| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Akademia Handlowa

2024.07.31 - Pożar dachu

Remont budynku po pożarze

Widok z gmachu szkolnego

OBIEKTY - Akademia Handlowa
Obiekty w okolicy
Szkoła Podstawowa i Przedszkole - ...
28
m
Cieszyn
Sokola-Tůmy 9
31
m
Cieszyn
Kapliczka
34
m
Cieszyn
Sokola-Tůmy 13
35
m
Cieszyn
Sokola-Tůmy 7
38
m
Cieszyn

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Akademia Handlowa

Zbudowano: 1923-1924
Dawniej: Niemiecka Szkoła Wydziałowa dla chłopców
1 subskrypcja
Gmach szkolny przypisany był do dzielnicy Kamieniec z numerem konskrypcyjnym 237. Numer posesji był podwójny. Dla ówczesnej ul. Hasnera był to nr 12, natomiast dla Alei Masaryka nr 21. Historia budynku rozpoczyna się w 1899 r., kiedy inżynier miejski Markus Dalf przedstawił władzom miasta cztery warianty budowy gmachu szkolnego oraz osobnej sali gimnastycznej. Powodem budowy z kolei już trzeciego obiektu szkolnego na lewym brzegu rzeki Olzy, była niewystarczająca ilość klas dla dziatwy szkolnej z lewobrzeżnych przedmieść Cieszyna. Zamiarem przygotowanego projektu było połączyć istniejąca dwa budynki szkolne z 1882 r. oraz z 1893 r. w jedną całość, czyli innymi słowy zabudować narożnikowy obszar, gdzie dotąd znajdował się nieduży dom Kaliwodów
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Czyżby rzeźba u góry przedstawiać miała uczni ?
2020-02-26 09:35:15 (6 lat temu)
do ZPKSoft: To jest rzeźba o nazwie "Przyjaźń"

Mam jej zdjięcia, ale wacham sie czy je mam dodać, bo są one robione jeścze starym aparatem, albo poczekać na sloneczko i zrobić nowe i odrobine lepsze ☺.
2020-02-26 09:52:03 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
do vetinari: Dzięki za wyjaśnienie a na fotkę możemy poczekać.
2020-02-26 10:07:28 (6 lat temu)
Stan rzeźby przed renowacjią

Dodano ręke, ale juź brakuje palców.
2020-03-13 09:08:09 (6 lat temu)
max
 
+3 głosów:3
do vetinari: Do tych dwóch co księżyc ukradli podobni ;)
2020-03-13 09:59:05 (6 lat temu)
do max: To jest chyba jakiaś ksiąźka albo film...coś mi to mluwi....
2020-03-13 15:40:30 (6 lat temu)
grgrz
 
do max: Ja myślałem że rozkradli .
2020-03-13 19:00:13 (6 lat temu)
max
 
+1 głosów:1
do vetinari:
Spójrz na odtwórców dwóch głównych ról ;)
2020-03-13 15:56:16 (6 lat temu)
do max: Aha...rozumiem ☺
2020-03-13 17:50:40 (6 lat temu)
vetinari
 
+8 głosów:8
Niestety, juź stwierdzono źe przylegająca do budynku Akademii Handlowej, Artystyczna Szkoła Podstawowa im. Pawła Kalety również ucierpiała w wyniku pożaru
Chociaź ogień nie przedostał się na jej dach, to w wyniku akcji gaśniczej uszkodzona jej dach i ściany są przemoczone.
2024-08-02 09:20:02 (rok temu)
ZPKSoft
 
+4 głosów:4
Veti, świetna relacja z akcji gaśniczej.
2024-08-01 10:52:34 (rok temu)
vetinari
 
+4 głosów:4
Na chwile obecną pierwsze jednostky straźackie juź wyjedziają z miejsca akcji. I wychodzą na jaw pierwsze fakty, niestety na temat Akademii Handlowej nic pozytiwnego. Oprócz calego zniśczonego przez oźar poddasza z klasami komputerowymi, jest zniśczona nowa koltlownia gazowa. Co jest gorszę, sufity budynku są mocno przelane wodą i ich stan będzie ocenial statik, ale prawdopodobnie dojdzie do tego, źe zostaną tylko mury obwodowe i caly budynek będzie trzeba odremontować. Natomiast na temat rozpocieczia nowego roku jest bardzo prawdopodobne, źe uczniowe Szkoly podstawowej będą mialy tymczasowe klasy w budynku bylej Akademii Handlowej przy ulicy Praska . Budynek jest obecnie remontowany na potrzeby Urządu Miasta w Czeskim Cieszynie. O losach i jej zastępczej placówky dopiero padną decizjie. Policia juź wszczęla postępowanie karne w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa nieumyślnego narażenia na niebezpieczeństwo przez nieznanego dotąd sprawcę. Ze względu na trwającą akcję gaśniczą, funkcjonariusze nie mogli prowadzić działań bezpośrednio na miejscu zdarzenia.
2024-08-01 15:55:54 (rok temu)
vetinari
 
+4 głosów:4
do ZPKSoft: Tak szczerze...smutno mi, bardzo smutno. Dwa wyjątkowe budynky są bardzo uszkodzone. To co nieuszkodzil ogień, to zalala woda. Grono naucicielskie razem z swojimy rodzinami i za pomocą straźaków ratują co się da. Dokumenty, zprzet.....Dach groźy zawaleniem. Wlaśnie u nas nadchodzi deścz i to moźe wzeprze walke z ogniem. Początek poźaru byl takky powolny. Zauwaźylem unosiący się dym, kiedy spojrzalem z balkonu, widzialem źe zadymiony budenek administracyny Muzea, obok tej Akademii Handlowej. Zebralem aparat i uciekalem coś tam zdokumentować. Juź bylo slychać syreny straźackie, i wlaśnie jak dobieglem na miejsce, juź przyjedziali pierwsze jednosky straźaków. Na początku ogień niewyglądal aź tak strasznie, tylko duźo dymu. Kiedy ale pstryknolem zdjięcie z ulicy Vrchlickiego zrozumialem źe situacjia jest powaźna. Za niecalych 30 minut, kiedy wrócilem ze spaceru z Sally, juź sę palil dach przylegającej Szkoły Podstawowej. Jeden ze straźaków się skarźyl na brak wody w systemu hydrantów, wiadomo, na miejscu bylo 19 jednostek ztraźackych.... Jedyną informacjia na temat powstania poźaru jest takka, źe wlaśnie przebiegal remont wnętrza Akademii Handlowej, mimo inne i rozwody elektryczne. Zawcześnie szukać przyczyny... Dzięky ogromnych starań straźaków, nieucierpiala przylegająca Podstawowa Szkoła Artystyczna im. Pawła Kalety od strony ulicy Sokola Tůmy i budynek administracyjny Muzea Ziemi Cieszyńskiej od strony al. Masaryka. Zwlaścza ten budynek byl zagroźony. I tam by byly przypadkowe szkody nieodwracalne. Wlaśnie w tym budynku się znajdują cenne dokumenty i archiwalia. Przed zapaleniem dachu Szkoly Podstawowej bylo widacz jak się powoli unosi zpod dachu czarny dym, i bylo czuć w powietrzu smród paloncego się styropianu. W obuch budynkach szkolnych na poddaczu się znajdowaly pomieścienia dla klas i pracownie, naprz komputerowe, więc zapewnie paląca się izolacjia styropianowa zpowodowala tak gwaltowne rozszerzenia tego poźaru.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd....
2024-08-01 11:10:13 (rok temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Dziśaj, pare minut po pólnocy rozbiórke wztrzymano z powodu ponownego wzploniecie jednego z ukrytych loźysk ognia. Jeścze dziśaj rano, się nad budynkiem ponownie unosil dym. Pokazalo się źe i przylegający budynek Muzea Ziemi Cieszyńskiej zostal zalany wodą. Naścięście niedoślo do jakiegoś uśkodzenia zbiórów w pracowniach konserwatorskich.
2024-08-03 10:52:16 (rok temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
2024-08-03 11:08:44 (rok temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Dziśaj mija rok od tej tragedii....
2025-07-31 19:06:52 (10 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do vetinari: prace postępują. a nikt nie wspomniał, że przywrócili pomnik Mieszka. dowiedziałem się z Wiadomości Ratuszowych. rzadko przechodzę przez drugi most :)) ale że codziennie bywam w Republice, firma Barny Team bardzo szybko ogarnęła pracę i szkoła podstawowa została przeniesiona do zaadaptowanej części Ratusza.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-07-31 22:13:51 (10 miesięcy temu)
stoik
 
do vetinari: czytałem. oficjalna wersja jest taka, że ten 48 letni mężczyzna celowo doprowadził do wybuchu gazu. raczej mało prawdopodobne. W każdym razie Prokuratura pozamiatała sprawę.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-08-03 00:07:21 (10 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do stoik: Tam był jakiś wybuch gazu?
Nawiasem mówiąc przypadków ze spowodowaniem celowego wypływu gazu w Polsce kilka mieliśmy, żeby wspomnieć blok w Gdańsku w latach 90-tych i późniejsze przypadki w Katowicach - kamienica w której zginęła rodzina Kmiecików i pastorówka w Szopienicach...
2025-08-03 11:18:22 (10 miesięcy temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Chyba została pomieszana sprawa wybuchu gazu w kamienicy przy Głębokiej w Cieszynie z pożarem dachu w Czeskim Cieszynie.

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Link
2025-08-03 11:34:41 (10 miesięcy temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
do Jarosław Dubowski: W Akademii Handlowej poźar wybuchl na poddaszu, w klasie komputerowej. Nadal nieustalono powód poźaru, ale...dochodzilo do ciąglego samozapalania w pobliźu kominów i kolega mi podpowiedzial, źe wlaśnie tam miely miejsce baterie jako zapasowe źródlo energii. Natomaist wybuch gazu w kamienicy przy Glębokiej 32 który nastąpil 29 grudnia 2024r. o 4godz. rano byl prawdopodobnie zpowodowany umyślnie przez jednego z mieśkańców tej kamienicy. Znaleźono butle gazową....
2025-08-03 17:02:40 (10 miesięcy temu)
stoik
 
do paulus60: to są dwa odrębne przypadki. ale wracając do ul. Głębokiej i sąsiedniej kamienicy także grozi rozbiórka. zadział efekt domina. zresztą polecam przeczytać.
2025-08-03 14:27:21 (10 miesięcy temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
do stoik: Czytałem i nawet nawiązałem do tego.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Poprawka
2025-08-03 16:38:29 (10 miesięcy temu)
Jak w sobote tak i w niedziele się z przerwami unosil dym nowego samowszplonu. Kiedy na ten temat rozmawialem z kolegą, to mi powiedzial ciekawą teze. Wlaśnie na poddaszu się znajdowala pracownia komputerowa. I w tej uczebni się znajdowalo napewno zapasowe źródlo energii, akumulatory litowo-jonowe. Poźar się odnawia w tym samym miejscu gdzie się wlaśni rozpoczól, w miejcu kdzie się łączy budynky Ajademii Handlowej i Podszawowej Szkoły Artisticznej Pawła Kalety. Wlaśnie w niedziele rano widzialem jak straźacy zalewają wodą to samo miejsce i tam się wlaśnie ponownie unosil dym. Nic konkretnego się tam niepalilo, i niebylo tam widoczne juź nic co by się moglo palić. Poprostu się unosil dym z miejsca gzie wchodzą w konstrukcjie budynku widoczne kominy.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski bęąd ☺
2024-08-05 18:51:10 (rok temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
U nas mówi się pracownia komputerowa.
2024-08-05 21:05:27 (rok temu)
do tatranclimber: A ha, poprawiam ☺
2024-08-05 21:23:39 (rok temu)
stoik
 
Powiem tak. Bez reklamy. Barny Tram dał radę.
2025-02-04 19:45:08 (rok temu)
stoik
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-01-23 19:55:41 (5 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
26 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
Przedmioty związane z Akademia Handlowa
1929
-
1938
1929
-
1938
Akademia Handlowa - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet