| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Plac Jana Pawła II

Dawniej: Königsplatz, An der Königsbrücke, 1 Maja
Plac powstał w pierwszej połowie XIX w. po zdobyciu Wrocławia przez wojska napoleońskie, a następnie wyburzeniu Bramy Mikołajskiej w 1820 r. W dwa lata później nad fosą przerzucono nowy most zwany Królewskim (Königsbrücke). W tym czasie plac miał kształt prostokąta o powierzchni ok. 0,5 ha i zabudowany był od zachodu w podkowę z zamkniętymi narożnikami.
Wtedy plac określany był jako An der Königsbrücke (Przy Moście Królewskim). Lecz już wkrótce wzwiązku z szybkim rozwojem miasta zaszła potrzeba przebudowy placu. W 1866 r. został on powiększony do 1,5 ha, zlikwidowano most zasypując fosę oraz zmieniono nazwę na Königs Platz (Plac Królewski). Na początku XX w. w osi fosy wzniesiono na północy pomnik Bismarcka, a naprzeciwko fontannę wraz z grupą rzeźb
więcej
Na filmie i zdjęciach można obejrzeć również m.in. Odra Tower, arsenał, kościół św. Barbary, fosę miejską, most Sikorskiego i wiele innych budynków...
dodano: 2014-04-09, autor: Columba livia
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...2627następna
Jazzek
 
Warto by zmienić źródło na to, które podaje da signa. Co prawda swoje założyłeś pierwszy, ale mniej będzie zdjęć do zmiany.
2026-05-22 19:05:21 (miesiąc temu)
esski
 
+1 głosów:1
Rok 1976 odpada, Nawet przed pożarem. Rusztowania otaczające wieżę budowano conajmniej kilka miesięcy. Górne datowanie to na maxa 1973-1974. Rok 1950 też odpada, Syrenka numer 100-101 to najwcześniej we wrocku lata 1958-1960. 100, 101, 102 to raczej nie jest, wygląda na 103, a to już tak na oko 1964 rok. Na wysokości apteki , wedle mnie Warszawa 223, to conajmniej rok 1963-1964.
2012-12-31 17:18:31 (13 lat temu)
Taka Syrena i biały dach ? Raczej 102, Warszawa przemawia za połową lat 60 tych.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-01-04 15:20:05 (13 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Ludzie! Ten saturator, to jest hit...

O wielorurowcach, służących do świecenia nawet pisał nie będę ;-)
2013-01-04 15:33:34 (13 lat temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
Korekta datowania wg wskazań kol. Esski.
2021-01-21 11:39:29 (5 lat temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
W tle istotnie Warszawa 203/4, zatem dolna granica to 1964. Z kolej wygląd publiczności (moda) moim zdaniem wskazuje na maksimum 1968.
2025-06-13 10:11:57 (rok temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Zmieniłem wg sugestii.
2025-06-13 11:51:09 (rok temu)
Dana
 
do TW40: Byłoby szkoda, gdyby były przeoczone.
2016-02-12 13:26:32 (10 lat temu)
Dana
 
+3 głosów:3
Spotkałam z datownikiem z 3.11.1912.
2026-01-19 20:05:59 (5 miesięcy temu)
esski
 
+2 głosów:2
OOOOOOOOOOj... w roku 1945 ??? takie stroje? w dodatku... gdyby widoczni na zdjęciu mieszkańcy wyszli na ulicę w takich strojach, ( nie są to futra zimowe) to spora część widocznych obiektów leżałaby już w gruzach. Datowanie o dobre kilkadziesiąt lat zawyżone.
2014-01-19 04:45:55 (12 lat temu)
Dana
 
+3 głosów:3
Jedna z pocztówek z tym zdjęciem ma stempel z dnia 31.12.1910 r. - propozycja 1905-1910
2024-01-07 10:14:50 (2 lata temu)
witglo
 
+4 głosów:4
Budynek szkoły żeńskiej Pawel'sches Lyzeum und Ober-Lyzeum, przy Königsplatz 5:
2025-07-10 09:35:36 (11 miesięcy temu)
Jazzek
 
+3 głosów:3
do witglo: Pięknie. Przypisałem.
2025-07-10 09:54:27 (11 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Moim zdaniem to jest widok z kamienicy narożnej plac JP II - Legnicka - w kierunku Starego Miasta. Obok tramwaju widać tor wyjazdowy z pętli, w lewym dolnym rogu również - Czyli pochód przeszedł przez plac Wolności i udał się na Legnicką.
2023-12-01 09:16:11 (2 lata temu)
esski
 
Ten widoczek, z jakiegoś powodu zawisłbył na browarze, przy Jedności Narodowej, aby było mało, to dalej też wisl w NN,..te informacje z fejsa od Kavi...
2023-12-15 14:30:35 (2 lata temu)
do esski : Przeniosę do placu 1 Maja / JP II.
2023-12-15 17:13:44 (2 lata temu)
Autodubel z innym przypisaniem wobec
2025-11-27 10:51:58 (7 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Syrena 103 64+ ale moda moim zdaniem na lata 70-te się nie załapuje
2024-07-18 13:49:58 (rok temu)
Licho
 
+2 głosów:2
Nie C-032, tylko G-032. „G” jak „gospodarczy”.
2026-02-28 02:51:55 (4 miesiące temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Ale w 1934 nie było autobany - najwcześniej 1936.
2026-04-28 16:20:29 (miesiąc temu)
Pokaż na mapie
264 Dyskusji (ostatnia miesiąc temu)
Plac Jana Pawła II -- przed wojną reprezentacyjny miejski plac bogaty w zieleń. Obecnie -- betonowa pustynia otoczona architekturą wątpliwej jakości. Przesun...
Ostatnie tygodnie biurowca.
1830
-
1880
1830
-
1900
1863
-
1900
1890
-
1902
1897
-
1902
1898
-
1901
1898
-
1904
1900
-
1904
1900
-
1904
1902
-
1902
Plac Jana Pawła II - obiekty i wydarzenia
4 5
33-33d
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet