starsze
Kopalnia Węgla Kamiennego "Bolesław"
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Cristoforo
Na stronie od 2006 kwiecień
20 lat 2 miesiące 20 dni
Dodane: 31 stycznia 2016, godz. 15:17:34
Rozmiar: 1300px x 825px
6 pobrań
1795 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Cristoforo
Obiekty widoczne na zdjęciu
zakłady przemysłowe
Zbudowano: 1797
Dawniej: Rudolfsgrube
W 1797 r. w Przygórzu powstała pierwsza kopalnia, dostarczająca węgiel kamienny wysokiej jakości, ale niestety podziemia były również bogate w metan i CO2. Założona przez barona Hemm'a von Hemmstein dostała nazwę "Rudolph", jednak już cztery lata później przeszła w ręce barona von Magnis'a z Bożkowa. Od 1861r. kopalnię "Rudolph" połączono z okolicznymi małymi kopalniami, spowodowało to jej bardzo dynamiczny rozwój. W 1898r. "Rudolph" wszedł w skład gwarectwa w Nowej Rudzie, fakt ten jeszcze bardziej podniósł wydajność kopalni. Najwyższe wydobycie w okresie międzywojennym sięgało aż 250 tys. ton rocznie. Kopalnia "Rudolph" przeżyła wojnę.W 1945 roku wznowiono wydobycie, równocześnie przemianowując kopalnię z "Rudolph" na "Bolesław" bardziej słowiańskie imię, żeby podkreślić polskość tych ziem. W 1948r. kopalnię przyłączono do noworudzkiego "Piasta", od tego też czasu obiekt przestał istnieć jako samodzielny zakład. W Przygórzu utworzono szyb "Bolesław", rozpoczęto budowę bloków i domków jednorodzinnych dla górników. Obecnie na terenie po byłej kopalni w pozostałych już zabytkowych budynkach funkcjonuje zakład ZPAS. S.A zajmujący się produkcją obudów metalowych na potrzeby energetyczne i informatyczne. Wcześniej od 2004 funkcjonował tam typowo elektryczny zakład ZPAS NET wydzielony ze ZPAS S.A. W 2007 roku ZPAS NET przeniósł się do Nowej Rudy - Drogosławia i do pokopalnianych budynków znów przeniósł się ZPAS S. A. - jest to tzw. górny zakład i przeważnie znajdują się tam pomieszczenia biurowe.

Mikrob.
Huta żelaza "Barbara"
więcej zdjęć (15)
Zbudowano: 1850
Pierwszą hutą na terenie wsi była huta szkła powstała najprawdopodobniej w 1655 r., kiedy to jeszcze przygórze traktowano jako kolonie Woliborza. Zakład funkcjonował przez kilkanaście lat funkcjonowała tu huta szkła. Natomiast huta żelaza "Barbara-hutte" powstała ok. 1850 roku, która w latach 1855-60 dysponowała dwoma wielkimi piecami i odlewnią. Ubogie złoża rudy żelaza zmusiły do przekształcenia huty w zakład budowy maszyn górniczych, a po I wojnie światowej zakład zajmował się naprawą maszyn dla noworudzkich kopalni. Natomist po II wojnie światowej budynki dawnej huty służyły jako fabryka wagonów. Obecnie w zabytkowe budynkach po Hucie Barbara zajmuje tzw. dolny zakład firmy ZAPS S. A.

Mikrob.
Przygórze 197
więcej zdjęć (2)
Dawniej: Schule, Szkoła Podstawowa
Przygórze 217
więcej zdjęć (3)
Dawniej: Waaren Handlung von Franz Scholz