starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 14 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Stare Miasto pl. Jana Pawła II Bulwar Staromiejski

25 marca 1932 , Widok z mostu Sikorskiego, budynek szpitala? czy też fragment zabudowań obcnego Herbapolu?

Skomentuj zdjęcie
Osobiście pasuje mi ten budynek
2013-12-01 19:16:52 (12 lat temu)
do esski : A gdzie tu jest most gen. Władysława Sikorskiego?
2013-12-01 20:24:16 (12 lat temu)
do pawulon: Jak to gdzie.. za plecami fotografa.:).. Tak mi było łatwiej, jak masz jakieś sugestie, to dawaj .
2013-12-01 20:28:47 (12 lat temu)
do esski : Właśnie coś sprawdzam, jak się potwierdzi dam znać ;)
2013-12-01 20:30:02 (12 lat temu)
do esski : Może ulica Zyndrama z Maszkowic?
2013-12-01 21:08:55 (12 lat temu)
Zerknąłem z powietrza na pólnocne mury oporowe przy moście Sikorskiego
To nie to, zatem ... można przyjąć iż to Zyndrama z Myszkowic... lub gdzieś na Kępie.
2013-12-05 19:44:24 (12 lat temu)
do esski : Jeżeli brzeg rzeki nie został przebudowany to uda się dojść do tego gdzie to jest bo ten brzeg jest charakterystyczny. Jak będę się kręcił po okolicy to zwrócę na to uwagę.
2013-12-05 21:58:38 (12 lat temu)
To jest jednak widok z mostu Sikorskiego na dawne zabudowania szpitala - wszystko się zgadza -
2013-12-21 17:09:28 (12 lat temu)
do Neo[EZN]: Jednakowosz
2013-12-21 21:43:40 (12 lat temu)
esski
Na stronie od 2009 październik
16 lat 8 miesięcy 7 dni
Dodane: 1 grudnia 2013, godz. 19:15:42
Rozmiar: 1455px x 1888px
9 pobrań
2339 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia esski
Obiekty widoczne na zdjęciu
rzeki
Bulwar Staromiejski
więcej zdjęć (142)
Zbudowano: 1526, 1902
Dawniej: Allerheiligen Hospital - Szpital Wszystkich Świętych, Wojewódzki Szpital im. Józefa Babińskiego
Budowę w tym miejscu rozpoczęto 16 07 1526 r. .
Autorami poszczególnych obiektów byli m.in.
Carl Gottfried Geißler (1799-1801)
Carl Johann Christian Zimmermann (1869)
Richard Plüddemann, Karl Klimm, Friedrich Friese - Budynek fundacji Agathy Friebe 1901-1902
Richard Konwiarz, Alfred Weist (1935-36)

Szpital oficjalnie zlikwidowano w 2007 r.
Odra Południowa
więcej zdjęć (144)
Rzeka Odra (Wrocław)
więcej zdjęć (65)
Dawniej: Die Oder

UWAGA: Na zbiór zdjęć i obiektów rzeki Odry we Wrocławiu składają sie odpowiednie zbiory przypisane do wydzielonych odcinków rzeki w granicach miasta, czyli Odry Górnej, Odry Południowej. Odry Północnej i Odry Dolnej.


pl. Jana Pawła II
więcej zdjęć (1412)
Dawniej: Königsplatz, An der Königsbrücke, 1 Maja
Plac powstał w pierwszej połowie XIX w. po zdobyciu Wrocławia przez wojska napoleońskie, a następnie wyburzeniu Bramy Mikołajskiej w 1820 r. W dwa lata później nad fosą przerzucono nowy most zwany Królewskim (Königsbrücke). W tym czasie plac miał kształt prostokąta o powierzchni ok. 0,5 ha i zabudowany był od zachodu w podkowę z zamkniętymi narożnikami.
Wtedy plac określany był jako An der Königsbrücke (Przy Moście Królewskim). Lecz już wkrótce wzwiązku z szybkim rozwojem miasta zaszła potrzeba przebudowy placu. W 1866 r. został on powiększony do 1,5 ha, zlikwidowano most zasypując fosę oraz zmieniono nazwę na Königs Platz (Plac Królewski). Na początku XX w. w osi fosy wzniesiono na północy pomnik Bismarcka, a naprzeciwko fontannę wraz z grupą rzeźb Walka i Zwycięstwo. Jeszcze przed wojną planowano podwyższyć zabudowę zachodniej strony placu do 5 kondygnacji lecz do realizacji nigdy nie doszło.

W czasie walk o Festung Breslau zabudowa placu została w większości zniszczona. Ocalał jedynie gmach zajmowany obecnie przez Akademię Muzyczną oraz fontanna. W kolejnych latach w ramach odbudowy placu wzniesiono zupełnie niepasujący budynek Cuprum, a także w miejscu dawnego banku braci Alexander wzniesiono nowy budynek szpitala im. Babińskiego. Dużo zmieniło się na początku lat 80. Właśnie wtedy przebudowano plac i utworzono pzejście podziemne (otwarte 24 marca 1984).
Początkowo nieoficjalnie plac nosił nazwę pl. Królewskiego, lecz już w 1946 r. zmieniono nazwę na Plac 1. Maja. Obowiązywała ona do 31 XII 2005 r. Od 1 stycznia 2006 r. patronem placu jest papież Jan Paweł II.