| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Most nad Olzą

Widok z mostu nad Olzą

Wysadzenie mostu 1 września 1939 r.

OBIEKTY - Most nad Olzą
Najbliższe obiekty nieistniejące
Cieszyn - Český Těšín Most główny...
23
m
Cieszyn
Kładka awaryjna
25
m
Cieszyn
Most tymczasowy
25
m
Cieszyn
Czechosłowacki Urząd Celny
32
m
Cieszyn
Cieszyn - Český Těšín (Czeski Cie...
35
m
Cieszyn

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Most nad Olzą

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1891
Zlikwidowano: 1939
1 subskrypcja
W czerwcu 1891 r. przystąpiono do rozbiórki tzw. "mostu Głównego" . Stan techniczny starego mostu nie pozwalał na jego dalsze użytkowanie. Nowy most, a w zasadzie jego stalową konstrukcję nośną wykonano w erzh. Brückenbau-Anstalt in Karlshütte, czyli w Hucie Karola we Frydku - Lipinach (Leskowiec) - obecnie ArcelorMittal Frýdek-Místek. Zakład budowy mostów żelaznych działał najpierw w Ustroniu w latach 1867-1885 (Erzherzoglich Maschinenbau-Anstat Ustron), po czym został przeniesiony do Lipin koło Frydku. Produkował głównie dla Galicji wschodniej (dzisiejsza Ukraina). Przed właściwą rozbiórką starego mostu i zarazem na czas budowy nowego, rozpoczęto 26 lutego wznosić na prawym brzegu rzeki drewniany most awaryjny,
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456następna
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
publikacja w "Światowidzie" z marca 1927-
2026-06-19 09:39:13 (8 dni temu)
stoik
 
+4 głosów:4
Czesi mają nam do tej pory za złe. Tzw polski Anschlus etc.. Taki mały fakt do przypomnienia. Kiedy Polska walczyła z Sowietami w 1920 czeski stat zablokował nam koleje, które z Węgier miały nas zaopatrzyć w broń i amunicję. Takie to oto przyjazne stosunki. Wy się tam bijcie szablami. a my wam nie damy broni palnej :) Koniec końców Piłsudski wygrał z konnicą Budionnego, ale niestety Czesi nam w tym nie pomogli. a wręcz chcieli zaszkodzić.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-15 20:24:02 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
sorry odniosłem się tylko do jednego faktu. który mógł mieć wpływ na historię. ale takie rzeczy... nie zostaną zapomniane.
2025-10-15 21:47:03 (8 miesięcy temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Mariusz Szczygieł: "Każdy spotyka takiego Czecha, na jakiego sobie zasłużył" ..., polecam zajrzeć do książek Mariusza Szczygła (przydatne czytanie ze zrozumieniem).
2025-10-16 15:23:46 (8 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Ciekawostka.
Oglądałem ostatnio film pt. "Kuratorium - czeskie Hitlerjugend", reż. Ondřej Veverka, porażające.
Czeski Hitlerjugend" to nieoficjalne określenie na Kuratorium do spraw wychowania młodzieży w Czechach i na Morawach, organizację kolaboracyjną działającą w Protektoracie Czech i Moraw. Jej głównym celem była indoktrynacja młodzieży w duchu nazistowskim i pro-niemieckim, podobnie jak to robił Hitlerjugend w Niemczech.
2025-10-16 19:59:04 (8 miesięcy temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
Ten gość z bródką to gen. brygady Józef Ignacy Kordian Zamorski, szef policji (tu jednak jako wojskowy- w rogatywce).
Tak między nami mówiąc, kto by w ówczesnym sporze granicznym nie miał racji, oby nigdy, przenigdy, między naszymi państwami takich zdjęć już nie było. Mnie ta fotka po prostu żenuje.
2010-07-20 00:18:21 (15 lat temu)
308_Banan
 
+4 głosów:4
Niestety takie były czasy, na Zaolziu mieszkańcami w większości byli Polacy, bardzo silnie pamiętano rok 1920 którym Czesi również nie mogą się szczycić. Poza tym aspiracje mocarstwowe przywódców polskich i podejście władz czeskich doprowadziło do takiego finału. Jest to naprawdę trudny temat w relacjach między naszymi narodami, choć myślę że już kolejne pokolenia pogodziły się z takim stanem rzeczy.
2010-07-20 08:25:47 (15 lat temu)
augiasz
 
+1 głosów:1
Panowie wojskowi stoją na obecnym Moście Przyjaźni, a za nimi majaczy budynek obok obecnej kawiarni Noiva
2010-10-08 20:08:44 (15 lat temu)
wito,
 
+2 głosów:2
A w 1939 bracia Slovacy weszli kilkanaście kilosów w stronę Zakopca, bodajże, mało znany epizod Wojny Obronnej 39.
2010-10-08 21:31:50 (15 lat temu)
ŁAPA
 
do † Festung: Właśnie się zastanawiałem się kto to mógł być. Ani na Bortnowskiego ani na Abrahama mi nie wyglądał, a chyba więcej generałów nie brało udziału w zajęciu Zaolzia.
2010-07-20 00:22:09 (15 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
do † Festung: Owszem bardzo podobny do Zamorskiego, ale jest to generał Tadeusz Malinowski oraz
2010-10-09 16:52:39 (15 lat temu)
Wiesław Smyk
 
+3 głosów:3
do † Festung: Zagadka personaliów rozwiązana - Generałowie Tadeusz Malinowski i František Hrabčík w towarzystwie płka Leona Strzeleckiego i oficerów czechosłowackich podczas rozmowy
2015-05-24 18:11:00 (11 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do 308_Banan: Często zapomina się o tym, że małe Zaolzie zwiększyło bodaj o połowę produkcję stali w Polsce, a brak zainteresowania regionem oznaczałby de facto przekazanie go Niemcom - i to w warunkach międzynarodowych wymagających intensywnych zbrojeń.
2010-10-09 01:01:46 (15 lat temu)
augiasz
 
do WW: Cóż - Warszawka musi mieć coś za co może przepraszać...
2010-10-09 12:36:17 (15 lat temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
do Wiesław Smyk: to nie Strzelecki, tylko nierozpoznany kapitan WP, por. dyskusja pod innym zdjęciem, na którym jest z tymi samymi generałami -
2025-10-15 12:45:12 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do Wiesław Smyk: rozprzątacie tu jakieś strasznie stare sprawy.
2025-10-15 20:30:22 (8 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
do stoik: Czechosłowacja była wówczas promoskiewska i bardzo antypolska, licząc na objęcie roli hegemona w regionie, sam Masaryk uważał Polskę za taką małą słabszą Rosję. Cytuję za wikipedią: W lipcu 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej Masaryk odradzał zachodnim dyplomatom udzielać jakiejkolwiek pomocy Polsce. Próbował zatrzymać na terenie Czechosłowacji delegację zmierzającą z zachodu do Polski atakowanej przez bolszewików, a także wstrzymał jadące przez Czechosłowację kolejowe transporty broni z Francji oraz Węgier z zaopatrzeniem dla polskiej armii[15]. Brytyjski dyplomata lord Edgar d’Abernon przewodniczący Misji Międzysojuszniczej do Polski w swojej książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata – pod Warszawą 1920 r.” zanotował słowa Masaryka usiłującego odwieść zachód od pomocy Polsce. Według relacji Anglika Masaryk powiedział: „abyśmy nie organizowali żadnej pomocy militarnej na korzyść Polski”[15]. Masaryk był przekonany, że Wojsko Polskie nie zdoła odeprzeć nawały bolszewików, a uciskani polscy robotnicy i chłopi przywitają czerwonych komisarzy chlebem i solą. Podobnie jak solidaryzujący się z sowietami zachodni komuniści, czescy kolejarze nie przepuszczali transportów z zachodnią pomocą dla „pańskiej Polski”. Twierdził, że Polska zdobyła zbyt duże terytorium i prowadziła złą politykę narodowościową. Uważał, że konflikty polsko-niemiecki i polsko-sowiecki są tylko kwestią czasu. Zarazem był przekonany, że granice Czechosłowacji są trwale zabezpieczone dzięki sojuszom z Francją i Anglią. Wykluczał ewentualny sojusz z II Rzeczpospolitą, która po przewrocie majowym szła ku autorytaryzmowi. Zgodnie z planami Masaryka demokratyczna Czechosłowacja, z poparciem Francji i USA miała być środkowoeuropejskim hegemonem. Z jego perspektywy niepodległa Polska stanowiła największą przeszkodę w dążeniu do tego celu. Dlatego Masaryk torpedował propozycje i próby nawiązania współpracy z Polską, inicjowane przez Warszawę i kręgi wojskowe Czechosłowacji, świadome zagrożenia ze strony Niemiec. W 1930 r. wywołał skandal polityczny dotyczący korytarza z Niemiec do Prus, z którego się później wycofał. Uważał jednak, że Polska powinna zgodzić się na rewizję granic z Niemcami, dla dobra pokoju w Europie. Trzy lata później, po dojściu Hitlera do władzy, odrzucił propozycje sojuszu wojskowego z Polską, a czescy dyplomaci ostrzegli Berlin o „polskiej intencji przeprowadzenia akcji militarnej w rejonie wschodniej granicy Niemiec”, czyli o planowanej wtedy przez Piłsudskiego tzw. wojnie prewencyjnej. Zamiast sojuszu z Polską Masaryk przystąpił do zaproponowanego sojuszu z Benito Mussolinim tzw. Paktu czterech (Anglia, Francja, Niemcy i Włochy) dającemu prawo tym państwom rozstrzygania sporów granicznych w Europie. Tym samym usankcjonował rozbiór swojego kraju w Monachium w 1938 r.
2025-10-15 20:48:45 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Wtedy mogla być Czechosłowacjia wszytkym moźliwym, ale napewno nie promoskiewska, i notabene, ten pakt cztyrech nawed niebyl ratyfikowany przez opór naprz. i Czechoslowacji...dobrze źe mamy wikipedie i nic więcej nas niezmusza do szukania faktów. Masaryk wiedzial co i kim jest Hitler....
2025-10-15 21:00:54 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: a Ty tak poważni potrafisz tyle napisać z głowy ? nawet ja nie jestem taki mądry. bo jak kopiujesz i wklejasz to się nie liczy.
2025-10-16 14:57:45 (8 miesięcy temu)
PiotrW
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Tak, a ofiarami byli Ślązacy. W owym czasie w tym regionie istniała wielka partia Związek Górnoślązaków dążąca do ustanowienia oddzielnego Państwa Śląskiego; Niestety nikt, oprócz Ślązaków, w Europie tego nie chciał. Ale to oddzielna historia.
2025-10-16 20:51:37 (8 miesięcy temu)
do vetinari: Żle zrozumiałeś - kolega marekantoniusz pisał o promoskiewskości CS w 1920, a nie w czasach hitlerowskich.
2025-10-15 21:06:43 (8 miesięcy temu)
Dariusz Łukasik
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Czechosłowacja nigdy nie była "pro Moskiewska", skąd macie te informacje- na Zachodzie -zasłużenie- miała opinię "niemalże doskonałej Demokracji" była za to chwalona we Francji i GB.To że Prtia Komunistyczna miała swoich posłów.W czasie "Kryzysu Monachijskiego" mogła w tej rozpaczliwej sytuacji spogladać na Moskwę, ale taki wariant wstępnie brały pod uwagę też Mocarstwa Zachodnie.
2025-10-15 21:11:42 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Nie, wiem źe pisal o roku 1920, i werz mi źe wtedy nas z Moskwą nic niełączylo, więc przeciwnie....Czechoslowacjia się w tych latach miala swój idol w Francji. I pakt cztyrech byl tylko wielkym marzeniem wielkogębatego Musoliniego. Mial wtedy wraźenie źe za jego panowania Włochy sę powrócily do Wielkiego Rzymu i tylko on wię, co jest najlepsze dla Europy. Czechosłowacjia napewno niebyla idealnym państwem. Mamy masło na głowie wobec mniejścoci narodowych na naszych terenach, mamy masło na głowie wobec naszych sąsiadów, opróć Węger i Niemiec. Dla tych państ bylyśme coś jak nóź w plecach. Oczywiście źe trzeba przypominać historie....ale jak sam widziś, wikipedia niejest dobre źródlo.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-15 21:15:02 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Tu się zgadzam, w latach 30tych XXwieku byla Czechoslowacjia naprawde malą wyspą demokracji w Środkowej Europie. Niestety, nic nam to niepomoglo podczas Kryzysu Monachijskiego. I wtedy się prubowala ratować za pomocą sojuszu o wspólpracy i rozwoju podpisanym z ZSSR w 1935r. Niestety, pomoc wojskowa z ZSSR byla raczej niemoźliwa z powodu braku wspólnej granicy i pomoć od Rosii byla obiecana pod warunkiem tego, źe Francjia woskowo wzeprze Czechoslowacjie w konfliktu z Niemcami.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-15 21:21:22 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Fakt, że ČS była w okresie międzywojenym wzorową demokracją - czego nikt mający zielone pojęcie o historii Europy nie zaneguje - nie ma nic do rzeczy z preferencjami polityki zagranicznej wynikającymi z geopolityki. To zupełnie zrozumiałe i nie jest żadnym zarzutem w stosunku do Czechów. Rosja, niezależnie od aktualnego ustroju, zawsze była sojusznikiem Czechów i Słowaków, w opozycji do Niemiec i kiedyś Austrii, w ramach idei panslawistycznej, popularnej także w ČS.
2025-10-15 22:04:57 (8 miesięcy temu)
Verita
 
+3 głosów:3
do vetinari: poczytaj sobie znawco, może dotrze do ciebie.
2025-11-26 23:45:20 (7 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do vetinari: jak to odniesiesz do obecnej sytuacji geopolitycznej. Polska jak najszybciej potrzebuje działającego systemu antydronowego. żebyśmy nie strzelali do zmyłek z Patriotów za ciężkie pieniądze. mając na myśli drony - wabiki. był to atak hybrydowy, na którym Rosja dowiedziała się, że praktycznie nie mamy skutecznej obrony wobec dronów.
2025-10-15 21:55:27 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do nyskadolniak: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem..
2025-10-16 13:56:32 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem
2025-10-16 14:01:52 (8 miesięcy temu)
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-10-16 14:02:57 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem
2025-10-16 14:22:17 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Dana : Czytałem książki p. Mariusza. Był to zmarnowany czas.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dycjA
2025-10-16 15:35:18 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do stoik: Jak to leciało - Gotland. Tytuł książki. Przeczytałem z wielką uwagą. Jak na kogoś kto uważa się za wybitnego znawce - strasznie słaba książka. Zbiór przypadkowo posklejanych felietonów. Sorry. Jako mieszkaniec polsko - czeskiego pogranicza - człowiek zupełnie nie jarzy klimatu. ja tu jakoby jestem miejscowym. nie czuję się Czechem. ale dzisiaj przeglądałem Tesinske Sprawy, czy jakoś tak. w kawiarni Avion odbyło się wręczenie nagród dla najbardziej zasłużonego Cieszyniaka. jak zawsze oczywiście Jaromir Nohavica :) Dwa pozostałe nazwiska nic mi nie mówią.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-11-27 13:52:32 (7 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do PiotrW: Zapewne mówisz o Kożdoniu. Jest ogólnie potępiony, ale dobrze łapał ówczesne uwarunkowania. Tzw. Ślązakowcy. czyli, żeby było tak jak dotychczas. Jeśli się nie mylę, ma nagrobek w Czeskim Cieszynie. Polska miała przyznany dość prowizoryczny byt państwowy. A wiadomo, że lepiej łączyć się z silniejszym. Długo tłumaczyć. Chyba nie muszę każdemu tłumaczyć historii II RP. Zamach stanu na Kasztance przeszedł wprost do podręczników terrorystów :) To są anegdoty. A historię wypada znać. Wystarczy, że własnego Państwa. polecam sprawdzić. Prezydent RP był ostatnio w Pradze i wygłosił dosyć mocne przemówienie. Ciekawe dlaczego polski mainstream o tym nie wspomina :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-11-27 14:08:43 (7 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
publikacja w IKC z 15 listopada 1928, można datę cofnąć o rok :) -
2024-12-02 15:38:03 (rok temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Poprawione ☺
2024-12-02 15:38:58 (rok temu)
do vetinari: Dzięki! A pokusisz się o znaczniki? Na horyzoncie z lewej kamienice przy ul. Głębokiej 64 i 62, obok przy ul. Zamkowej 4A, na prawo od niej poniżej łaźnie przy ul. Zamkowej 2, powyżej nich kamienica przy ul. Przykopa 7, nad nimi oficyny kamienic przy ul. Głębokiej (do ustalenia) :)
2024-12-10 09:24:42 (rok temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Może da się uściślić datowanie - jakie to mundury i i dlaczego zasłonięty jest napis na okrągłym szyldzie Urzędu Celnego?
2024-12-28 09:49:31 (rok temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
No pewnie że przed 1939 r. Przecież w latach 1939-45 nie było tam granicy
2024-12-28 11:37:57 (rok temu)
Dana
 
Zapytam jeszcze raz: czy może ktoś wie, dlaczego na powyższym zdjęciu na okrągłym szyldzie nie widać nazwy urządu celnego, a zauważyć tę nazwę można jeszcze tu
2024-12-28 20:53:28 (rok temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do Dana : Raczej 1939 - 1944
2024-12-28 11:14:20 (rok temu)
Dana
 
do Eugeniusz S.: Zastanawiam się tylko, jak to zdjęcie ma się czasowo do wysadzenia mostu 1 września 1939 r.
2024-12-28 11:32:02 (rok temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do tatranclimber: przecież pisze jak byk :) nie wiem co tu jest do datowania. Tatran, to nie do Ciebie było...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2024-12-28 20:22:29 (rok temu)
stoik
 
do Dana : CLO oznacza to co oznacza, a że napis był prawdopodobnie przeszklony, więc zadziałało światło. a nie ma poważniejszych pytań ? ja mam tyle pytań na które nie ma odpowiedzi. Wy datując zdjęcie potykacie się o własne sznurówki. bez obrazy. w zasadzie wszystko już było. tylko czasami trzeba sięgnąć do archiwum. lata 30-te. zapomniałem życzyć udanego Sylwestra :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edizione
2024-12-28 21:26:27 (rok temu)
stoik
 
do stoik: gdzie się podziała figura św Franciszka, która stała na moście. jest widoczna na starych zdjęciach. przemęczyłem się niesamowicie oglądając wykład pana historyka z Muzeum. po fakcie przemęczenia i kilku piwach. ma pewien urok osobisty. ale nie umie tłumaczyć. tzn mówił te rzeczy, które wiem. puście sobie wykład o cieszyńskim lapidarium. Za t polecam historię ulicy Głębokiej. Do obejrzenia. Dowiedziałem się kilku nieznanych wcześniej rzeczy. Obejrzycie albo nie. Polecam.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2024-12-28 21:40:25 (rok temu)
stoik
 
do stoik: Pan Paweł Borowski, Nadworny historyk. Między nami - ktoś ma numer telefonu do jego dealera ? Dana - dla Ciebie. Jak ktoś wytrzyma bez przwijania 1:44 to respekt .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: werty
2024-12-28 21:51:33 (rok temu)
stoik
 
2024-12-28 21:56:45 (rok temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Poprawilem "co nieco" przypisanie ☺
2023-10-17 07:59:49 (2 lata temu)
stoik
 
wciąż mnie zastanawia historia tej rzeźby po prawej stronie.
2023-10-18 17:21:46 (2 lata temu)
stoik
 
do stoik: ta socha gdzieś się zapodziała. jak niektórzy nie mają pojęcia, że rzeźby przy wejściu do Lapidarium pochodzą z dworu w Dzięgielowie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abc def
2023-10-18 17:24:45 (2 lata temu)
Co nieco poprawilem przypisanie ☺
2023-10-29 20:04:14 (2 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
2023-12-30 16:14:43 (2 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do yani: Dzięki.
2023-12-31 06:02:21 (2 lata temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Veti, postaw znaczników ile tylko chcesz :)
2024-03-01 19:05:20 (2 lata temu)
stoik
 
2024-03-01 20:28:29 (2 lata temu)
do Dana : Dodane ☺☺☺
2024-03-03 16:59:03 (2 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do stoik: Taki romantyczny blues do wysadzenia mostu?
2024-03-02 10:54:33 (2 lata temu)
Dana
 
do vetinari: To mnie zawsze cieszy :)
2024-03-03 17:32:21 (2 lata temu)
do Dana : Niebylo mnie w domu, więc dopiero teraz coś dorobilem ☺
2024-03-03 17:52:20 (2 lata temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Podmiana na lepszy skan
2024-06-27 07:54:55 (2 lata temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Żołnierze Dywizjonu rozpoznawczego 10 Bryg. Kawalerii (panc.-mot).
2026-02-01 13:50:42 (4 miesiące temu)
Pokaż na mapie
55 Dyskusji (ostatnia 8 dni temu)
Oficerowie polscy i czescy na Moście Głównym.
Polskie czołgi wjeżdżają do Cieszyna.
1890
-
1900
1890
-
1901
1895
-
1901
1896
-
1901
1896
-
1901
1898
-
1910
1898
-
1910
1905
-
1908
1905
-
1910
1905
-
1910
Przedmioty związane z Most nad Olzą
Most nad Olzą - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet