| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat krapkowicki
OBIEKTY - Pałac
Najbliższe atrakcje turystyczne
Kościół św. Marcina
3681
m
Strzeleczki
Pałac
5039
m
Pisarzowice
Wieża Bramy Górnej
7875
m
Krapkowice
Zamek - Zespół Szkół Zawodowych im...
8219
m
Krapkowice
Kościół Świętej Trójcy
8613
m
Kujawy

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pałac

Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1750
Dawniej: Schloss Dobrau
Zabytek: 728/64 z 14.03.1964
krapkowicki /

Pierwsze wzmianki o właścicielach Dobrej pochodzą z końca XIV wieku. Budowniczym pałacu w Dobrej był w 1750 roku hrabia Erdmann Carl von Roedern, królewski radca dworu, syn pruskiego ministra wojny Carla Gustawa von Redern. W II połowie XIX wieku hrabia Hermann von Seherr-Thoss przebudował barokowy pałac nadając mu neogotycki wygląd. Niektóre elementy pałacu, bramę wjazdową i stróżówkę zaprojektował słynny berliński architekt Carl Lüdecke, zwany „wirtuozem neogotyku”. Piękny park angielski, poprzecinany strumykami, kanałem, wyspami, stawami, utworzył berliński projektant Gustaw von Meyer, naczelny dyrektor berlińskich ogrodów, znany m.in. jako współtwórca oranżerii w Sanssouci. Pielęgnował go mistrz ogrodniczy z Bad Muskau, Eduard Petzold. Po kanale, strumykach i stawach pływano łódkami. W parku znajdowała się herbaciarnia, ogród różany oraz hotelik, zbudowany w stylu szwajcarskim. Park w każdą niedzielę był otwarty dla mieszkańców Dobrej i okolicznych wsi. Hrabia Hermann von Seherr-Thoss, ostatni właściciel pałacu (starosta okręgu Falkenberg/Niemodlin, oficer regimentu huzarów) opuścił pałac w pośpiechu 17 stycznia 1945 roku. Dwa dni później zajęli go Rosjanie, a następnie ponownie odbili i podpalili wycofujący się Niemcy. Pałac obrócił się w ruinę. Po wojnie nie odbudowany sukcesywnie niszczał. Resztki ocalonych mebli, wyposażenia i elementów budowlanych rozgrabili okoliczni mieszkańcy. Stropy i dach uległy całkowitemu zawaleniu, a wśród pozostałych pionowych ścian wyrosły drzewa. W roku 2001 odkupiony od Nadleśnictwa Prószków i jednocześnie ocalony od całkowitego zniszczenia przez gliwickiego biznesmena Franciszka Jopka. Mimo że wstępne ekspertyzy poddawały w wątpliwość możliwość odbudowy ze względu na znaczny stopień zniszczenia, od roku 2002 prowadzone były intensywne prace zmierzające do uratowania i kompleksowej rewaloryzacji obiektu. W 2007 roku z nieznanych przyczyn prace remontowe stanęły.
Na podst. opolszczyzna.net

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
To nie jest Dobra w pow. krapkowickim.
2011-12-02 07:23:29 (14 lat temu)
wito,
 
2011-12-14 21:04:07 (14 lat temu)
s_mile
 
do Cristoforo: Zgadza się, zdecydowanie nie. W Dobrej miałem rodzinę, w ruinach pałacu niejednokrotnie bawiłem się w dzieciństwie - rysunek przedstawia inny obiekt.
2011-12-02 08:12:00 (14 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do s_mile: Niech wito powie, jak rysunek był podpisany.
2011-12-02 10:56:20 (14 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do s_mile: Proszę państwa, wszystko jasne, to JEST Dobra w pow. krapkowickim, tylko przed neogotycką przebudową. Że też się nie zorientowałem wcześniej.
2011-12-17 13:08:32 (14 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do wito,: Wito, to nic nie wyjaśnia, daj źródło.
2011-12-14 21:59:59 (14 lat temu)
s_mile
 
do WW: OK
2011-12-17 13:23:47 (14 lat temu)
do WW: Coś takiego... To chyba pierwszy raz kiedy Duncker przedstawił dwukrotnie ten sam pałac.
2011-12-17 15:41:17 (14 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do s_mile: Pytanie tylko kiedy nastąpiła, bo obecne datowanie na pewno sięga za bardzo w górę, tymczasem jest to najstarsze przedstawienie pałacu na stronie.
2011-12-17 13:47:00 (14 lat temu)
Nemo, coś dla Ciebie się znalazło na dwóch brzegach tej fotki.
2010-08-08 11:14:16 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Fotołabądki :)
2011-12-02 10:03:45 (14 lat temu)
winner1971
 
+1 głosów:1
Ta litografia już tutaj jest ( , ale ta jest w dużo lepszej jakości. Proponuję podmianę.
2015-10-06 19:41:54 (10 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do winner1971: Dzięki za piękny skan, dodałem go do pałacu a tamten skan do kubełka.
2015-10-06 19:57:03 (10 lat temu)
winner1971
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Proszę też poprawić datowanie. Powinno być 1890-1910. Z góry dzięki.
2015-10-06 20:01:53 (10 lat temu)
do winner1971: Musiałem usunąć apostrof z opisu bo nie dało się z nim zapisać daty (błąd w skrypcie który muszę poprawić).
2015-10-06 20:46:55 (10 lat temu)
esski
 
do winner1971: Ktoś witał Nowy Rok 1899... do tego /litografia... skąd zatem pomysł na wystrzał w tak odległy rok 1910, ?
2015-10-07 00:31:10 (10 lat temu)
do Neo[EZN]: Ok. Jeszcze raz dzięki.
2015-10-06 20:49:11 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Fryzury raczej z lat 40-tych.
2015-10-06 22:16:22 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Z lat 20-tych XX w.
2015-10-06 22:17:25 (10 lat temu)
Tutaj zrobili dni otwarte a ja pamiętam czasy, kiedy pałac był zawsze i dla wszystkich otwarty :)
2015-10-06 21:20:30 (10 lat temu)
Pierwszy raz w tej kaplicy byłem w połowie lat 70. Była otwarta i niezabezpieczona. W środku walały się resztki trumien i kości.
2017-12-13 16:46:17 (8 lat temu)
Mam nietypową prośbę i proszę mnie nie wziąć na stukniętego :) Czy to zdjęcie "leci" na prawo ? Bo u mnie lekko tak.
2018-10-15 20:09:33 (7 lat temu)
mar
 
+1 głosów:1
do Desperado: 2 stopnie
2018-10-15 20:15:56 (7 lat temu)
do mar: No to nie zwariowałem :) Choć nie rozumiem. Podmieniałem już dwa razy po dwukrotnym potraktowaniu zdjęcia Korfotem. Na komputerze leci lekko w lewo a za każdym razem kiedy wstawię, to na FP lekko w prawo. I nie, nie żartuję.
2018-10-15 20:18:41 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do Desperado: Też Korfotem obróciłem lekko zdjęcie: Zwróć uwagę na środkowe linie siatki- to wg nich obraz ma być prosty. (Paweł)
2018-10-15 20:39:35 (7 lat temu)
do ZPKSoft: Dzięki. Mnie się często wydaje, albo i nie, że na komputerze jest OK a po wstawieniu lecą zawsze lekko na prawo. Nie rozumiem i nie wiem czy to nie mój monitor ?
2018-10-15 20:46:56 (7 lat temu)
Tado
 
+1 głosów:1
Offenb.(arung) Johannis
cap. 20, v. 6.
Selig ist der und heilig, der Theil hat
an der ersten Auferstehung.
Über diese hat der zweite Tod keine Macht;
sondern sie werden Priester Gottes und Christi
sein und mit ihm regieren tausend Jahr!

Apokalipsa św. Jana
Rozdz. 20, wiersz 6. Wg. Biblii Tysiąclecia.
Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu: nad tymi nie ma władzy śmierć druga,
lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z Nim królować tysiąc lat.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2025-04-13 18:12:04 (rok temu)
Pokaż na mapie
12 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Pałac w Dobrej.
Pałac w Dobrej. [Robert Weber. Schlesische Schlösser. Dresden-Breslau 1909]
1856
-
1858
1856
-
1883
1
1857-1883
1857
-
1883
1857
-
1898
1872
-
1898
1890
-
1909
1900-1920
1890
-
1920
1900
-
1920
1905
-
1930
1910
-
1930
Pałac - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet