| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Zakłady mechaniczne, stocznia
Obiekty w okolicy
Stoczniowa 2c
76
m
Elbląg
Kanał wyposażeniowy
128
m
Elbląg
Pochylnie
141
m
Elbląg
Hala produkcyjna GE Power
168
m
Elbląg
Biurowiec
230
m
Elbląg

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Zakłady mechaniczne, stocznia

Zbudowano: 1837
Dawniej: Schichauwerft, Schichau-Werke, Elzam-Zamech, ABB, Alstom, GEPower
1 subskrypcja

Zakłady Schichau w Elblągu (niem. Schichau-Werke Elbing) – zakłady mechaniczne ( w tym stocznia) funkcjonujące w latach 1855–1945, założone przez Ferdinanda Gottloba Schichaua. Była jedną z ważniejszych stoczni budujących okręty w Niemczech, szczególnie torpedowce i niszczyciele.
Początki przedsiębiorstwa Schichaua:
W 1837 Ferdinand Schichau otworzył w Elblągu warsztat budowy maszyn (przy nieistniejącej obecnie ulicy Wały Staromiejskie), w którym zajmował się budową i naprawą przede wszystkim maszyn parowych dla przemysłu, a także pras hydraulicznych i sprzętu rolniczego. Zainteresowany przemysłem okrętowym rozwinął wkrótce swoje przedsiębiorstwo w tym kierunku. Pierwszy m zamówieniem tego typu było wykonanie w 1841 silnika i wyposażenia dla pierwszej mechanicznej pogłębiarki (bez własnego napędu) wyprodukowanej w Niemczech, używanej przez następne 45 lat na rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. W 1847 w jego firmie powstała maszyna parowa do napędu pierwszego parowca "James Watt" zbudowanego całkowicie w Prusach (kadłuby tych jednostek powstawały jeszcze w sąsiedniej stoczni Mitzlaffa). W 1852 dostarczył wyposażenie dla budowanej w Gdańsku korwety pruskiej marynarki wojennej – "Danzig".
Powstanie stoczni
W 1854 Schichau postanowił zbudować własną stocznię i w tym celu uzyskał od władz miejskich część Fosy Dworu Popielnego (Ashhofgraben) w rejonie dawnych umocnień miejskich. 21 czerwca 1855 zwodowano tam pierwszy statek, zamówiony przez grupę elbląskich przedsiębiorców. Był to pierwszy niemiecki parowiec o konstrukcji żelaznej z napędem śrubowym – "Borussia". Większość produkcji zakładów Schichaua początkowo stanowiły jednak maszyny i parowozy. Do 1872 zbudowano 50 statków. W tym samym roku Schichau powiększył zakład, wykupując stocznię Mitzlaffa na północnym brzegu Fosy Dworu Popielnego. Schichau produkował głównie niewielkie statki pasażerskie i handlowe, głównie o napędzie łopatkowym, na potrzeby armatorów z Prus Wschodnich i na eksport, przede wszystkim do Rosji (od 1863), w tym na ziemie polskie. Istotnym przedmiotem działalności była budowa pogłębiarek, szeroko eksportowanych (m.in. dla Japonii, Australii, Kanady i Wielkiej Brytanii) oraz holowników. W 1876 zwodowano setny statek.
Okres największego rozwoju (1877-1918)
Dalszy rozwój firmy zapewniły liczne zamówienia wojskowe, począwszy od 1877 roku, przede wszystkim dla rozbudowującej się cesarskiej marynarki niemieckiej. Stocznia Schichaua wyspecjalizowała się przede wszystkim w budowie torpedowców i niszczycieli, budując większość niemieckich jednostek tych klas przed I wojną światową (nosiły one nazwy w postaci litery S z numerem, pochodzącej od inicjału producenta). Budowano także liczne jednostki na eksport, m.in. dla Rosji, Brazylii i Chin (zbudowane dla Chin niszczyciele typu Hai Lung z 1898 pobiły ówczesny rekord prędkości osiągając 33,6 węzła). W latach 1872–1893 zbudowano w stoczni 450 jednostek, w tym 163 okręty, z tego 156 torpedowców i niszczycieli. W 1884 Schichau wykupił sąsiednią fabrykę maszyn C.F. Steckla. Dalszy rozwój ograniczała jednak płytka i wąska rzeka Elbląg, nad którą ulokowana była stocznia, co uniemożliwiało budowę większych jednostek. Dlatego od 1889 Schichau zorganizował warsztaty remontowe okrętów w Piławie (stocznia elbląska nie zajmowała się remontami), a w 1892 uruchomił nowo zbudowaną większą stocznię w Gdańsku. W stoczni w Elblągu nadal budowano mniejsze jednostki. Po śmierci Schichaua w 1896 przedsiębiorstwo prowadził zięć, Carl Heinz Ziese. Wykupiono wówczas dalsze tereny w Elblągu leżące wzdłuż rzeki Elbląg, budując cztery większe pochylnie i poszerzając rzekę naprzeciwko nich. Oprócz udanych maszyn parowych własnej konstrukcji, od 1907 w zakładach Schichaua produkowano na licencji okrętowe turbiny parowe.
W trakcie I wojny światowej zintensyfikowano produkcję niszczycieli i torpedowców. Pod koniec wojny rozpoczęto także produkcję okrętów podwodnych, lecz nie ukończono żadnego przed jej zakończeniem.
Okres międzywojenny i upadek
Rozwój przedsiębiorstwa zakończyła klęska Niemiec w I wojnie światowej, powrócono wówczas do budowy małych jednostek cywilnych. Zerwaniu uległy ścisłe więzi kooperacyjne z zakładem, który znalazł się w Wolnym Mieście Gdańsku. Na skutek kryzysu gospodarczego połączonego z mało efektywnym zarządzaniem, stocznia stanęła w obliczu upadku, lecz 29 maja 1929 została przejęta przez rząd niemiecki jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W okresie międzywojennym zbudowano w Elblągu jedynie ok. 100 jednostek cywilnych, w tym 30 holowników. Od 1937, w związku z intensywną remilitaryzacją Niemiec, ponownie rozpoczęto budowę okrętów dla Kriegsmarine – sześciu torpedowców typu 1935 i dziewięciu typu 1937, po czym większą serię dużych torpedowców typu 1939 (nazywanych od stoczni typem Elbing). Od 1944 budowano także miniaturowe okręty podwodne Typ XXVIIB Seehund, których ukończono aż 136. Historia stoczni Schichaua zakończyła się wraz z klęską Niemiec i wcieleniem Elbląga do Polski.
Po wojnie na terenie zakładów Schichaua utworzono zakłady turbin parowych Zamech.

Info [http://pl.wikipedia.org/wiki/Zak%C5%82ady_Schichau_w_Elbl%C4%85gu Wikipedia]

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234następna
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2015-06-03 20:46:48 (11 lat temu)
Dana
 
Podmiana
2024-07-10 15:41:57 (rok temu)
mike016
 
Parowiec "Elisabeth" zwodowano w 1908 roku, numer budowy 818.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-08-07 15:42:13 (10 miesięcy temu)
DarekK z Elblaga
 
+1 głosów:1
Ruiny stoczni Schichaua, późniejszy ZaMech/Elzam itd... Suwnica widoczna na zdjęćiu (z charakterystyczną "budką"), ocalała i działa do dnia dzisiejszego.
2021-12-03 15:59:55 (4 lata temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Biurowiec Elzam-Zamech.
2022-02-05 14:14:21 (4 lata temu)
ExciterELB
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: To nie jest Elzam i nigdy nie był. Biurowiec stoczni nr. 16, później przez wiele lat Zamech, aż do sprywatyzowania w 1990. Potem ABB, ALSTOM obecnie GE i aktualnie (2025) w większości wynajmowany innym firmą.
2025-07-30 00:38:29 (10 miesięcy temu)
fantom
 
+1 głosów:1
Na 99% na terenie stoczni - ekipa w tym samym szyku co na drugiej fotce.
2022-02-05 11:39:00 (4 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
Stocznia w Elblągu
2022-02-05 11:30:11 (4 lata temu)
mike016
 
Dok Fosy Popielnej, suwnica na wprost jest czynna do dziś.
2022-02-12 21:32:03 (4 lata temu)
Fa2i
 
Jak według mnie, to nie jest Gdańsk
2022-08-01 08:15:40 (3 lata temu)
4elza
 
do Fa2i: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-08-01 08:18:36 (3 lata temu)
4elza
 
do Fa2i: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-08-01 08:19:10 (3 lata temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do 4elza: Może Elbląg?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2022-08-01 08:23:50 (3 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do da signa: Bez może.
2022-08-01 08:40:41 (3 lata temu)
4elza
 
do da signa: I wszystko jasne.
2022-08-01 08:42:18 (3 lata temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do da signa: Dziękuję. Też to brałem pod uwagę i na szybko zajrzałem tam, ale chyba z powodu późnej pory i zmęczenia jakoś umknęły mi szczegóły. Skupiłem się na samej stoczni.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2022-08-01 21:11:31 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+3 głosów:3
Zobaczymy to zdjęcie ? ;-)
2022-10-05 19:34:22 (3 lata temu)
nyskadolniak
 
+4 głosów:4
Na marginesie tej fotki ciekawostka historyczno- gospodarcza: elbląski Zamech był pierwszym dużym zakładem przymysłowym sprywatyzowanym po przełomie roku 89-go, jesienią 1989, na mocy jednostkowej decyzji premiera Mazowieckiego. Zamech został zakupiony przez szwedzko-szwajcarski koncern ASEA-BrownBoveri.
2024-04-07 19:54:39 (2 lata temu)
trato
 
+1 głosów:1
To nie są turbiny okrętowe, a wirnik NP turbiny do elektrowni parowej.
2024-06-25 13:06:10 (2 lata temu)
PiotrW
 
+1 głosów:1
do trato: Powiem więcej. turbiny o mocy 200 MW
2024-06-25 13:57:07 (2 lata temu)
Choć z gumką, to jednak dodałem, bo chyba wyraźniejsze niż to: .
2024-05-06 22:21:55 (2 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Trochę poprawiłem.
2024-05-06 22:59:01 (2 lata temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do fantom: Dzięki, całkiem w porządku. Ja jako perfekcjonista męczyłbym się z tym pewnie z pół godziny.
2024-05-07 00:29:31 (2 lata temu)
fantom
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Natomiast ja jako nieperfekcjonista męczyłem się z tym prawie pół minuty.
2024-05-07 06:34:34 (2 lata temu)
mike016
 
+2 głosów:2
Zdjęcie powstało około 1898 roku - po prawej widać bocznokołowiec pasażerski "Mars" zbudowany dla armatora Stern & Tabacznik z Płocka.
2024-05-08 10:03:05 (2 lata temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do mike016: Dziękuję, poprawiłem na sztywno. ;-)
2024-05-08 18:22:58 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
31 Dyskusji (ostatnia 10 miesięcy temu)
Elbląg
Stocznia F. Schichau w Elblągu
1867
-
1896
1867
-
1912
1880
-
1912
1890
-
1912
1890
-
1912
1905-1910
1900
-
1910
1900
-
1912
1910
-
1915
1910
-
1915
1910
-
1915
Zakłady mechaniczne, stocznia na archiwalnych mapach i planach
Zakłady mechaniczne, stocznia - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet