| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Cmentarz żydowski
Najbliższe atrakcje turystyczne
Kościół garnizonowy św. Barbary
721
m
Gliwice
Palmiarnia miejska
800
m
Gliwice
Pomnik "Lwa Śpiącego"
1016
m
Gliwice
Muzeum - Willa Caro
1129
m
Gliwice
Kościół św. Bartłomieja
1162
m
Gliwice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Cmentarz żydowski

Obiekt istnieje częściowo
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1815
Zabytek: -

Stary cmentarz żydowski w Gliwicach - kirkut znajdujący się przy ul. Na Piasku w Gliwicach. Stanowi on najstarszy zachowany zabytek kultury żydowskiej w tym mieście.

Powstał w 1815 i zajmuje powierzchnię 0,63 ha. Przetrwało około 500 nagrobków. Ustawiano je w równych rzędach. Dominowały macewy wykonane z szarego piaskowca, zwieńczone trójkątnie lub półkoliście, na których znajdowały się inskrypcje w języku hebrajskim lub niemieckim i hebrajskim. Zdobiono je również starotestamentowymi symbolami. Najstarsze nagrobki posiadają inskrypcje zrobione w rycie wypukłym w języku hebrajskim. Najokazalszym jest grobowiec rodziny Meyerów. Na cmentarzu spoczywają również m.in. członkowie rodziny Troplowitz, Frankel, Freud i Froehlich.

Przy głównym wejściu zlokalizowane są ruiny domu przedpogrzebowego. Po II wojnie światowej znajdował się w nim warsztat stolarski, a następnie świetlica.

Ostatniego pochówku dokonano w 1937 r. kiedy to pochowano Ernestinę Hahn, nekropolię zaś zamknięto definitywnie w 1953 r. Po 1945 r. nagrobki zrobione z wartościowych kamieni rozkradano i wykorzystywano jako surowiec budowlany.

W kwietniu 2010 r. Stowarzyszenie „Pamięć – Zikaron” odpowiadając na ogromne zainteresowanie dotychczasowym okazjonalnym udostępnianiem cmentarza do zwiedzania, postanowiło otwierać zamknięty na ogół cmentarz, by każdy chętny mógł go odwiedzić.

Zwiedzanie cmentarza jest możliwe w okresie wiosenno-jesiennym od kwietnia do października w każdą trzecią niedzielę miesiąca w godz. 14.00-16.00.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_cmentarz_%C5%BCydowski_w_Gliwicach

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
rrobert
 
Plusuję, ponieważ cmentarze zydowskie mają jakąś \"tajemnicę\" w sobie, a i obojętnie o jakiej porze zrobi sie fotę, ona będzie dobra, znakomita, ale w zależności, jak \"artysta\" sie ustawi. Szkoda, że te metropolie są zaniedbane, mam na m,yśli poprzewracane macewy. Reszta, czyli porośnięte bluszczem alejki cmentarne niech tak zostaną, bo zgodnie z wiara judaizmu, nie wolno zmarłym przeszkadzać, usuwając ww zarośla.
2011-04-24 22:09:18 (15 lat temu)
Nekropolie!
2011-04-25 05:52:09 (15 lat temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
W metropoliach mieszkańcy są zdani na siebie, a w nekropoliach na innych!
2011-04-25 10:02:24 (15 lat temu)
† KazimierzP
 
+3 głosów:3
To nie teoria, to smutna rzeczywistość! Niby w nekropoliach zmarłych i ich groby chroni nasza kultura, tradycja, religia,... Podobno ziemia w której leżą pochowani ludzie jest dla nas ziemią uświęconą. Jak jest naprawdę to mamy przykłady choćby we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska. Ileż cmentarzy które jeszcze w latach sześćdziesiątych były całe, znikło zupełnie. Wrocławski cmentarz żydowski przy Ślężnej to \"niezrozumiały\" wyjątek.
2011-04-25 12:13:34 (15 lat temu)
Sylwester Grzeszczyk
 
+1 głosów:1
Smutna rzeczywistość a czasem kupa wstydu.Ostatnio słyszałem o kościółku na pograniczu woj.mazowieckiego i świętokrzyskiego .którego przedsionek wyłożony jest takimi płytami.Jak się tam wybiorę to dodam fotki. No chyba ,że ONR mnie wcześniej dopadnie.
2011-04-25 12:28:09 (15 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do † KazimierzP: Ale metropolie u nas też zaniedbane :)
2011-04-25 09:28:22 (15 lat temu)
Kavikvs
 
do † KazimierzP: Ciekawa teoria.
2011-04-25 11:22:17 (15 lat temu)
Cmentarz można zwiedzać w trzecie niedziele miesięcy od bodajże maja do października (w godzinach 14-16). Więc jak ktoś w pobliżu ma więcej czasu to warto wpaść z aparatem :)
2012-06-17 18:34:14 (14 lat temu)
Czemu po południu nie przyszedłeś zwiedzać cmentarza :)?
2012-06-19 15:19:37 (14 lat temu)
zawsze Trzecia niedziila miesiąca. Ja sobie juz w kalendarzu do października zaznaczyłem. Nastepnym razem jak bedę mógł pójde na nowy cmentarz zydowski (ten obok lipowego)
:)
2012-06-19 20:54:05 (14 lat temu)
do Tomasz Górny (Nemo5576): Gdybym wiedział, to tak bym zrobił :) Raz przypadkowo się tam przeszedłem, i jeszcze się okazało że gdybym był jakieś 1,5 h wcześniej to bym zobaczył go z bliska.
2012-06-19 19:22:18 (14 lat temu)
Pokaż na mapie
3 Dyskusje (ostatnia 14 lat temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet