starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 16 głosów | średnia głosów: 5.97
Skomentuj zdjęcie
czesil
 
Śliczne!
2014-06-16 07:48:57 (12 lat temu)
Te balkony potem nieraz się pacjentom przydały.
Będzie więcej takich zdjęć?
2014-06-16 23:39:10 (12 lat temu)
do Stenek: Jeszcze fotka z budowy innego szpitalnego obiektu.
2014-06-17 16:03:10 (12 lat temu)
do grzegorzem: Fajnie, czekamy :-)
2014-06-17 23:22:44 (12 lat temu)
grzegorzem
Na stronie od 2012 marzec
14 lat 3 miesiące 19 dni
Dodane: 15 czerwca 2014, godz. 16:42:19
Rozmiar: 958px x 669px
6 pobrań
1527 odsłon
5.97 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia grzegorzem
Obiekty widoczne na zdjęciu
szpitale
Pawilon VII
więcej zdjęć (15)
Architekt: Karol Tchórzewski
Inwestor: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Zbudowano: 1929-1930
Pawilon VII Szpitala Śląskiego projektu inż. Karola Tchórzewskiego mieścił pierwotnie oddział chorób płucnych, zajmujący się głównie terapią gruźlicy. Budowla jest symetryczna, po każdej stronie mieści skrzydła z balkonami do werandowania pacjentów (przed epoką antybiotyków stosowano głównie helioterapię), a całość nakrywa płaski dach (pierwotnie mieścił się tu taras do kąpieli słonecznych). Wewnątrz umieszczono pracownię RTG i lamp kwarcowych, a większość prac budowlanych wykonała firma Józefa Raszki. Po II wojnie światowej przeniesiono tutaj oddział psychiatryczny, który znajduje się w budynku do dziś.

za: Przemysław Czernek, "Modern. Szlakiem cieszyńskiej moderny", Cieszyn 2012, s.108-109
Szpital Śląski
więcej zdjęć (21)
Zbudowano: 1889-1892
Otwarty w 1892 r. jako Powszechny Szpital Ewangelicki w Cieszynie. W 1903 r. przejęty przez śląskie władze krajowe w Opawie. Odtąd działa pod nazwą Szpital Śląski. Budowany systemem pawilonowym według projektu architekta Wilhelma Osterloffa.
ul. Bielska
więcej zdjęć (538)
Dawniej: Bielitzerstraße