadii. Z pocztówki z linku który podał Woj11 wynika, że pomnik Fryderyka stał na samym końcu placu.
2023-04-28 13:37:06 (3 lata temu)
ylooC
 
do yani: Stał dokładnie w miejscu Fonanny Higiei , a przy arkadii stał Żelazny Rycerz - - ale czy to po lewej to to ? Pewności nie mam bo rycerz już na schodkach stał
2023-04-28 13:43:53 (3 lata temu)
yani
 
do ylooC:
Co masz na myśli pisząc: "Stał dokładnie w miejscu Fontanny Higiei"? Ona zdaje się była dwa razy przestawiana?
2023-04-28 13:47:37 (3 lata temu)
ylooC
 
do yani: Ona stała na ul Marcinkowskiego i nie była fontanną, przeniesiono ją później na pl. Wolności i użyto fundamentu pomnika Fryderyka . chociaż może też lała się z niej woda jeszcze na Marcinkowskiego - tego nie jestem pewien - tak trochę strzeliłem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2023-04-28 13:51:11 (3 lata temu)
ylooC
 
do ylooC: Pomnik Fryderyka stał - to miałem na myśli :)
2023-04-28 13:52:43 (3 lata temu)
yani
 
do ylooC:
To jeszcze raz - Fryderyk stał tam, gdzie obecnie stoi Fontanna Higiei? Ten sam cokół, w tym samym miejscu?
2023-04-28 13:55:27 (3 lata temu)
ylooC
 
do yani: TAK :)
2023-04-28 13:56:58 (3 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do ylooC:
Chyba czegoś nie kumam... Fontanna stoi z boku placu, a pomnik Fryderyka stał w osi placu, tak przynajmniej wynika ze wszystkich zdjęć i pocztówek.
2023-04-28 14:01:14 (3 lata temu)
ylooC
 
do yani: Masz rację, zafiksowałem się na jednym zdjęciu pomnika z perspektywy, a na z "góry" nie spojrzałem - przeniosłem znacznik w oś placu - zaktualizuje się pewnie po północy
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2023-04-28 16:12:08 (3 lata temu)
yani
 
do ylooC:
A podobno jesteś z Poznania... :))
Czy ten znacznik był wcześniej ukryty pod Higieią? To by tłumaczyło, dlaczego go nie mogłem znaleźć...
2023-04-28 16:46:21 (3 lata temu)
yani
 
do ylooC:
A jeszcze co do powyższego zdjęcia, to może z lewej jest cokół "Lwa Nachodu"?
Pasowałby chyba do topografii...
2023-04-28 17:51:08 (3 lata temu)
Woj11
 
2023-04-28 17:54:37 (3 lata temu)
ylooC
 
do Woj11: Sęk w tym, że wyburzony 1919 , a na tej fotce to po lewej jest dość spore i wygląda jakby upięty materiał ... no ciekawe..
2023-04-28 23:53:58 (3 lata temu)
yani
 
do ylooC:
Może cokół został jeszcze jakiś czas?
A może to tylko okolicznościowa dekoracja...
2023-04-28 23:57:06 (3 lata temu)
ylooC
 
do yani: Wygląda jakby to było miejsce po Żelaznym Obrońcy ... schody... itd.
2023-04-28 23:57:56 (3 lata temu)
ylooC
 
do yani: Tutaj widać, że często w tym miejscu jakąś dekorację robili -
2023-04-28 23:58:38 (3 lata temu)
blaggio.
 
+3 głosów:3
do 4elza: "Kolumna - to szyk, w którym żołnierze - stojąc frontem w jednym kierunku, jeden
za drugim, w odległości około 1,2 m - tworzą rząd (kolumnę pojedynczą) lub dwa i
więcej rzędów (kolumnę dwójkową, trójkową itp.) ustawionych w odstępach równych
szerokości dłoni." - wyjątek z podręcznika do podstawowego szkolenia wojskowego. ;-)
2023-04-29 19:36:55 (3 lata temu)
da signa
 
+3 głosów:3
do blaggio.: Prościej, rząd - osoby stoją jedna za drugą, szereg- obok siebie. Na lekcjach wf-u padała komenda - w dwuszeregu zbiórka :) Inaczej sprawa ma się na widowni, wtedy osoby siedzące obok siebie są w jednym rzędzie :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2023-04-29 20:06:36 (3 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do da signa: No właśnie. ta dwoistość pojęcia "rząd" także mi sprawia czasem problemy zwłaszcza, gdy chodzi nie o ustawienie osób, a innych obiektów w jakimś "szyku" np. budynków. ;-)
2023-04-29 20:39:19 (3 lata temu)
Woj11
 
Maj 1920 wkroczenie polskich oddziałów do Kijowa
2023-04-26 12:50:05 (3 lata temu)
yani
 
+2 głosów:2
Zdaje się, że z tym tramwajem to tylko mit...
2023-05-02 14:07:24 (3 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
1 Pułk Piechoty Legionów z 1 Dywizji Piechoty Legionów w drodze na Żytomierz. Ciężarówki Packard, 25 lub 26 kwietnia 1920 r.
2023-04-27 07:41:43 (3 lata temu)
yani
 
Tak w ogóle, to czy Bitwa Warszawska nie powinna być podobiektem wojny polsko-bolszewickiej?
To by było logicznie, ale nie wiem, czy wydarzenie może mieć podobiekty?
2023-04-27 17:56:09 (3 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do Woj11: Podziwiam Twoją wiedzę, thx.
2023-04-27 07:43:09 (3 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do 4elza: Tu należałoby odpisać od bitwy warszawskiej a pozostawić wojnę. To jeszcze czas"wodzu prowadź na Kijów"
2023-04-27 17:45:08 (3 lata temu)
4elza
 
do yani: Zakładając obiekt "Bitwa Warszawska" rozważałam taką możliwość, bo zdecydowanie jest ona elementam wojny polsko-bolszewickiej i jak sądzę wydarzenie może również mieć podobiekty, ale doszłam do wniosku, że bardziej czytelne będzie ulokowanie jej jako wydarzenia dotyczące Warszawy. Jeżeli jednak uznacie, że powinno być inaczej, zmienię to.
2023-04-28 06:37:02 (3 lata temu)
Woj11
 
Jeden z wagonów artyleryjskich "Groźnego", pochodzący z pociągu BP 56 "Kommunar", prawdopodobnie w lecie 1920. To drugi pociąg o tej nazwie,czyli "Groźny-Szeroki". Pierwszy rozformowany został w 1919 r.
2023-04-27 07:59:43 (3 lata temu)
Woj11
 
Oficjalnie wszedł do służby 2 września 1920. Początkowo operował na linii Czeremcha-Brześć i Hajnówka. Działał potem w okolicy Świsłoczy. Następnie brał udział w bitwie niemeńskiej. Do 1921 stacjonował w Lidzie.
2023-04-28 11:26:42 (3 lata temu)
14 Dyskusji (ostatnia 3 lata temu)
Legioniści na pl. Saskim. Najprawdopodobniej przed wymarszem na wojnę z bolszewikiem. W tle widoczna narożna kamienica przy Królewskiej 6 i skrzydło Pałacu S...
Wojna polsko-bolszewicka - polskie oddziały podczas odpoczynku. Fot. http://archiwum.rp.pl/artykul/869670-Budionny-i-Tuchaczewski-atakuja.html
1919
-
1920
1919
-
1920
1919
-
1920
1919
-
1920
1920
-
1920
1920
-
1920
1920
-
1920
1920
-
1920
1920
-
1920
1920
-
1920
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet