| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Cztery pierwsze linie tramwajów elektrycznych we Wrocławiu

proszę czekać...

Według rozkładu jazdy wprowadzonego 22 października 1893r.

Linia nr I Grabiszyn - Dolina Brygidy - Szczytniki i z powrotem

Tramwaj kursował codziennie co 5 minut w godzinach 6.40 - 22.00 w kierunku Szczytnik, w kierunku powrotnym pierwszy kurs miał miejsce o godzinie 7.20, a ostani o 22.25. Kolor lampy sygalizacyjnej wozu - czerwony.

Linia nr II Rynek - Plac Wróblewskiego - Rakowiec i z powrotem

Tramwaj kursował codziennie co 5 minut w godzinach 7.05 - 22.00 w kierunku Rakowca, w kierunku powrotnym pierwszy kurs miał miejsce o godzinie 8.15, a ostani o 22.25. Kolor lampy sygalizacyjnej wozu - zielony.

Linia nr III Grabiszyn - Plac Wróblewskiego - Rakowiec i z powrotem

Tramwaj kursował codziennie co 5 minut w godzinach 7.00 - 22.00 w kierunku Rakowca, w kierunku powrotnym pierwszy kurs miał miejsce o godzinie 7.30, a ostani o 22.25.

Linia nr IV Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej - Cmentarze i z powrotem

Tramwaj kursował codziennie co 20 minut w godzinach 10.00 - 20.00 w kierunku Cmentarza, w kierunku powrotnym pierwszy kurs miał miejsce o godzinie 10.10, a ostani o 20.10. Kolor lampy sygalizacyjnej wozu - biały.

Skomentuj artykuł
Dolina Brygidy? Co to jest za miejsce?

Niesamowita jest częstotliwość kursowania tramwajów do Rakowca! Przecież tam prawie nikt nie mieszkał a do knajp przez cały dzień nikt nie jeździł?! Podejrzewam, że największe obłożenie miały tramwaje na trasie Rynek - plac Wróblewskiego.

No i ciekawa ta linia od zajezdni do cmentarza.
2010-11-19 22:24:46 (15 lat temu)
 
† ☻
 
do Neo[EZN]: Brigittenthal - nazwa pochodzi od folwarku założonego pod koniec XVII w. przez opatkę klarysek Brygidę Dąbrowską, są to okolice ulicy Sienkiewicza, taką nazwę też nosiła przed 1945 ul. Górnickiego
2010-11-19 22:33:26 (15 lat temu)
  
do † ☻: No to ciekawe. Ale jeszcze zastanawia mnie to dlaczego linia III nie ma podanego koloru lampy.
2010-11-19 22:37:41 (15 lat temu)
   
† ☻
 
do Neo[EZN]: Też nie wiem nie podali tego w źródle, jest jedynie wzmianka o tym że pasażerowie tej linii musieli zaliczyć obowiązkową przesiadkę na Sonnenplatz
2010-11-19 22:39:14 (15 lat temu)
    
do † ☻: To dziwne. Ta sama linia a konieczna przesiadka? Czyżby motorowi tam odpoczywali a pasażerowie przesiadali się do poprzedniego wozu...? Hmmm....
2010-11-19 22:42:05 (15 lat temu)
     
† ☻
 
do Neo[EZN]: Raczej chodziło o układ torów, że niby tramwaj nie mógł dalej pojechać bo linia była przerwana
2010-11-19 22:43:25 (15 lat temu)
      
do † ☻: Aaaaa! Już wiem dlaczego! Być może nie dogadali się z właścicielem linii tramwajowej prowadzącej od Garten Strasse przez Sonnen Platz (Legionów) i przez Świeradowską do placu Orląt Lwowskich. Zapewne później doszli do jakiegoś porozumienia bo wątpię, żeby taka sytuacja mogła trwać długo.
2010-11-19 22:50:01 (15 lat temu)
       
† ☻
 
do Neo[EZN]: A ta krzyżująca się linia to był tramwaj konny ?
2010-11-19 23:11:18 (15 lat temu)
        
do † ☻: Oczywiście. W Twoim spisie są przecież zawarte wszystkie zelektryfikowane w tym czasie trasy :)
2010-11-19 23:17:15 (15 lat temu)
         
† ☻
 
do Neo[EZN]: Czyli że w okolicach Mostu Oławskiego - Na Grobli i na placu Wróblewskiego zachowały się najstarsze tory tramwajów elektrycznych we Wrocławiu
2010-11-19 23:22:04 (15 lat temu)
          
do † ☻: Trudno powiedzieć czy te tory są oryginalne czy nie było jakiegoś remontu w międzyczasie. Jeśli nie było to mogą to być najstarsze zachowane tory tramwaju elektrycznego we Wrocławiu. Konnego to pewnie te na Sudeckiej i "rondzie" (odchodzące od Sudeckiej) - choć nigdy nie były używane...
2010-11-19 23:24:41 (15 lat temu)
           
do Neo[EZN]: Jeszcze jedno - tak samo stary może być tor na ulicy Kotlarskiej - to też fragment pierwszej linii tramwaju elektrycznego a podejrzewam, że od chwili powstania tej linii mogło nie być tam żadnego remontu bo tramwaje przestały kursować przez Kotlarską gdzieś tak na początku lat 20.
2010-11-19 23:25:33 (15 lat temu)
            
Licho
 
do Neo[EZN]: Gdyby się nie dogadali to nie mogłąby kyrsować dziesiątka (czyli ówczesna linia czerwona),

Ja osobiście podejrzewam, że ta linia fizycznie nie istniała i było to w rzeczywistości połączenie z przesiadką między liniami czerwoną i zieloną. A wyszczególnione było, bo można było bilet na takie połączenie kupić. Trochę mi godziny kursów nie pasują tylko z Rakowca, ale może pierwsze kursy były skrócone do pl. Legionów?
2021-09-03 00:33:07 (4 lata temu)
        
† ☻
 
do Neo[EZN]: Niesamowita jest częstotliwość kursowania tramwajów do Rakowca! Przecież tam prawie nikt nie mieszkał a do knajp przez cały dzień nikt nie jeździł?! W roku 2110 ktoś pewnie powie dlaczego sto late temu na Bielanach były takie korki, tam prawie nikt nie mieszkał a do hipermarketów przez cały dzień nikt nie jeździł?
2010-11-20 13:25:59 (15 lat temu)
  
do † ☻: To aż taki ruch był do tych etablissementów? Nie wiem dlatego się pytam - może ktoś wie? :) Faktycznie ludzie tam tak tłumnie jeździli?
2010-11-20 15:46:50 (15 lat temu)
   
† ☻
 
do Neo[EZN]: A jakie inne rozrywki wtedy mieli ?
2010-11-20 19:14:14 (15 lat temu)
    
do † ☻: Kino, radio, knajpki w mieście, wycieczki rowerowe...
2010-11-20 19:35:47 (15 lat temu)
     
† ☻
 
do Neo[EZN]: Kino i radio w 1893 ro zdecydowanie za wcześnie
2010-11-20 19:40:47 (15 lat temu)
      
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet