starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat cieszyński zachodni Jabłonków (Jablunkov) 1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski - Jabłonków

2 października 1938 , Uroczystości na rynku w Jabłonkowie - przyłączenie Zaolzia do Polski. Pierwszy od prawej stoi Henryk Sławik w z kolegą, tle widać polskiego żołnierza i strażaków (?). Henryk Sławik (1894–1944) był dziennikarzem, działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, uczestnikiem powstań śląskich i działaczem plebiscytowym, w latach 30. - prezesem Syndykatu Dziennikarzy Polskich Śląska i Zagłębia. Od 1939 r. Sławik stał na czele Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech. Dzięki inicjatywie jego i jego współpracowników udało się wystawić dokumenty ratujące życie ok. 5 tysiącom polskich Żydów, którzy podczas wojny uciekli na Węgry. Wspólnie z węgierskim działaczem Józefem Antallem stworzył dom opieki dla żydowskich sierot z Polski. W 1944 r. aresztowany przez Niemców, przewieziony do obozu w Mauthausen, został tam powieszony. Sławik był obecny podczas uroczystości jako prezes Syndykatu Dziennikarzy Polskich Śląska i Zagłębia.

Skomentuj zdjęcie
augiasz
 
To nie jest Rynek w Cieszynie, ale w Jabłonkowie. Rozumiem że zostawiamy na potrzeby obiecanego Zaolzia?
2015-12-23 09:14:13 (10 lat temu)
czesil
 
Istnieje dział ogólny - Przyłączenie Zaolzia do Polski: niech tam zostaną dodane.
2015-12-23 11:29:59 (10 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
Nie bede prylewal olej do ognia-ale troche historii by bylo warto prostudiowacz...nie jest tylko jedna prawda...ja bede bronil swojego zdania-wtedy situacia miendzinarodowa i politiczna pozwolila Polsce na nie caly rok wejścz na te tereny...
2015-12-25 16:17:14 (10 lat temu)
Dariusz Łukasik
+2 głosów:2
do vetinari: To była wyjątkowo błędna polityka ministra Becka i całej ekipy rządzącej po śmierci Marsz. Piłsudskiego naszym państwem, z Rydzem Śmigłym na czele, która niespełna rok pózniej zgotowała nam klęskę września 1939 roku.Na pewno znasz mało, ale jednak znany fakt propozycji która wyszła ze strony waszego rządu - tj. połączenia Polski i Czechosłowacji w jedno państwo, po latach taka propozycja była omawiana przez premiera rządu RP na uchodztwie w Londynie w 1940 r. Sikorskiego i Prezydenta Benesza?! Po wojnie miała być federacja Polsko - Czechosłowacka jako zapora przed Niemcami.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błedy w wyrazie
2015-12-25 17:51:57 (10 lat temu)
cracusiac
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: Panslawizm
Neoslawizm
2015-12-25 18:00:03 (10 lat temu)
Dariusz Łukasik
+1 głosów:1
do cracusiac: Duuużo wcześniejsza koncepcja - pierwsza z czasu Kongresu Wiedeńskiego , Potocki i Car Rosji , jak znasz temat , a myślę że tak..
2015-12-25 18:13:45 (10 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Troche o tym wiem-tylko źe problem byl toroche w tym,źe te propozicie i rozmowy prowadzil Evard Beneš-bardzo trudna postacz naszej historii-jako 2 prezident mial bardzo wielky kredyt moralny-tylko....ale to jest moje zdanie-i historia nam raczej nie daje śans do naprawiania bladów-poprostu Beneš w ciezkiej situacii po Monachium rezignowal-rozumiem źe wtedy byl naprawde zalamany przes situacie-Francia nas rzucila przes burte-i on jej tak ufal-wtedy SAM!!!!!zdecidowal o przyjieciu decizie oddania naszych terenów Niemcom...bez rzadu i parlamentu...moźna powiedziecz źe nie mial czasu..ale poprostu sie poddal..rezignowal na post prezidenta i wyjechal za granice-emigrowal...do USA-w 1939 roku przyjechal do Londyna i tam sformowal tzw.Exilowy Rzad republiky Czechoslowackiej...tylko źe onen rzad byl raczej tylko tolerowany przes rzad Brytijski-nik sie s nim nie liczyl..W protektoratu .Nawed do roku 1942 rzad Wielkiej Britanii liczil na to,źe po wygraniu aliantów nad Niemcami pozostana nasze granice tak jak bylo zdecidiwano w Monachium-tz bez Sudet-terenów pogranicznych-dla tego Beneś prubowal podwyśicz rage swojego rzadu za kaźda cene-udalo sie nawiazacz kontak s ruchem odporu w Czechach...i chyba najwieksim sukcesem byl udany atentat na protektora Reinharda Heydrycha dopiero wtedy rzad Britijski zaakceptowal nasz rzad Exilowy...i Beneše jako partnera do rozmów i decizii..i wspólpracy...Jedna z wizii Churchila bylo i powstanie mocnego średnio-europiskiego państwa-coź jak Polsko-czecho-slowacka federacia..jako obrona przeciwko Rosianom i Niemcóm(mluwime tutaj o roku 1942-43!!)..Beneś byl zdolny do rozmow na ten temat-nie stety-wtedy sie wydostalo na światlo to.co Rosija zrobila w Katyńiu-i wtedy sie gen.Wladislaw Sikorski zbuntowal przeciwko jakiejkolwiek spólpracy s ZSSR..i bylo po rozmowach..i moźna powiedziecz źe gen.Sikorski sei stal cieźarem dla Churchilla przy rozmowach se Stalinem-i tragiczny wypadek ktury byl przyczyna zgonu gen.Sikorskiego..śedl na reke Churchillowi..i powstaly teorie spiskowe..w kaźdym przypadku-bylo po romowach na polaczenie naszych państw...
2015-12-25 19:33:38 (10 lat temu)
do cracusiac: Tu raczej nie masz racii-tu chodzi o co inego....
2015-12-25 19:39:15 (10 lat temu)
Dariusz Łukasik
+2 głosów:2
do vetinari: Zdecydowanie znasz temat veti!Podziwiam to bardzo, bo większość Czechów o tym nie wie, Polaków zresztą także!A Czechosłowacja w latach 1918 - 1939 to była wzorcowa demokracja! Paskudna była ta zdrada Anglii i Francji w Monachium, a Polska się do tego przyłączyła.O jakieś 800 km kwadratowych staliśmy się wspólnikiem Hitlera, a jest jeszcze znana rola Węgier która okroiła Słowacje za zgodą ks. Tiso!
2015-12-25 19:46:42 (10 lat temu)
czesil
 
+4 głosów:4
do Dariusz Łukasik: Dariuszu nie pisz już więcej, bo się tylko kompromitujesz.
2015-12-25 20:03:34 (10 lat temu)
Dariusz Łukasik
+3 głosów:3
do czesil: A dlaczego?Tylko mieszkańcy terenów przygranicznych których stałeś się tu rzecznikiem mają prawo do wypowiedzi?, są różne poglądy na tą trudną historię sprzed lat i mam prawo do wypowiedzi, to co napisałem to są fakty!w niczym się tu nie kompromituje Czesilu!
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki bład
2015-12-25 20:07:39 (10 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: No-troche na ten temat poczytalem-ale musie Cie troche naprawicz(?)w 1938r nie mniala Czechoslowacia źadnych paktów obronych s Wielka Britania-Wielka Britania byla zaprośona do Monachium mimo inne jako sojuśnik Francii i dla tego źe Wielka brytania byla jednym państw alinastkich kture pokonalo w I.wśw.Cesarstwo Niemieckie i Austro-wegry-i to ozanczalo źe WB byla garantem powstanie nowych-wolnych i niepodleglych państw w Europie..dla tego byl w Monachium i Musolini-jako zastepca Wloch..moźna powiedziecz jedno-Jak by byl w Monachium zamiast Nevilla Chamberlaina Winston Churchil-moźe by bylo inaczej...ale historia nie zna jak by...
2015-12-25 20:11:18 (10 lat temu)
vetinari
+3 głosów:3
Jak napisalem-nie prylewajme oleje do ognia-tyle zlego sie zrobilo-po oby dwóch stronach-napewno byly i sa powody do nienawiśczi...radjume sie z tego źe teraz sa otwarte granice-źe moźna chodzicz tam i zpowrotem-dla mieśkańców Cieszyna jest Český Těšín otwarty caly czas-i odworotnie.Zostawme wiec temat historikóm-bo oni tu od tego sa-nasza praca jest w odawaniu i ratowaniu zdjiecz-i ta seria zdjiecz z przylaczenia zaolzia jest bardzo cenna-bo to jest historia..dla mnie jak Czecha bolestna,ale historia teraz razem wspulpracujeme-i to jest dobrze,pozdrawiam.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: walka s ortogafia i dodatek :-)
2015-12-25 20:26:58 (10 lat temu)
Hellrid
+3 głosów:3
do vetinari: Czy na święta do swoich domów zapraszacie polityków i tematy polityczne, bo ja nie, temat skrzętnie unikam. Przede wszystkim dla zdrowia, czego Wam życzę. Historię zostawcie historykom, którzy w tych tematach są biegli, a nie pasjonatom.

Ta dyskusja nie doprowadzi do naprawienia sytuacji, każda ze stron jest poszkodowana, jedna przed faktem, druga po. Popatrzcie się na to całościowo, a nie tylko przez pryzmat małego Zaolzia - Czechy i Polska, potem po kolonizacji niemieckiej z XIII w. - Niemcy i potem znów Polska przez setki lat walczyły o dominację na tych terenach - głównie ze względu na złoża - nieprzypadkowo w herbie Wrocławia jest czeski lew. Żeby nieco dolać oliwy do ognia, warto wspomnieć że Czesi też mają na swoim koncie chęć zajęcia ziemi kłodzkiej wojskiem - niestety o tym się nie pamięta...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lewyy
2015-12-25 21:01:45 (10 lat temu)
Jorg
+3 głosów:3
do vetinari: Twoja końcowa konkluzja jest jak najbardziej tą którą powinniśmy się kierować. Wracanie do przeszłości zostawmy historykom. My dziś żyjemy tu i teraz i jest tak jak powinno być. Nie ma granicy ze szlabanem, nie ma problemu czy w Czechach płacę złotówkami a Czesi koronami u nas ( notabene, przydałaby się jednak wspólna waluta ). No i jest Veti, który nie wiadomo czy Czech, czy Polak. Bo co to ma za znaczenie ! Fotopolak i już !
2015-12-25 21:07:13 (10 lat temu)
cracusiac
+2 głosów:2
do Hellrid: Historia Europy jest bardzo skomplikowana. Jest jedna, a wszystko zalezy od Interpretacji i kto to robi.
2015-12-25 21:12:14 (10 lat temu)
czesil
 
+1 głosów:1
do Jorg: Zaolzie to nie problem przeszłości, to cały czas sprawa żywa wynikająca z obcowania dwóch narodowości na danym obszarze. Cały czas istnieją konflikty na płaszczyźnie narodowej, ale o tym w Polsce prawie nikt nie wiem. A więc historia historią a teraźniejszość teraźniejszością.
2015-12-25 22:42:50 (10 lat temu)
Eugeniusz S.
+6 głosów:6
do czesil: Chopy dzisioj Świeta dejcie sie pokoj z jałowom godkom.
2015-12-25 22:54:46 (10 lat temu)
Wiesław Smyk
Na stronie od 2010 luty
16 lat 4 miesiące 12 dni
Dodane: 23 grudnia 2015, godz. 9:12:20
Rozmiar: 3458px x 2266px
0 pobrań
1971 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Wiesław Smyk
Obiekty widoczne na zdjęciu