starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 20 głosów | średnia głosów: 5.98
Skomentuj zdjęcie
Danuta B.
+2 głosów:2
Fotopoiesek! No pewnie, że nad fosą. Z prawej wzgórze tfu, Partyzantów.
2013-01-24 19:47:04 (13 lat temu)
TW40
+1 głosów:1
do Danuta B.: Dzięki! (To dziecko jakby bez rajstop...).
2013-01-24 21:40:48 (13 lat temu)
Marek Kuliński
+4 głosów:4
2013-03-17 22:18:47 (13 lat temu)
do TW40: Widać że dzierlatki taki strój na sanki w tamtych latach ubierały. Na fosie są jeszcze ze trzy kuso ubrane.
2023-05-15 20:47:21 (3 lata temu)
do Danuta B.: Górka Miłości brzmiało romantycznie.
2023-05-15 20:53:39 (3 lata temu)
do Dürgoy Marcin : „Górka Miłości” to było Wzgórze Polskie…
2023-05-15 23:29:41 (3 lata temu)
2023-05-16 13:05:17 (3 lata temu)
TW40
Na stronie od 2009 grudzień
16 lat 6 miesięcy 9 dni
Dodane: 24 stycznia 2013, godz. 19:44:18
Autor: T. Drankowski ... więcej (42)
Rozmiar: 1296px x 1007px
6 pobrań
1961 odsłon
5.98 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia TW40
Obiekty widoczne na zdjęciu
forty, schrony i bunkry
Zbudowano: 1866-1867
Dawniej: Liebichs Höhe, Taschenbastion
Arch: Carl Schmidt
Fosa miejska
więcej zdjęć (215)
Zbudowano: 1291
Dawniej: Stadtgraben
Dzielnica Stare Miasto
więcej zdjęć (53)
Dawniej: Altstadt
Most Piotra Skargi
więcej zdjęć (17)
Dawniej: Taschen Brücke
Na miejscu ceglanego mostu w 1968 roku wybudowano od podstaw nowy żelbetowy.
b/h/2014
ul. Skargi Piotra, ks.
więcej zdjęć (1745)
Dawniej: Taschen Strasse
Ulica Piotra Skargi (niem. Taschenstraße, tj. ulica Sakwowa, wcześniej w 1380 Taschin-Bergische Gasse – zaułek Górki Sakwowej, oraz w 1397 Taschengasse – zaułek Sakwowy) – we Wrocławiu jedna z ulic przebiegających południkowo (z północy na południe), łącząca ulicę Oławską (od placu Dominikańskiego) z Podwalem. Przecina Fosę Miejską (mostem Piotra Skargi) przy wzgórzu z dawnym Bastionem Sakwowym (Taschenbastion, po rozbiórce murów miejskich Liebichs Höhe, obecnie Wzgórze Partyzantów); przedłużeniem tej ulicy w kierunku południowym jest ulica Kołłątaja, prowadząca do ulicy Piłsudskiego przy Dworcu Głównym. Od 1945 roku patronem ulicy jest jezuita na dworze króla Zygmunta III Wazy, Piotr Skarga.

W wieku XIII ulica zabudowana była stosunkowo luźno drewnianymi domami, mieszkali tu partacze-kapelusznicy. Od XIV do XVII wieku w linii murów miejskich, na osi ulicy, znajdowała się Brama Sakwowa; miał tu tradycyjnie swoje mieszkanie kat miasta Wrocławia (dziś w tym miejscu, przy ul. Nowej 11, jest – po bombardowaniach znajdującego się w 1945 w podziemiach dawnego Bastionu Sakwowego dowództwa obrony Festung Breslau – pusty plac).

Źródło: