starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
mam nadzieje źe razem s wasza diskusija uzupelnime konkertny rok tej 1.majowej serii
2015-05-01 08:20:01 (11 lat temu)
PEŻ
+2 głosów:2
Jeśli 25-lecie PRL to 1969 rok. Skorygowałem.
2015-05-01 08:29:04 (11 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do PEŻ: dziekuje..ja liczylem na rok 1970-koniec wojny...no..nie znam dokladnie Polskiech historii..
2015-05-01 08:31:30 (11 lat temu)
stoik
 
+2 głosów:2
zapewne większość obecnych pamięta pochody pierwszomajowe. moje wyglądały tak, że wyruszaliśmy pochodem z flagami z LO nr 2, potem był przemarsz przed trybuną ( plac Wolności albo Rynek ), a jak już było po wszystkim to urywaliśmy się na miasto. mam gdzieś jeszcze zdjęcia z czasów, kiedy miałem 5 lat. pochód pierwszomajowy w Goleszowie. ojciec pracował w PGR.
2015-05-01 10:32:25 (11 lat temu)
Jorg
+2 głosów:2
Jeśli to rok 1969, a wszystko na to wskazuje, patrząc na hasło, to musiałem uczestniczyć w tym Świecie jako manifestant bo byłem w IV klasie Mechana. To czasy gomułkowskie i nie było siły by w tej imprezie nie uczestniczyć.
2015-05-01 11:04:04 (11 lat temu)
czesil
 
+2 głosów:2
Prześliczna seria!
2015-05-01 15:10:17 (11 lat temu)
do czesil: Ja bym to zdjęcie nieco skorygował, rozjaśnił, poprawił cienie, bo jest jakieś takie smutne i za ciemne. W sumie mamy oryginał, ale niezbyt udany, dlatego warto by go nieco poprawić
2015-05-05 01:30:23 (11 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 8 dni
Dodane: 1 maja 2015, godz. 8:18:00
Rozmiar: 914px x 1400px
Aparat: DSC-H5
1 / 50sƒ / 3.2ISO 12510mm
6 pobrań
1216 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
Pochody pierwszomajowe
więcej zdjęć (74)
Propaganda PRL-u
więcej zdjęć (131)
Rynek
więcej zdjęć (1578)
Dawniej: Demelplatz, plac Jana III Sobieskiego
Założony przez księcia Kazimierza II w 1496 r., obecny kształt przybrał na przełomie XIX i XX w., pozostałością średniowiecznej zabudowy są piwnice (pod renesansowymi budynkami). W centrum studnia z figura św. Floriana. Otoczony podcieniami oraz renesansowymi i barokowymi kamieniczkami z XVI w., przebudowanymi w XIX i XX w. Obecnie miejsce koncertów i innych imprez masowych. Rynek wydawałoby się jest nazwą na tyle neutralną, że nie powinna ulegać zmianie - ale nie w Cieszynie. Pod koniec XIX wieku (w 1885 r.) przechrzczono go na plac Demla, chcąc uhonorować Jana Demla, wieloletniego burmistrza miasta. W 1920 roku wrócono do tradycyjnej nazwy - zresztą wszyscy tak czy tak mówili Rynek, a nie plac Demla. W 1933 roku w związku z 250-leciem odsieczy wiedeńskiej cieszyńscy radni przemianowali Rynek na plac Sobieskiego. Nawet "Gwiazdka Cieszyńska" komentowała, że zmiana będzie czysto symboliczna. Co więcej, nasi samorządowcy wprowadzili niezły bajzel w nazewnictwie ulic, bo w tym czasie w Cieszynie była już ulica Sobieskiego (obecnie Jerzego Cienciały). W czasie II wojny światowej Rynek stał się placem Hitlera, a w 1949 roku na kilka lat placem Stalina.
Michael Morys Twarowski
W 1884 r. położono nowe chodniki.