starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Podejrzewam, że to św. Łukasz Ewangelista.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dod.
2016-10-26 19:56:50 (9 lat temu)
do ZPKSoft: Ten ma księgę w lewej ręce a ten w prawej. Jedynie zwierzęta są różne.
2016-10-26 20:05:04 (9 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Bo wszyscy czterej ewangeliści powinni mieć księgi. Może uda mi się znaleźć odpowiedź kogo przedstawiają rzeźby.
2016-10-26 20:14:41 (9 lat temu)
do ZPKSoft: Dzięki bardzo, ja bym potrzebował na te szukanie co najmniej 97 lat. Dzięki Tobie już robię postępy, malutkie ale...
2016-10-26 20:17:33 (9 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Piotrze, tu masz odpowiedź , czyli ewangeliści - św. Łukasz (z wołem), jest i św. Jan (z orłem) , a także św. Antoni Pustelnik (ze świnią) i św. Paweł Pustelnik (z chlebami). Rozpoznane wszystkie figury.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2016-10-26 20:22:14 (9 lat temu)
do ZPKSoft: Dziękuje, zaraz będę uzupełniał. Link nie do otwarcia.
2016-10-26 20:27:35 (9 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Już poprawiłam, bo przecinek się załapał do linka.
2016-10-26 20:29:14 (9 lat temu)
Stenek
+1 głosów:1
do ZPKSoft: link pokazuje na ćwierć sekundy te opisy, po czym przechodzi do innej strony
2016-10-26 20:31:09 (9 lat temu)
do ZPKSoft: Już działa zapisałem link w moim kapowniku. Jeszcze raz dziękuje.
2016-10-26 20:34:40 (9 lat temu)
piotr brzezina
Na stronie od 2011 listopad
14 lat 7 miesięcy 17 dni
Dodane: 26 października 2016, godz. 14:28:21
Autor zdjęcia: piotr brzezina
Rozmiar: 1196px x 1500px
Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0
Aparat: NIKON D5300
1 / 200sƒ / 6.3ISO 50026mm
1 pobranie
577 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia piotr brzezina
Obiekty widoczne na zdjęciu
Dziedziniec główny
więcej zdjęć (70)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1382
Dawniej: Klasztor Zakonu Paulinów na Jasnej Górze
Zabytek: -
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: XV-XVIII
Zabytek: 83 z 14.11.1947, 1198/72 z 20.12.1972, 12/78 z 17.02.1978

Bazylika jasnogórska, Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – bazylika będąca główną częścią zespołu klasztornego na Jasnej Górze w Częstochowie. Usytuowana jest pomiędzy kruchtą prowadzącą do kaplicy św. Antoniego z Padwy, a dziedzińcem głównym klasztoru.



Świątynia ta rangę bazyliki mniejszej uzyskała w 1906. Wcześniej stanowiła kościół pw. Krzyża Świętego i Nawiedzenia Matki Boskiej. Najstarszą jej częścią jest prezbiterium – pierwotny murowany kościół gotycki z XV wieku, później sukcesywnie powiększany. W obecnej formie istnieje od przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy po pożarze z 1690 została odbudowana jako trzynawowa bazylika w stylu barokowym.



Ołtarz główny z 1728 fundacji hetmana polnego koronnego Stanisława Chomętowskiego przedstawia Wniebowzięcie Matki Boskiej. Wykonał go Jan Adam Karinger z Wrocławia według projektu Jakuba Antoniego Buzziniego. Przedstawia anioły unoszące Maryję w górę do nieba, gdzie Święta Trójca podtrzymuje przeznaczoną dla niej koronę. Po obu bokach na tle kolumn (postaci ewangelistów) znajdują się figury świętych Piotra i Pawła. Po prawej stronie obok ołtarza stoi stylizowany tron biskupi z 1866.



Najwyższą nawą jest środkowa (29 m), sklepiona kolebkowo. Nawy boczne mają sklepienia krzyżowe. Sklepienia nawy głównej i prezbiterium posiadają dekorację stiukową o motywach roślinnych. W medalionach znajdują się freski przedstawiające historię obrazu i dzieje odnalezienia Krzyża Świętego. Wykonał je malarz śląski Karol Dankwart w latach 1693–1695. Wystrój wnętrza posiada cechy barokowe i rokokowe.



Na chórze znajdują się jedne z największych organów w Polsce, posiadające 85 głosów. Wybudowane zostały w latach 1953–1956 przez Stefana Truszczyńskiego z Włocławka.



Wewnątrz bazyliki znajdują się trzy kaplice, wszystkie po stronie południowej: Denhoffów, Świętych Relikwii i Jabłonowskich. Dwie ostatnie spośród wymienionych usytuowane są jedna na drugiej, na dwóch poziomach. Wszystkie trzy na zewnątrz obłożone są piaskowcem pińczowskim, nakryte kopułami.



Kaplica Denhoffów, właściwie św. Pawła Pustelnika, z 1676 fundacji Kaspra Denhoffa budowana była z przeznaczeniem na rodowy grobowiec. Portal prowadzący do kaplicy wykonany został z marmuru; w wejściu znajduje się krata z herbem paulinów, wewnątrz trzy ołtarze: główny przedstawiający św. Pawła Pierwszego Pustelnika koronowanego przez Trójcę Świętą oraz dwa pozostałe ukazujące św. Hieronima i św. Antoniego Opata. Ściany kaplicy są wykonane z czarnego marmuru; kopułę od wewnątrz zdobią sceny z życia św. Pawła i herby szlacheckie rodów związanych z Denhoffami.



Kaplice wschodnie pochodzą z I poł. XVII wieku – kaplica dolna, Świętych Relikwii, z lat 1624–1628, zaś górna – Serca Pana Jezusa lub Jabłonowskich, z 1639 (przebudowa 1751–1754 z inicjatywy Stanisława Jabłonowskiego). Starsza z nich do 1666 nosiła tytuł św. Filipa Nereusza, później ze względu na nagromadzenie w niej relikwii zmieniono jej wezwanie. W młodszej kaplicy znajdują się dwa ołtarze: główny Najświętszego Serca Pana Jezusa i boczny św. Aniołów oraz epitafium Jabłonowskiego.



Dwuspadowy dach kryty jest blachą miedzianą, z wieżyczką (sygnaturką).



7 stycznia 2009 r. rozpoczęły się prace remontowe. W całej Bazylice będzie wymieniona posadzka na jednolitą. A ponadto zostaną: odnowione sklepienia, wymienione instalacje elektryczne i grzewcze. Pierwszą częścią remontu jest wymiana posadzki w Prezbiterium oraz lekkie przedłużenie tej części.

/p>
ul. Klasztorna
więcej zdjęć (2986)