| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Pochody pierwszomajowe

1926-1988 Pochody pierwszomajowe - Warszawa

Pochody pierwszomajowe

Pochody pierwszomajowe - Bochnia

Pochody pierwszomajowe - Brzeg

Pochody pierwszomajowe - Bytom

Pochody pierwszomajowe - Ciechanów

Pochody pierwszomajowe - Cieszyn

Pochody pierwszomajowe - Dąbrowa Górnicza

Pochody pierwszomajowe - Głuchołazy

Pochody pierwszomajowe - Grodków

Pochody pierwszomajowe - Jelenia Góra

Pochody pierwszomajowe - Katowice

Pochody pierwszomajowe - Kielce

Pochody pierwszomajowe - Kietrz

Pochody pierwszomajowe - Kopice

Pochody pierwszomajowe - Kraków

Pochody pierwszomajowe - Leszno

Pochody pierwszomajowe - Łódź

Pochody pierwszomajowe - Milicz

Pochody pierwszomajowe - Opole

Pochody pierwszomajowe - Płońsk

Pochody pierwszomajowe - Poznań

Pochody pierwszomajowe - Radom

Pochody pierwszomajowe - Ruda Śląska

Pochody pierwszomajowe - Sosnowiec

Pochody pierwszomajowe - Szczecinek

Pochody pierwszomajowe - Szklarska Poręba

Pochody pierwszomajowe - Świętochłowice

Pochody pierwszomajowe - Ustroń

Pochody pierwszomajowe - Wałbrzych

Pochody pierwszomajowe - Wrocław

Pochody pierwszomajowe - Zamość

Pochód pierwszomajowy

1950
1980

Pochody pierwszomajowe - Nowy Sącz

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pochody pierwszomajowe

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...4142następna
Jac64
 
+4 głosów:4
Ale daje po oczach :O
2026-02-22 10:17:55 (4 miesiące temu)
Jac64
 
+1 głosów:1
Można by chociaż zmniejszyć nasycenie.
2026-02-22 10:21:00 (4 miesiące temu)
Od lewej : Piotrkowska 121,119, 117.
2026-02-22 11:18:40 (4 miesiące temu)
fantom
 
+3 głosów:3
do Jac64: Nasycenie oddaje atmosferę... ;-)
2026-02-22 11:14:19 (4 miesiące temu)
Jac64
 
+2 głosów:2
do fantom: Faktycznie ...bardzo głęboki PRL :)
2026-02-22 23:43:17 (4 miesiące temu)
Piotrkowska 114.
2026-02-22 11:22:09 (4 miesiące temu)
do Michał. K: Raczej weź na siebie przypisania i znaczniki po rozpoznaniu, bo raczej nie doczekasz się. Przy okazji jeśli możesz, pozmieniaj pod zdjęciami, gdzie jeszcze nie jest to zmienione, Górniak na Centrum w przypisaniu do Piotrkowskiej. Nie wiem, skąd się to wzięło. Zawsze automat wstawiał Centrum. Może coś przy dodawaniu zdjęć zostało źle ustawione. Ja kiedyś potem poprzypisuję jeszcze część zdjęć dodatkowo do odpowiedniego odcinka Piotrkowskiej.
2026-02-22 15:07:09 (4 miesiące temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
Bodaj ostatni z takich ‘’regularnych pochodów’’. Potem były tzw. manifestacje. Nawet w czasie płynu Lugola… Do dziś, na bloku nr 14 z dawną Pralnią Chemiczną, istnieją ‘’ rury’’ do mocowania flag… A Komitet przeobraził się w Sąd.
2026-03-17 12:23:49 (3 miesiące temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
Jak wiadomo, do części naszego Społeczeństwa dotarły nieoficjalne informacje o katastrofie, jeszcze przed 1 maja i pochodami. Wiele zagranicznych stacji informowały o skażeniu pod koniec kwietnia. Także naukowcy. Stwierdzano podwyższony stopień radioaktywności w określonych obszarach Europy. Dobrze to pamiętam, gdy staliśmy przed Urzędem z tą świadomością. Ludzie klęli w pień…
2026-03-17 14:39:44 (3 miesiące temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do Anneob: W czasie płynu lugola pochody w całej Polsce były jak najbsrdziej regularne. Informację podano kilka godzin po zakonczeniu pochódóe
2026-03-17 13:16:50 (3 miesiące temu)
ulec
 
Al. Kościuszki: .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2026-03-19 09:43:15 (3 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
Mundur z tymi "generalskimi" wężykami nie będzie aby wcześniejszy?
2026-04-12 03:39:32 (2 miesiące temu)
Jac64
 
+3 głosów:3
do Jarosław Dubowski: Reklamy sklepowe się zgadzają, natomiast w umundurowaniu okres 1955-1965 to czas modernizacji, w którym stare wzory (np. z 1952 roku) funkcjonowały równolegle z nowymi, wprowadzonymi w latach późniejszych.
2026-04-12 19:38:06 (2 miesiące temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do Jac64: "Czas modernizacji" umundurowania LWP to lata 1959-61. Zdjęcie jest na pewno nieco wcześniejsze.
2026-04-12 23:43:56 (2 miesiące temu)
yani
 
W tle Zachęta i kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy.
2026-06-11 12:54:23 (16 dni temu)
yani
 
Przypisanie, znaczniki, uściślenie datacji.
2026-06-14 13:46:14 (13 dni temu)
Albo to, albo to drugie ( ) (choć podpisane na odwrocie tą datą) raczej rok później (albo wcześniej), zważywszy na różnice w stanie odbudowy dachu kościoła.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dop.
2026-06-14 13:49:55 (13 dni temu)
yani
 
+1 głosów:1
Obniżyłem datę o rok.
2026-06-14 21:57:30 (13 dni temu)
yani
 
do verbensis:
Faktycznie. Zagadka...
2026-06-14 14:03:21 (13 dni temu)
do yani: Kombinujecie Panowie. Trzeba jeszcze obniżyć datowanie, o jakieś dwa lata, ponieważ : Dobre jest wrogiem lepszego :)
2026-06-14 23:24:35 (13 dni temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Desperado:
Niekoniecznie. Ta odbudowa ciągnęła się bardzo długo. Zacytuję informację z oficjalnej strony kościoła:

"Już w 1945 roku zapadła decyzja o odbudowie kościoła. Plany zostały opracowane przez arch. Teodora Burschego i zatwierdzone przez Biuro Odbudowy Stolicy. Odbudowę prowadził komitet wybrany przez parafian.
W 1951 r. kościół został przejęty przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, które podjęło dalszą odbudowę z zamiarem przeznaczenia obiektu na salę koncertową.
W 1953 r. zakończono wznoszenie kopuły. Po przełomie październikowym w 1956 roku zwrócono kościół Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Warszawie."
2026-06-15 01:32:14 (13 dni temu)
do Desperado: Spróbujmy inaczej. Czy może być tak, po trasie pochodu, że to zdjęcie o którym piszemy, jest z innego roku niż te wszystkie ? Nie znam aż tak warszawy aby stwierdzić, czy trasa może być ta sama ? No i jeszcze jedno, na tym zdjęciu, datowanym na 1950 jest już ten "komin" wśród rusztowań a na tym powyżej, ani po nim śladu. Logicznie, skoro "komin" stał już w 1950, to zdjęcie powyższe musiałoby być sprzed tego roku.Bez względu na to, kto i kiedy rozpoczął odbudowę.
2026-06-15 09:52:56 (12 dni temu)
do yani: Może być jednak tak, według mnie jest, że to zdjęcie datowane na sierpień 1950 jest w rzeczywistości w sierpnia 1952. Skoro na powyższym mamy już konstrukcję do budowy "komina" - i byłby to maj, to w sierpniu mógł już stać.
2026-06-15 09:56:43 (12 dni temu)
do yani: No i ostatnie :) Skoro verbensis twierdzi, że jego zdjęcie jest poprawnie datowane, to nie znaczy, że ma na 100% rację :) Tylko dlatego, że jego zdjęcie jest z pewnością dobrze datowane a inne nie :) To może być maj 1953, i według wstawionego przez Ciebie cytatu, kopuła jest gotowa - co widać na tym zdjęciu.
2026-06-15 10:00:40 (12 dni temu)
verbensis
 
+3 głosów:3
do Desperado: Mam 100% rację, że zdjęcie wstawione przeze mnie było datowane na 1952 (napis na jego odwrocie), natomiast nie zagwarantuję, że nie był to opis błędny. Nie napisałem też, które zdjęcie jest błędnie datowane, jedynie że oba nie mogą być z tego samego roku. I nie, kopuła nie jest na "moim" zdjęciu gotowa. Do gotowości jej daleko.
Co do zdjęcia powyżej - wiadomo, że nie może to być pochód pierwszomajowy z roku 1953, bo Truman nie był już wówczas prezydentem. Z kolei Churchill był na powrót premierem dopiero od października 1951, więc jeśli tu się załapał na ciężarówkę, to raczej byłby rok 1952. Odrębna sprawa, czy jest to na pewno pochód pierwszomajowy.
Ostatnia rzecz - na tym zdjęciu: - widać rusztowanie przygotowane pod montaż stelażu dachu, bo więźba dachowa ma centralny kołnierz widoczny tutaj: (przypomnę: na zdjęciu z 1950 jest wyłącznie torus - bez dachu). To, co widać na zdjęciu powyżej, to jest maszt przed wstępnym montażem elementów latarni (czyli według Ciebie "komina"), z zatkniętymi na szczycie flagami oznaczającymi końcową wysokość konstrukcji.
Ze względu na duo Truman-Churchill (chociaż nie wiem, na ile w ówczesnej propagandzie obaj byli zakorzenieni po prostu jako objaw kapitalistycznego zła, niezależnie od tego, czy siedzieli na stołkach) trzeba raczej będzie podnieść o rok datowanie "mojego" zdjęcia.
2026-06-15 11:11:41 (12 dni temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do verbensis: Czyli przedatowanie tego zdjęcia na 1951 było zbyt pochopne :) Ja się nie upieram ale skoro 100 zdjęć z pochodu jest datowanych na 1952, to raczej się w NAC nie mylą. Oczywiście, zachodzi taka możliwość. Jest też możliwe, że to faktycznie nie 1 Maja, dlatego pytałem czy widoczne budynki nie kolidują z ówczesną trasą przemarszu pochodu. Bo jeżeli to zdjęcie zostanie dopisane do 1951, to trzeba by "przedatować" i pozostałe.
2026-06-15 12:22:53 (12 dni temu)
Jazzek
 
do verbensis: Raczej jest to 1 maja, na transparencie na budynku czytamy mniej więcej "dzień braterstwa wszystkich ludów w walce o pokój, demokrację i socjalizm".
2026-06-15 13:06:48 (12 dni temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
do Desperado: A gdzie indziej widać tę ciężarówkę?
2026-06-15 12:39:07 (12 dni temu)
Jazzek
 
do Desperado: Wśród stu zdjęć jest jedno z wyścigiem pokoju, trasa to 1952 (albo '54, na pewno nie '51))
2026-06-15 13:27:42 (12 dni temu)
do verbensis: No właśnie nie widać, dlatego pytam, czy możliwe jest, że pochód najpierw lub później szedł Alejami ? Czy Zachęta to jednak taka odległość od Cedetu, że taki przebieg pochodu należy wykluczyć ? No i sama ciężarówka. Może ktoś potrafi zadatować ?
2026-06-15 12:44:06 (12 dni temu)
do Desperado: W tej ciężarówce ciekawią mnie dwie tylne osie - i żadna z bliźniakiem. Jak na Fiata raczej niespotykane...
2026-06-15 12:59:28 (12 dni temu)
yani
 
+1 głosów:1
do verbensis:
W Polsce ówcześnie było ich sporo. Taka sama np. tu:
2026-06-15 13:40:35 (12 dni temu)
do yani: Może to jakaś wersja specjalnie dla PKS? W teorii trochę Fiatów (np. autobusy) montowaliśmy niedługo po wojnie, do czasu pogorszenia się stosunków wschód-zachód...
2026-06-15 13:44:27 (12 dni temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Trójca - Bierut, Pokój i Stalin ;-)
2026-06-11 11:23:01 (16 dni temu)
yani
 
Marszałkowska, w tle Zielna 49.
2026-06-11 12:47:58 (16 dni temu)
yani
 
Przypisanie, znacznik, uściślenie datacji.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2026-06-14 13:43:15 (13 dni temu)
da signa
 
+4 głosów:4
do ZPKSoft: Teraz to się możemy śmiać, ale wtedy ...
2026-06-11 11:25:21 (16 dni temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Dokładniejsza data - 1 maja.
2026-06-15 12:01:43 (12 dni temu)
yani
 
+1 głosów:1
Można chyba uściślić datę... :)
2026-06-11 13:00:26 (16 dni temu)
Pokaż na mapie
413 Dyskusji (ostatnia 12 dni temu)
Pochód pierwszomajowy, ulica Kościuszki. Fot. Ruth Klein. Dodam, że w miejscu widocznych kamienic stoją już inne domy.
Pochód 1 Majowy, widok z rynku w kierunku ulicy Pyzderskiej (na narożniku sklep spożywczy).
1946
-
1948
1946
-
1950
1946
-
1950
1947
-
1949
1949
-
1949
1945
-
1955
1945
-
1955
1952
-
1952
1950
-
1955
1950
-
1955
Pochody pierwszomajowe - obiekty i wydarzenia
1950-1980 STR.2 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet