| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Wieża

Widoki z wieży bazyliki

OBIEKTY - Wieża
Obiekty w okolicy
Kaplica św. Antoniego
12
m
Częstochowa
Kruchta bazyliki
16
m
Częstochowa
Kaplica Denhoffów
26
m
Częstochowa
Pokoje Królewskie
28
m
Częstochowa
Sanktuarium Matki Bożej Częstochow...
30
m
Częstochowa

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
Jasnogórska wieża, dzięki której klasztor widoczny jest z odległości kilkunastu kilometrów, powstała dopiero w latach 1617-1622. Pięciokrotnie została odbudowana po pożarach, ostatnim z 1900, kiedy nieostrożni pątnicy, puszczając sztuczne ognie, spowodowali zaprószenie ognia.
Obecnie wieża mierzy 106,3 m (17 m więcej od swojej poprzedniczki), jest odchylona od pionu o 78 cm. Jej podstawa pochodzi z 1714, a resztę dobudowano w 1906. Pod jej podstawą znajduje się zasypana średniowieczna studnia.
Na wieżę prowadzi 516 schodów. Na wierzchołku znajduje się krzyż, a pod nim kruk z bochenkiem chleba w dziobie (herb paulinów). Budowla nosi cechy wieży barokowej.
Na galeriach mieszczą się figury: na górnej autorstwa Piusa Welońskiego (świętych Wojciecha, Stanisława
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
"w tle coś jest w trakcie remontu - co?"

Odbudowa wieży po pożarze w 1900 roku.
2013-05-14 07:33:53 (13 lat temu)
Odbudowa wieży kościoła po pożarze. Uliczka dojazdowa do bramy zachodniej.
2013-06-21 21:29:24 (13 lat temu)
Trzeba przesunąć datę , bo odbudowę ukończono w 1903.
2013-06-21 21:30:57 (13 lat temu)
4elza
 
do Mariusz Brzeziński: W 1906, raczej ;-) a na zdjęciu nie wygląda na ukończoną.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełn.
2022-10-21 06:32:52 (3 lata temu)
do 4elza: Na foto stan odbudowy z 1903 roku,
2022-10-21 11:47:45 (3 lata temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
do 4elza: Odbudowę zakończyło poświęcenie wieży 15 sierpnia 1906 roku.
2022-10-21 11:50:21 (3 lata temu)
4elza
 
do Mariusz Brzeziński: Tak, umieściłam tę informację w opsie obiektu (który wcześniej zresztą założyłam), dlatego odniosłam się do Twojego sformułowania, że "...budowę ukończono w 1903" co nie jest prawdą. Natomiast datowanie zdjęcia to inna sprawa, ja bym przyjęła 1901-1904. Skąd wiemy, że to akurat 1903?
2022-10-22 03:23:42 (3 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
To nie jest ewangelista.
2019-05-15 10:19:31 (7 lat temu)
A co jest w oryginalnym miejscu? Kopie tych figur? Kiedy te widoczne figury zostały zdjęte z dachu?
2024-10-20 03:34:53 (rok temu)
do Eugeniusz S.: No tak to ani Marek, ani Mateusz.
2019-05-15 18:21:21 (7 lat temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Kopie, które nie mają pomysłu na samodzielne spadanie.
2024-10-20 11:18:16 (rok temu)
do Mariusz Brzeziński: Był przypadek samodzielnego spadania?
2024-10-20 12:18:17 (rok temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Na szczęście nie zdążyły.
2024-10-20 13:09:16 (rok temu)
fantom
 
Czy była jakaś informacja gdzie to zdjęcie jest zrobione?
Wygląda to na jakiś warsztat wykonujący konstrukcję stalową wieży poza terenem klasztoru i próbny montaż przed przewiezieniem elementów na miejsce docelowe.
Powinno (też) trafić do PL NN.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2019-11-30 22:41:44 (6 lat temu)
mag
 
Fabryka Metalowa Wł. Gostyński i Ska. (Warszawa ?)
2019-12-01 11:39:50 (6 lat temu)
fantom
 
do mag : Wygląda na to że to tam zdjęcie zostało zrobione, bo to nie przypomina zabudowań klasztoru.
Fabryka była w Warszawie, powstała w 1871.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2019-12-01 11:45:05 (6 lat temu)
fantom
 
2019-12-01 13:01:32 (6 lat temu)
mag
 
do fantom: ... z tym, że w tych latach Gostyński nie był już właścicielem tej fabryki (inna nazwa ... ?)
2019-12-01 14:28:48 (6 lat temu)
do mag : Podmiana na lepsze zdjęcie ze starym komentarzem.
2021-04-16 01:08:31 (5 lat temu)
fantom
 
Tu jest idealne miejsce dla tej fotki:
2020-02-11 20:31:46 (6 lat temu)
Wózek dla Tereski ☺
2020-04-02 11:08:12 (6 lat temu)
TW40
 
do vetinari:
2020-04-02 22:47:17 (6 lat temu)
Rafał T
 
+3 głosów:3
Wypędzeni.
2022-07-09 22:47:45 (3 lata temu)
Mariusz Brzeziński
 
+2 głosów:2
do Rafał T : Nie wiem czym mogli podpaść. W tym miejscu przez lata stali "dziady jasnogórskie".
2022-07-09 23:02:41 (3 lata temu)
To nie jest widok z wieży.
2024-03-09 00:30:28 (2 lata temu)
fantom
 
+2 głosów:2
Przywracam przypisanie do widoków z wieży, bo coś na polemikę się nie zanosi.
2024-03-10 09:37:35 (2 lata temu)
fantom
 
do Mariusz Brzeziński: A skąd jeśli nie z wieży? Dronami w latach 30-tych z tego co mnie wiadomo - nie latano.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lietry
2024-03-09 07:12:13 (2 lata temu)
fantom
 
do Mariusz Brzeziński: A ten identyczny widok, na którym dodatkowo widać kawałek balkonu wieży, również nie jest z wieży?:

2024-03-09 07:19:44 (2 lata temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
do fantom: Wieża jest na osi dachu bazyliki.Kilka metrów w prawo. Chyba że mieli już kije do selfie.
2024-03-09 12:08:00 (2 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do Mariusz Brzeziński: Nie wieża tylko oś wieży jest na osi bazyliki, natomiast bok wieży pokrywa się z dolną krawędzią dachu i to dokładnie widać na tej fotce.
Zdjęcie jest zrobione z narożnika balkonu biegnącego wokół wieży.
Dodatkowo polecam uwadze widok tła za figurami widocznymi na obu zdjęciach - gdyby zdjęcia były zrobione z różnych miejsc, za figurami byłoby widać co innego. A widać dokładnie to samo.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: litery
2024-03-09 19:06:57 (2 lata temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
Na pierwszym planie budowla nad "wirydarzem" przy wieczerniku.
2022-10-16 18:12:39 (3 lata temu)
Dopisek o kaplicy Pamięci Narodu trzeba usunąć.
2023-10-16 09:31:16 (2 lata temu)
4elza
 
do Mariusz Brzeziński: ok.
2023-10-16 09:33:23 (2 lata temu)
fantom
 
Jest obiekt: Widoki z wieży:
I te fotki mogłyby tam spokojnie wylądować - jako drugie przypisanie.
2025-12-06 08:28:26 (6 miesięcy temu)
do fantom: Zrobione
2025-12-07 21:18:01 (6 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
22 Dyskusji (ostatnia 6 miesięcy temu)
Widok z parku na klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze.
Wieża Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
1900
-
1901
1900
-
1903
1901
-
1903
1903
-
1905
1904
-
1905
1906
-
1930
1906
-
1939
1918
-
1939
1930
-
1939
1935
-
1938
Przedmioty związane z Wieża
1905
-
1905
1905
-
1905
Wieża - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet