| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Dom Śląski
Obiekty w okolicy
Inwalidów 6 - Sienkiewicza 2 - Pom...
59
m
Kraków
Pomorska 6
67
m
Kraków
Komisariat Policji IV
72
m
Kraków
Pomorska 7
79
m
Kraków
Dom Profesorów UJ
80
m
Kraków

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Dom Śląski

Architekt: Józef Rybicki (2 realizacje)
Zbudowano: 1937
Dawniej: Towarzystwo Obrony Kresów Zachodnich
Budynek na rogu ulicy Królewskiej i Pomorskiej wg projektu Józefa Rybickiego. Powstał jako siedziba krakowskiego oddziału Towarzystwa Obrony Kresów Zachodnich. Mieściła się w nim bursa i schronisko turystyczne dla młodzieży śląskiej studiującej i odwiedzającej Kraków (stąd nazwa Dom Śląski). 13 września 1939 r. budynek został zajęty przez niemieckie formacje policyjne i do 17 stycznia 1945 r. był siedzibą Komendy Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w dystrykcie Kraków.
Po wojnie Dom Śląski przekazano w administrowanie Lidze Obrony Kraju, która z biegiem czasu stała się formalnym właścicielem obiektu. Od 1981 r. jest to jedyne miejsce pamięci narodowej w Krakowie z czasów II wojny światowej objęte muzealną opieką. Strona Muzeum
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
mamik
 
2011-11-11 18:33:13 (14 lat temu)
cracusiac
 
+1 głosów:1
w tym budynku o ile dobrze pamietam miescilo sie kino Wolnosc.
2013-12-03 13:20:20 (12 lat temu)
Przy okazji ostatnio wpadł mi w ręce nr 22 "Krzysztoforów" (zeszyty naukowe Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). Wydany w 2004 r. Jest w nim tekst Jacka Salwińskiego pt. "Dom Śląski w Krakowie. Geneza - historia - teraźniejszość". Autor wskazał, że projektantem raczej był Rybiński. Wojtyczko miał nadzorować budowę w jej końcowej fazie.
W sumie niby nieskomplikowana rzecz - kto jest autorem projektu dość znanego budynku z lat 30. XX w., a w różnych miejscach są sprzeczne wiadomości.
2019-05-18 00:11:57 (7 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do mamik: I nie tylko - rówież budynek Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach - największy kubaturowo gmach wybudowany w IIRP.
2011-11-11 18:50:08 (14 lat temu)
Sulimczyk
 
+1 głosów:1
do mamik: Wojtyczko nie był autorem projektu Domu Śląskiego.
Cytat tekstu ze strony "Wbrew informacjom zawartym w dotychczasowych publikacjach Dom Śląski zaprojektował Józef Rybicki, a nie podpisany na planach archiwalnych Ludwik Wojtyczko, który był jedynie kierownikiem budowy. Potwierdza to wymienienie nazwiska Rybickiego w akcie erekcyjnym oraz ówczesnej prasie".
2019-04-24 15:18:27 (7 lat temu)
mamik
 
do Jarosław Dubowski: I jeszcze kilka innych też ale na razie podałem te które sfotografowałem ;-)
2011-11-11 19:11:47 (14 lat temu)
Hellrid
 
do cracusiac: W tym budynku różne instytucje się mieściły, od tych przyjemnych po te nie przyjemne.
2013-12-03 13:34:52 (12 lat temu)
do Hellrid: no i co z tego ma wynikac?
2013-12-13 08:10:15 (12 lat temu)
mamik
 
do cracusiac: Trochę nie na temat, ale poproszę w miarę możliwości o zdjęcie tego sąsiedniego budynku bo remont elewacji już chyba zakończony.
2013-12-13 08:17:30 (12 lat temu)
Hellrid
 
do mamik: Co najmniej od roku zakończony.
2013-12-13 09:08:41 (12 lat temu)
do mamik: to nie moje zdjecie
2013-12-13 12:18:00 (12 lat temu)
mamik
 
do cracusiac: To wiem ;-) To była prośba do Krakusów.
2013-12-13 12:32:25 (12 lat temu)
mamik
 
do Sulimczyk: Zmieniłem w opisie.
2019-04-24 18:17:07 (7 lat temu)
Sulimczyk
 
+1 głosów:1
do mamik: Dziękuję. Niektóre źródła wymieniają Wojtyczkę i Rybickiego jako współautorów (np. strona architektów z SARP - ale już wpis o Rybickim nic o tym nie mówi), ale opracowanie nt. modernizmu w Krakowie wskazuje na jedno z podstawowych źródeł, jakim jest akt erekcyjny. Wojtyczko ma swoje miejsce w historii Krakowa, ale jeśli autorem jest Rybicki, to trzeba mu oddać to, co mu się należy.
2019-04-25 08:19:22 (7 lat temu)
Właściwie to mamy prawie dwa takie same zdjęcia ?
2013-07-23 10:36:22 (12 lat temu)
x xx
 
do Leszek. M.: jedyne na fotopolsce ? niesamowite !!!
2013-07-23 11:36:22 (12 lat temu)
cracusiac
 
+1 głosów:1
Hellrid
 
Budynek po lewej (Dom Śląski) - cieszący się złą sławą w Krakowie, podczas wojny siedziba Gestapo.
2016-02-07 14:56:51 (10 lat temu)
Budynek Domu Śląskiego nie projektował Wojtyczko, jak to jest opisane, lecz Józef Rybicki (wymieniony w akcie erekcyjnym i prasie). Wojtyczko był jedynie kierownikiem budowy.
2017-03-20 10:34:17 (9 lat temu)
V8
 
do Hellrid: Zgadza się w podziemiach są zachowane cele
2016-02-08 22:59:59 (10 lat temu)
do Hellrid: Nie tyle siedziba Gestapo, co całej Komendy Służby Bezpieczeństwa i Policji Bezpieczeństwa dystryktu Kraków.
2017-03-20 09:28:26 (9 lat temu)
Plac. Inwalidów.
2022-01-05 08:22:48 (4 lata temu)
mamik
 
Poprawiłem bo było odwrócone.
2022-01-05 08:40:22 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
5 Dyskusji (ostatnia 4 lata temu)
Dom Śląski - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet