| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Najświętszej Marii Panny 27
Obiekty w okolicy
Wolności 2
39
m
Częstochowa
Najświętszej Marii Panny 26
49
m
Częstochowa
Najświętszej Marii Panny 25
51
m
Częstochowa
Najświętszej Marii Panny 29
63
m
Częstochowa
Najświętszej Marii Panny 28
71
m
Częstochowa

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Najświętszej Marii Panny 27

Zbudowano: 1865
Dawniej: Dom Kohna, Cukiernia i Restauracya Wł. Jackowski
Zabytek: -
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Widokówka wcześniejsza. W 1916 nie było już rosyjskich szyldów.
2021-04-16 01:01:38 (5 lat temu)
4elza
 
Coś nie bardzo z tym porównaniem...
2022-10-13 07:48:29 (3 lata temu)
4elza
 
Dzięki za skorygowanie, ale zniknęło współczesne.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełn.
2022-10-14 08:32:35 (3 lata temu)
Dom narożny przy Alei NMP i Wolności.
2019-04-18 21:20:09 (7 lat temu)
Równie sprawna w kreacji co niemiecka, propaganda sowiecka, zdjęcie ustawiane przez fotografa.
2017-04-26 18:16:35 (9 lat temu)
esski
 
No to bum.. szmira.. do hasioka :)
2017-04-26 18:19:37 (9 lat temu)
fantom
 
do Dariusz Łukasik: A skąd takie przypuszczenie?
2017-04-26 18:39:27 (9 lat temu)
do fantom: "Aktorzy" z przodu kadru na polecenie fotografa unieśli ręce w "spontanicznym" powitaniu, akurat w momencie jak jedzie czołg, reszta ludzi zachowuje rezerwę, to widać, np. po drugiej stronie ulicy.
2017-04-26 18:48:11 (9 lat temu)
fantom
 
+4 głosów:4
do Dariusz Łukasik: Zapytałem, ponieważ sytuację jaka była tego dnia w tym mieście znam z opowieści rodzinnych. Ludzie byli tam do granic możliwości wymęczeni łapankami, wywożeniem do obozów, na roboty i rozstrzeliwaniami trwającymi bez przerwy od 5 lat. I podobno autentycznie czekali na Ruskich. Ich wjazd oznaczał dla nich wtedy koniec koszmaru.
2017-04-26 18:53:40 (9 lat temu)
do fantom: Przypuszczam też, że i dotarły wieści o innym zachowaniu wyzwolicieli, co prawda "Czenstochow" ( w Związku Wypędzonych są tacy - "Wypędzeni z Czenstochow"!) nie było chyba włączone do Niemiec, tylko było w GG...wiec zachowywali się powściągliwie, w przeciwieństwie do tego jakie było np. na Górnym Śląsku...
2017-04-26 19:09:54 (9 lat temu)
esski
 
+2 głosów:2
do fantom: Ja zaś z rodzinnych, wieloletnich, wielopokoleniowych opowieści dowiedziałem się o czerwonej dziczy roku 1920, o systuacji po wrześniu 1939 i darmowych wycieczkach za Ural, o powrocie czerwonej chołoty w 45 i dalej.. Nie są to w żadnej sekundzie opowiadania radosne wspomnienia...Teren przebywania dotyczy rejonu znacznie oddalonego od Częstochowy, lubelszczyzna jak rejony za Bugiem.
2017-04-26 19:18:04 (9 lat temu)
fantom
 
+2 głosów:2
do esski : Podajesz argumenty nie na temat. Ja mówię o odczuciach ludzi w Częstochowie, a nie o całym kraju. A tam właśnie w czasie okupacji ludziom dali w kość Niemcy. W Częstochowie z Ruskimi w czasie wojny kontaktu ludzie nie mieli.
Netu i TV nie było, informacje się nie rozchodziły tak jak dziś.
Być może burzy to Twoje wyobrażenie, ale tak tam było. Wiem to od świadków tamtych dni.
2017-04-26 19:34:10 (9 lat temu)
esski
 
+2 głosów:2
do fantom: Członkowie mojej rodziny nie wystawiali się po drogach w lipcu 1944 z naręczami kwiatów.. Najchętniej to użyliby w tamtej chwili panzefausta.
2017-04-26 19:36:58 (9 lat temu)
fantom
 
+4 głosów:4
do esski : Zauważyłeś w ogóle że rozmowa nie dotyczy Twojej rodziny, tylko wyzwolenia Częstochowy?
2017-04-26 19:40:50 (9 lat temu)
do fantom: Ale mieści się w ogólnym kontekście naszych polskich ( niemieckich) losów, tak uważam.
2017-04-26 19:45:17 (9 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
do fantom: Na wschodzie nie witali tej chołoty tak, jak to widać na zdjęciu z Częstochowy. ich wjazcd na czołgach oznaczał to, co robili kilka lat wcześniej.. i nikt się na przewidywaniach nie zawiódł.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: 234567890
2017-04-26 20:05:04 (9 lat temu)
fantom
 
+4 głosów:4
do esski : Częstochowa była miastem położonym na zachodzie ówczesnej Polski. 30 km od granicy Niemiec. W czasie wojny leżała w granicach GG. Z Ruskimi nikt tam kontaktu nie miał. Wszystko co tam ludzi spotykało w czasie wojny złego, to spotykało od Niemców. W styczniu 45 Niemców wyparli Ruscy.
To są fakty. Nie moja wina że takie są.
Nie uogólniam, nie twierdzę że tak było w innych rejonach.
2017-04-26 20:16:25 (9 lat temu)
2017-04-26 20:18:01 (9 lat temu)
do fantom: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-04-26 20:18:02 (9 lat temu)
fantom
 
+3 głosów:3
do Dariusz Łukasik: Ja nie mówię o wyzwoleniu. Ja mówię o odczuciach ludzi w tym miejscu, na podstawie relacji świadków.
2017-04-26 20:21:41 (9 lat temu)
Mariusz Brzeziński
 
+2 głosów:2
Data 16 stycznia jest zbyt dokładna. 16-tego trwały walki i płonęły kamienice. To musiało być kilka dni później.
2017-04-26 22:14:23 (9 lat temu)
fantom
 
do Mariusz Brzeziński: Kilka dni to może nie, ale stawiałbym raczej na 17 stycznia. Tutaj jest film nakręcony właśnie 17.01.1945 i ujęcia są podobne jak na wrzuconych przeze mnie zdjęciach: przejazd przez aleje, płonąca kamienica, wrak samochodu na moście kolejowym w alejach:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2017-04-27 09:54:54 (9 lat temu)
do fantom: Wiele zależało od lokalnej kadry dowódczej i pozycji oficera politycznego, który miał wytyczne co do traktowania luidności w danym regionie. Od skrajności: część dowódców surowo karała ekscesy, były też tzw. pokazówki na użyek propagandowy, jednak większość przymykała oko na zbrodnie i występki żołnierzy i traktowali to jako dobry wentyl bezpieczeństwa na utrzymanie dyscypliny w wygłodzonej i wybiedzonej armii.
W niektórych rejonach były też większe nasilenia oddziałów maruderów i dezerterów, którzy właściwie i tak nie mieli nic do stracenia, więc dokonywali rozbojów, gwałtów i zabójstw na ludności cywilnej. Wiele nieruchomości poszło z dymem nie w wyniku walk, ale dla zakumflowania rabunku. W ogóle wśród krasnoarmiejców powszechne było poczucie bezkarności na "wyzwalanych" terenach, co wzmagało te wszystkie zbrodnie.
"Wyzwalana" ludność musiał również doznać szoku, gdy widziała jak traktowani są dawni jeńcy zbiegli z niewoli niemieckiej, "wyzwoleni" przez swoich towarzyszy. Np. w Toruniu opisane są przypadki rozstrzeliwania ich niemal natychmiast po ujawnieniu, w obecności ludzi, którzy ich wcześniej ukrywali. To był kompletny ewenement, dotychczas nigdzie nie spotykany.
Oczywiście w wielu miejscach powszechne było uczucie ulgi a wiele osób mogło wyjść z ukrycia, stąd zapewne w wielu miejscach okazanie radości było autentyczne, choć - jak pisze esski - na pewno nie dotyczyło to terenów zajętych wcześniej przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 r. Wiele osób pamiętało również jeszcze rok 1920.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2017-06-08 09:44:50 (9 lat temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
Foto publikowane w 1931 roku.
2024-06-29 01:14:28 (rok temu)
fantom
 
CZ NMP 27
2019-03-04 06:46:12 (7 lat temu)
Widoczna kamienica ma nr 27 przy alei NMP.
2021-12-12 14:10:40 (4 lata temu)
Anneob
 
Doprecyzowałem.
2021-12-14 02:06:26 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
7 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Najświętszej Marii Panny 27 - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet