| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Plac Daszyńskiego Ignacego
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Plac Daszyńskiego Ignacego

Dawniej: Nowy Rynek, Nowotki Marcelego
Plac Ignacego Daszyńskiego w Częstochowie, do 1934 nazywany Nowym Rynkiem – plac w centrum Częstochowy, w dzielnicy Stare Miasto, nazwany imieniem premiera polski - Ignacego Daszyńskiego.

Na placu zbiega się sześć ulic: al. Najświętszej Maryi Panny., ul. Warszawska, ul. Krakowska, ul. Mirowska, ul. Ogrodowa i ul. B. Joselewicza.

Plac leży na drodze pątniczej na Jasną Górę.
Historia
Pierwotnie, od średniowiecza, mieścił się tu cmentarz. Powiększony w 1643. Na jego terenie znajdowała się kaplica św. Krzyża. W 1825, przy wytyczaniu Alei NMP, cmentarz zlikwidowano i przeniesiono w okolice ulic Fabrycznej (Mielczarskiego) i Ogrodowej, a później na Kule.

Północna i południowa pierzeja zabudowane są XIX-wiecznymi kamienicami, późnoklasycystycznymi, eklektycznymi
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia1234
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
Podmiana na pełny kadr pocztówki.
2013-04-14 01:06:51 (13 lat temu)
† Festung
 
+2 głosów:2
do Mariusz Brzeziński: Pawulon, wbrew nazwie, daje 1000 pkt u św. Piotra:)
2013-04-14 01:26:36 (13 lat temu)
ŁAPA
 
O jej, co tu tyle furmanek? Pewnie jakiś dzień targowy, albo coś w tym stylu
2009-05-23 18:55:14 (17 lat temu)
zuf
 
do ŁAPA: Tuningowisko :)
2009-07-12 23:39:35 (16 lat temu)
WYdaje się późniejszy niż XIV wieczny.
2011-11-09 22:43:54 (14 lat temu)
WW
 
+3 głosów:3
Trudne piękno Częstochowy.
2012-06-26 10:13:22 (14 lat temu)
s_mile
 
+4 głosów:4
do WW: Zwięzły, ale wyjątkowo trafny komentarz!
Chodzi mi po głowie od czasu gdy go przeczytałem.
Jestem z urodzenia wrocławianinem, ale z Czestochowy pochodzą moi rodzice, więc miasto to nieco znam - bywałem w nim wielokrotnie, w dzieciństwie niejedne wakacje tam spędziłem. A teraz po kilkuletniej przerwie miałem okazję znów ją odwiedzić. I w wolnym czasie po weselu, a przed poprawinami - na ciężkim kacu ;-) - przeleciałem się zdjęć kilka strzelić.
I kolejny raz miałem natłok ambiwalentnych odczuć - czasem duma, a czasem wstyd, zachwyt przemieszany z zażenowaniem. Obok piękna chaos przestrzenny, miejsca odnowione sąsiadujące z zaniedbaniem i - niestety! - wręcz z brudem. Ale i tak wróciło to wspaniałe odczucie swojskości, dobrego samopoczucia w tym otoczeniu... Kwintesencja polskości?
I w ten sposób w wielu słowach powtórzyłem to, na co WW było słów potrzebnych raptem trzy :-D
2012-06-28 20:13:35 (13 lat temu)
do s_mile: Tośmy prawie krajanie:).
2012-06-28 20:39:56 (13 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: No to ja też się chyba mogę do Was dołączyć - mnie jeden stwór tam co jakiś czas ciągnie bo tam ma swoją rodzinę ;)

Częstochowa - miasto kontrastów. Centrum małomiasteczkowe - choć rozległe a poza centrum nieco wielkomiejskości.
2012-06-28 21:05:41 (13 lat temu)
s_mile
 
do Danuta B.: Miło mi :)
2012-06-28 21:37:17 (13 lat temu)
† Andrzej Mastalerz
 
+1 głosów:1
Podpisuję się oburącz pod tymi komentarzami. Moi rodzice też pochodzą z Częstochowy. Mój kuzyn ilekroć przyjeżdża do Wrocławia to mówi, że czuje się jakby był w innym kraju. Okropna urbanistyka Częstochowy razi przybyszów a natłok tablic reklamowych męczy wzrok. Jednocześnie jest to miasto ludzi przedsiębiorczych, pełnych inicjatywy. Widziałem też brzydsze miasto. To Zagórów.
2012-06-28 22:00:56 (13 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do † Andrzej Mastalerz: W Częstochowie daje się odczuć to, że miasto znajdowało dawniej w zaborze rosyjskim a nie pruskim. Taka trochę "bida" architektoniczna w centrum to pewnie właśnie "pamiątka" po zupełnie innym gospodarzu niż w np. odległym o 90km Opolu czy nawet 30km Lublińcu.

Granica prusko - rosyjska znajdowała się w Herbach a po 1920 roku między Lublińcem a Dobrodzieniem - ok.7-9 km bliżej Lublińca niż dzisiejsza granica województw śląskiego i opolskiego.
2012-06-28 22:23:29 (13 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do † Andrzej Mastalerz: Kto by pomyślał, że rzucony od niechcenia komentarz wywoła taki rezonans. Nie ukrywam, że mnie to miasto zawsze fascynuje swoją kongresówkową biedo-brzydotą, ale nigdy nie miałem okazji go dobrze poznać. Andrzeju, Zagórów jest fajny! :)
2012-06-29 10:42:25 (13 lat temu)
do WW: Zagórowa nie znam, ale dla mnie Czersk to paskuda nr 1:).
2012-06-29 11:13:30 (13 lat temu)
Mariusz Brzeziński
 
+3 głosów:3
do Danuta B.: Pozdrawia kolejny urodzony pod Jasną Górą. Przez Wrocław trafiłem do Szczecina i teraz nie wiem w którym z tych miast mam się rozczulać.
2013-11-20 02:31:50 (12 lat temu)
Pokaż na mapie
35 Dyskusji (ostatnia 12 lat temu)
Nowy Rynek z kościołem św. Zygmunta i Klasztorem Paulinów - Dom Parafialny.
Obchody 550-lecia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
1900
-
1910
1900
-
1920
1900
-
1920
1910
-
1920
1910
-
1920
1918
-
1932
1918
-
1939
1930
-
1939
1938
-
1939
1939
-
1939
Plac Daszyńskiego Ignacego - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet