starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 26 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
skrzypa
+2 głosów:2
Nawet ambasador polubił na mojej fejsowej stronce :-)
2016-04-23 12:33:53 (10 lat temu)
Neo[EZN]
+1 głosów:1
do skrzypa: Rozwijaj kontakt to może kiedyś nas wpuści z aparatami do swojej siedziby :)
2016-04-23 17:13:32 (10 lat temu)
do skrzypa: Ambasador czy Konsul Generalny ?
2016-04-23 17:19:57 (10 lat temu)
do Neo[EZN]: Nie dalej jak kilka miesięcy temu był dzień otwarty w konsulacie, można było fotografować do woli, ale jakoś nikt nie był zainteresowany.
2016-04-23 18:14:23 (10 lat temu)
do Licho: Było dać znać to bym na pewno poszedł (chyba że ktoś pisał a przegapiłem komunikat).
2016-04-23 18:19:37 (10 lat temu)
2016-04-23 18:22:08 (10 lat temu)
do Neo[EZN]: A czy będzie w najbliższych, nadchodzących dniach jakieś fotowejście.. tak we wrocku jak i okolicach? Osobiście miałbym wielką przyjemność spędzić czas w jakimś na codzień niedoostępnym miejscu. Jutro o tej porze stapac ponownie będę po rodzimej ziemi.. Ponownie także zaglądne na Podlasie.
2016-04-23 18:39:56 (10 lat temu)
do esski : A jakiego typu miejsce masz na myśli? Coś w trakcie budowy czy jakiś zakład albo wnętrze obiektu?
2016-04-23 18:41:08 (10 lat temu)
do Neo[EZN]: Neo... cokolwiek... tak abym miał coś, czego na codzien focić nie każdy może.. Od 40 lat marzy mi się wejście na ratuszową wieże.. może być wroclavia.. może być cokolwiek... urząd.. ..świątynia, podziemia.. i takie tam podobne
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: 0987654321
2016-04-23 18:44:16 (10 lat temu)
skrzypa
+1 głosów:1
do vigo: Ups oczywiście że konsul :-)
2016-04-25 13:29:09 (10 lat temu)
skrzypa
+2 głosów:2
2016-04-25 20:58:36 (10 lat temu)
skrzypa
Na stronie od 2005 sierpień
20 lat 10 miesięcy 13 dni
Dodane: 17 kwietnia 2016, godz. 21:22:42
Autor zdjęcia: skrzypa
Rozmiar: 1800px x 1216px
Aparat: NIKON D5300
15sƒ / 7.1ISO 10026mm
7 pobrań
1439 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia skrzypa
Obiekty widoczne na zdjęciu
Architekt: Otto March
Zbudowano: 1897-1899
Dawniej: Willa der Familie Haase
Podwale 78
więcej zdjęć (12)
Podwale 79
więcej zdjęć (14)
ul. Podwale
więcej zdjęć (2547)
Dawniej: Nikolai -, Schweidnitzer -, Ohlauer - Stadtgraben
Bieg obecnej ul. Podwale wyznaczył przebieg murów miejskich i znajdującej się przy nich zewnetrznej fosy miejskiej. Niezabudowana droga nabrała miejskiego charakteru dopiero po wyburzeniu fortyfikacji w 1807 r. Po rozparcelowaniu w 1813 r. na 26 działek nowa ulica otrzymała nazwę Am Stadtgraben (Przy Fosie Miejskiej). Istnienie dużych parcel, które w następnych latach dzielono na mniejsze, pociągało za sobą ciągłe zmiany numeracji. Aby usprawnić te działania w 1847 r. zdecydowano się na podzielenie ulicy na trzy odcinki i nadanie im osobnych nazw (wywodzących się od przedmieść, przez które przechodziły):

- odcinek od ul. Sikorskiego do pl. Orląt Lwowskich nazwano Nikolai Stadtgraben (Podwale Mikołajskie);
- od pl. Orląt Lwowskich do ul. Dworcowej - Schweidnitzer Stadtgraben (Podwale Świdnickie);
- od ul. Dworcowej do al. Słowackiego - Ohlauer Stadtgraben (Podwale Oławskie);

W dwa lata po podziale ulicy zamontowano na niej oświetlenie gazowe. Do połowy lat 40. XIX w. wzdłuź ulicy ciągnęły się głównie ogrody, które z czasem zaczęły zastępować okazałe gmachy użyteczności publicznej i budynki mieszkalne. W latach 1828-1834 między ul. Sądową i pl. Orląt Lwowskich wznisiono Koszary Kirasjerów (później Grenadierów), a w latach 1845-1852 na sąsiedniej działce powstał okazały gmach sądu. W następnych latach powstały: Synagona Na Wygonie (1866-70), dom handlowy Martina Schneidera (ob. Podwale), gmach Prezydium Policji (1925-27), monumentalny dom towarowy Wertheim (AWAG, po wojnie PDT) czy willa rodziny Haase pod nr 76 (później siedziba śląskiego oddziału HJ).

W czasie wojny najbardziej ucierpiał południowy odcinej ulicy między ul Czystą i ul. Kołłątaja, a także rejon ul. Traugutta i pl. 1-go Maja. Po wojnie ulica także była podzielona na trzy odcinki, lecz 11 grudnia 1951 r. zdecydowano się na ich połączenie pod jedną nazwą - ul. Podwale.