starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 10 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
vetinari
+1 głosów:1
ale jedno musze przyznać-w Czechach zawsze bylo tak, ze na jedna czechoslowacka flage wychodzilo 1,5 radzieckiej..i wiecej czerwonych gwiazd..bylo...kiedyś..w Czechoslowacji....:-):-).....a to dobrze, źe juź "bylo"
2015-05-01 08:26:51 (11 lat temu)
do vetinari: To zdjęcie jest sprzed 1971 roku kiedy Gomułka ( portret na Domu Kultury ) był już odsunięty od władzy a na portrety wszedł E. Gierek.. Młodzież w tych białych koszulach to pewnie aktywiści ZMS-u
2015-05-01 11:21:33 (11 lat temu)
I jeszcze jedno, Poczta ma jeszcze wejście od ul. Matejki.
2015-05-01 11:23:06 (11 lat temu)
do Jorg: Na portrecie tym jest zdecydowanie tow. Gomułka nie Gierek, Tow. Edward po dojściu do władzy zdecydowanie sprzeciwił się manii publicznego wystawiania jego portretów z jakiejkolwiek okazji, nie było jego portretów już nigdzie, nawet szkołach, a Gomułki i Cyrankiewicza wisiały po obu stronach godła państwowego do tego czasu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: ortografia
2015-05-01 11:27:42 (11 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Wejście " na portrety " nie oznacza że portrety Gierka wisiały w każdej szkole czy instytucji. Za Gierka już do szkoły nie chodziłem , więc nie mogę nic w tej kwestii potwierdzić. Może masz i rację że tych portretów już nie było. I jeszcze jedno : zdecyduj się na poprawną pisownię Gomułki.
2015-05-01 13:02:36 (11 lat temu)
do Jorg: Właśnie portrety Gierka nie wisiały nigdzie, On tego kategorycznie zakazał, ja w 1971 r. siedziałem w dziecinnym wózku, więc nie pamiętam, to już jest z historii, można sprawdzić , znane fakty.Bład poprawiony.
2015-05-01 13:06:31 (11 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Ja pamiętam jeszcze z podstawówki portrety Edwarda Ochaba.
2015-05-01 14:33:52 (11 lat temu)
do paulus60: A tak kolegialnego Prezydenta Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czyli dekoracyjna funkcja w tamtej strukturze władzy -Przewodniczącego Rady Państwa PRL, a i tak o wszystkim decydowała klika o nazwie Biuro Polityczne KC. PZPR...
2015-05-01 14:41:06 (11 lat temu)
Jak już pisałem tu: :

Na 1 maja zakłady pracy formowały i siebie pochody z flagami i szły do Rynku. Na płycie Rynku ustawiały się jeden obok drugiego, twarzą do rzędu kamienic, gdzie są podcienia.
Na koniec, po hymnie, przemówieniach transmitowanych z radia i z trybuny lokalnej, przechodziły pochodem przed trybuną i wracały do zakładów pracy, lecz, tu uwaga - z czasem nie wracano już do zakładów pracy, a czasem też i nie wyruszano z nich. Umawiano sie na danej ulicy, a jakiś Żuk czy Nyska dowoziły z zakładu pracy flagi i transparenty, a po pochodzie, te same auta odbierały te akcesoria i odwoziły do zakładów pracy
2015-05-05 01:13:26 (11 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 8 dni
Dodane: 1 maja 2015, godz. 8:15:57
Rozmiar: 1500px x 978px
Aparat: DSC-H5
1 / 20sƒ / 3.2ISO 12510mm
7 pobrań
1382 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
Pochody pierwszomajowe
więcej zdjęć (74)
Propaganda PRL-u
więcej zdjęć (131)
Rynek
więcej zdjęć (1578)
Dawniej: Demelplatz, plac Jana III Sobieskiego
Założony przez księcia Kazimierza II w 1496 r., obecny kształt przybrał na przełomie XIX i XX w., pozostałością średniowiecznej zabudowy są piwnice (pod renesansowymi budynkami). W centrum studnia z figura św. Floriana. Otoczony podcieniami oraz renesansowymi i barokowymi kamieniczkami z XVI w., przebudowanymi w XIX i XX w. Obecnie miejsce koncertów i innych imprez masowych. Rynek wydawałoby się jest nazwą na tyle neutralną, że nie powinna ulegać zmianie - ale nie w Cieszynie. Pod koniec XIX wieku (w 1885 r.) przechrzczono go na plac Demla, chcąc uhonorować Jana Demla, wieloletniego burmistrza miasta. W 1920 roku wrócono do tradycyjnej nazwy - zresztą wszyscy tak czy tak mówili Rynek, a nie plac Demla. W 1933 roku w związku z 250-leciem odsieczy wiedeńskiej cieszyńscy radni przemianowali Rynek na plac Sobieskiego. Nawet "Gwiazdka Cieszyńska" komentowała, że zmiana będzie czysto symboliczna. Co więcej, nasi samorządowcy wprowadzili niezły bajzel w nazewnictwie ulic, bo w tym czasie w Cieszynie była już ulica Sobieskiego (obecnie Jerzego Cienciały). W czasie II wojny światowej Rynek stał się placem Hitlera, a w 1949 roku na kilka lat placem Stalina.
Michael Morys Twarowski
W 1884 r. położono nowe chodniki.