starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat cieszyński zachodni Jabłonków (Jablunkov) 1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski - Jabłonków

2 października 1938 , Przyłączenie Zaolzia do Polski.- Jabłonków. W grupie stojącej pośrodku fotografii pierwszy od lewej stoi Henryk Sławik (1894–1944) - dziennikarz, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, uczestnik powstań śląskich i działacz plebiscytowy, w latach 30. - prezes Syndykatu Dziennikarzy Polskich Śląska i Zagłębia. Od 1939 r. Sławik stał na czele Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech. Dzięki inicjatywie jego i jego współpracowników udało się wystawić dokumenty ratujące życie ok. 5 tysiącom polskich Żydów, którzy podczas wojny uciekli na Węgry. Wspólnie z węgierskim działaczem Józefem Antallem stworzył dom opieki dla żydowskich sierot z Polski. W 1944 r. aresztowany przez Niemców, przewieziony do obozu w Mauthausen, został tam powieszony.

Skomentuj zdjęcie
augiasz
 
To nie jest Rynek w Cieszynie, ale w Jabłonkowie. Rozumiem że zostawiamy na potrzeby obiecanego Zaolzia?
2015-12-23 09:09:30 (10 lat temu)
do augiasz: Nastepny etap to Frydek-Mistek?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: wiadomo
2015-12-23 09:23:32 (10 lat temu)
augiasz
 
do cracusiac: Jeśli wg Twojej wiedzy leży na Zaolziu to zapewne tak...
2015-12-23 09:27:00 (10 lat temu)
do cracusiac: Zdjęcia były w źródle ewidentnie opisane jako Cieszyn więc wrzuciłem. W tej sytuacji jako sprawca poddaję wszystkie pod głosowanie. Nie chcę też być zarzewiem kolejnego konfliktu co ma być na fotopolsce, a co nie. Ci co chcą pobrać te foty, to zdążą.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2015-12-23 09:33:26 (10 lat temu)
augiasz
 
do Wiesław Smyk: Dlaczego piszesz "Nie w Polsce"? Wtedy tam była Polska. Podobnie można napisać w każdym zdjęciu z Kresów...
2015-12-23 09:37:39 (10 lat temu)
do augiasz: Nalezal do tzw "Slaska Cieszynskiego" wiec jak najbardziej mozna go przylaczyc do Zaolzia. Tam mieszkalo wujostwo mojej mamy, /podobnie w Jablonkowie/ ktorzy jak najbardziej byli Polakami. Od poczatku zwaracalem uwage na kiepski pomysl przylaczenis tzw "Czeskiego Cieszyna" do np. "Polska › woj. śląskie › powiat cieszyński › Cieszyn › Kamieniec › al. Pokoju (Nábřeží Míru)" Oprocz tego data ta jest malo ciekawa w polskiej historii.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: wiadomo
2015-12-23 10:29:58 (10 lat temu)
czesil
 
Istnieje dział ogólny - Przyłączenie Zaolzia do Polski: niech tam zostaną dodane.
2015-12-23 11:29:35 (10 lat temu)
Wiesław Smyk
Na stronie od 2010 luty
16 lat 4 miesiące 12 dni
Dodane: 23 grudnia 2015, godz. 9:01:31
Rozmiar: 3300px x 2196px
3 pobrania
1826 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Wiesław Smyk
Obiekty widoczne na zdjęciu