Ostatnie komentarze
|
|
Olsztynek Niepodległości 33 |
|
bonczek_hydroforgroup (2022-11-13 16:42:55)
Ten szpital nie daje mi spokoju. Znam Olsztynek, często w nim bywałem i bywam i wciąż szukam. 10 listopada byłem w ratuszu w muzeum Olsztynka oraz w informacji turystycznej miasta i ...zonk. Nikt z obecnych nie kojarzy tego budynku i jego lokalizacji. Szukam dalej.
|
|
bonczek_hydroforgroup (2022-11-15 08:09:38)
Trafiony, zatopiony - jest odpowiedź z Olsztynka (Informacja Turystyczna). Budynek uległ kilku przebudowom i funkcjonuje pod adresem Niepodległości 33.
|
|
gzyms (2026-06-24 09:55:14)
#bonczek_hydroforgroup dzięki za informację, też mnie to od lat męczyło. Pozdrawiam
|
|
|
Morąg Zamek krzyżacki |
|
Jac64 (2026-06-23 05:41:15)
Fotokurka:)
|
|
|
Olsztynek Mauzoleum Hindenburga |
|
esski (2013-02-01 23:16:33)
Kiedy ustawiiono krzyż? datowannie, widoczne w obecnych tu zbiorach woła o poomste od lasa do sasa...
Może ten krzyż będzie wyznacznikiem, może istnieje od pogrzebu Hindenburga w 1934? Z opisu aukcji wynika iż widok ten to najpóźnej 1931 rok, Może acz nie musi to być zgodne z faktami, wystawcy takich dzieł często piszą to co im się podoba, Choćby w naszym lokalnym , dla wrocka przypadku, kościół przy ul Barckiej, piszę do jegomościa że to nie Barcka tylko Bardzka, a on mi na to, że "moja babcia tam mieszka i ona wie lepiej"... no cóż, nawet link z FP i wiki nie był w stanie zmienić opisu tej widokówki.
|
|
Temistokles (2014-01-30 11:13:59)
W okresie od 07.08.1934 (pogrzeb Hindenburga) do 02.10.1935 (przeniesienie jego zwłok do dedykowanej mu wieży) przebudowano m. in. dziedziniec budowli, usuwając z jej centralnego punktu wielki krzyż z postumentem i wykładając całość płytami. Odpowiednio duży krzyż, być może ten sam po przeróbce, umieszczono na wieży z kryptą grobową Hindenburga od strony dziedzińca. Wszystkie zdjęcia z krzyżem pochodzą sprzed 1935 roku, analogiczne bez krzyża zrobiono po 1934 roku. Patrz też
|
|
4elza (2026-06-17 06:29:24)
|
|
yani (2026-06-17 11:35:41)
Wczoraj, a właściwie już dziś, skończyłem chronologiczne porządkowanie Mauzoleum. Trochę dubli wyłapałem, ale teraz jeszcze raz by trzeba wszystko przejrzeć. Będzie łatwiej, bo duble powinny być obok siebie.
Powyższe się różni od zdublowanego chmurami i minimalnie kadrowaniem - w przypadku pocztówek to chyba podpada pod inną wersję?
|
|
4elza (2026-06-18 06:40:04)
Być może, nie wiem z czego wynikają takie ustalenia...
Dzięki za porządki.
|
|
4elza (2026-06-19 08:22:29)
Założyłam podobiekt wnętrza, przypisałm wszystkie, spójrz proszę czy coś nie wymaga korekty.
|
|
yani (2026-06-19 22:09:28)
Coś tam jeszcze znalazłem i przeniosłem. Tylko tak się zastanawiam - niektóre zdjęcia przypisane do wnętrz, to są wnęki miedzy wieżami. Czy one spełniają definicję wnętrz?
|
|
4elza (2026-06-21 07:03:58)
Sorki, wczoraj mi umknęło. Tak, to właśnie miałam na myśli, moim zdaniem - nie, trochę się rozpędziłam ;-)
|
|
yani (2026-06-21 10:47:55)
Własnie zrobiłem jeszcze trochę porządków i mam nadzieję, że teraz już wszystko jest na swoich miejscach.
|
|
|
Olsztynek 1935 - Uroczystość przeniesienia zwłok Paula von Hindenburga do nowego grobowca |
|
yani (2026-06-19 22:11:48)
Błędne przypisanie i data - to jest to wydarzenie:
|
|
yani (2026-06-20 14:46:33)
Skorygowałem datę i opis.
|
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A2%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A12%3Bi%3A1%3Bs%3A20%3A%22warmi%C5%84sko-mazurskie%22%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stacja w Gutkowie, wówczas Göttkendorf
|
|
1 2 3 4 |
|
|
|
proszę czekać...
| Najnowsze opisy obiektów |
|
|
Ok. 1600 r. wybudowany został po zachodniej stronie miasta kanał młyński zwany Mühlen Graben lub Mühlen Kanal, na którym istniał duży młyn wodny (Angeburger Wassermühle) położony przy obecnej ul. Armii Krajowej. Kanał o długości ok. 1,5 km łączył Węgorapę z Jeziorem Możdżany, przez które przepływa ta rzeka. Różnica pomiędzy poziomem wody w rzece na początku kanału a poziomem wody w jeziorze wynosi prawie 2,5 m, przy czym rzeka pomiędzy tymi dwoma punktami ma do pokonania prawie 5,5 km. Poprzez Kanał Młyński następuje główny odpływ wód z Jeziora Mamry i połączonych z nim jezior północnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
W latach powojennych na skutek trudnego do wytłumaczenia błędu na mapach pojawiło się nieuzasadnione historycznie nazewnictwo: rzece otaczającej miasto Węgorzewo przypisano nazwę Kanał Młyński, a kanał stał się fragmentem rzeki. Dopiero na początku XXI w. podjęto oficjalne działania w celu przywrócenia właściwego nazewnictwa, co nie obyło się bez oporów ze strony mieszkańców przyzwyczajonych do funkcjonujących przez kilkadziesiąt lat nazw.
Dodał: blaggio., 2026-06-21 15:28:03
więcej  |
|
|
| Mazury (statek) |
| woj. warmińsko-mazurskie |
|
W 1909 r. Mazurska Kompania Żeglugi Parowej z Giżycka (Masurische Dampfer-Kompagnie Lötzen) sprowadziła parowiec zbudowany w 1896 r. w stoczni Gustav Fechter Werft w Królewcu. Wcześniej jednostka służyła pod nazwą “Altstadt” jako holownik w królewieckim porcie. Po adaptacji statek otrzymał imię “Ernst” na cześć Ernsta Rakowskiego, jednego z założycieli MDKL. Statek napędzany był silnikiem o mocy 48 KM i zabierał na pokład do 100 pasażerów. />
W 1914 r. statek “Ernst” przejęło wojsko. Po przystosowaniu i ustawieniu na pokładzie działa polowego parowiec pod nową nazwą “Barbara” pełnił funkcję kanonierki. “Barbara” odegrała ważną rolę podczas walk w rejonie Węgorzewa ostrzeliwując pozycje rosyjskie, eskortując statki transportowe, przewożąc rannych do szpitala w Giżycku i dostarczając zaopatrzenie dla oddziału niemieckiego na Wyspie Upałty. Później rejonem jej działania było Jezioro Śniardwy. W 1915 r. statek wrócił do służby cywilnej i pływał nadal jako “Barbara”. W 1944 r. statek został przekazany do dyspozycji wojska w ramach “Transportflotille der Masurischen Seen” i 22 stycznia 1945 r. podczas ewakuacji Giżycka został zatopiony w Kanale Łuczańskim.
W związku z powojenną odbudową żeglugi mazurskiej statek został wydobyty w 1945 r. i wyremontowany. Od 1946 r. pływał pod nazwą “Sieja”. W 1952 r. przeszedł modernizację połączoną ze zmianą napędu z parowego na motorowy oraz zmianą nazwy na “Barbara”. Jednak z powodu znacznej awaryjności statku został on w 1956 r. całkowicie przebudowany, łącznie ze zmianą kształtu kadłuba, i zwodowany pod nazwą “Mazury” jako jednostka holowniczo-pasażerska. W 1957 r. statek wszedł w skład floty nowopowstałego Przedsiębiorstwa Państwowego “Żegluga Mazurska” i był eksploatowany do 1966 r. Później został wyciągnięty na brzeg Zatoki Tracz, ale brak informacji co do jego dalszych losów.
Dodał: blaggio., 2026-06-21 15:21:47
więcej  |
|
|
| 1929. 08. 25 - Publiczne poświęcenie 55. tablic oddających hołd poległym |
| Olsztynek |
|
Publicznie poświęcono 55. tablic, pomników oddających hołd poległym, poszczególnym oddziałom wojskowym biorącym udział w bitwie w 1914 r.
Dodał: 4elza, 2026-06-19 08:42:17 |
|
|
| Brama Górna (Wysoka Brama) |
| Olsztyn |
|
Brama Górna zwana też Bramą Wysoką.Jest jedyną zachowaną z trzech bram jakie znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto.Zbudowana została w XIV wieku.
Wysoka Brama,
(Brama Górna) i mury obronne (ul. Staromiejska 1). Brama Górna od XIX w. zwana Wysoką Bramą zbudowana została w XIV w. Jest jedyną pozostałą z trzech, które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. Ze średniowiecznego obwarowania pozostały również duże fragmenty murów przy kościele pw. św. Jakuba, przy ulicach Asnyka, Okopowej i przy zamku. Brama usytuowana jest w północno-wschodniej części zespołu staromiejskiego, na osi wylotu głównego traktu komunikacyjnego.
W 1788 r. Wysoką Bramę wyremontowano i zaadaptowano na zbrojownię szwadronu dragonów, w 1858 r. przebudowano na więzienie, a w 1898 r. przekazano miejskiemu komisariatowi policji. Dokonywano w niej wielu przeróbek (m.in. nadano odmienny kształt otworom okiennym i szczytowi budowli, przebito przejście dla pieszych). W 1863 r. przetrzymywano tu Wojciecha Kętrzyńskiego obwinionego o przemyt broni dla powstańców styczniowych.
Brama jest czterokondygnacyjna, z pięterkiem tworzącym rodzaj piątej kondygnacji w strefie szczytu. Posiada dwuspadowy dach. W 2003 r. Wysoka Brama została odrestaurowana. W niszy od strony Starego Miasta umieszczono wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju, podarowany Olsztynowi przez Jana Pawła II. Dzieło zostało wykonane techniką szklanej mozaiki w jednej z rzymskich pracowni. Na murach Wysokiej Bramy umieszczony jest również spiżowy wizerunek Jana Pawła II poświęcony w I rocznicę śmierci Papieża.
Źródło: /p>
Dodał: mar, 2026-06-19 00:05:40
więcej  |
|
|
| Muzeum Archeologiczno - Historyczne |
| Elbląg |
|
Budynek elbląskiego muzeum, otwartego w 1954 r., mieści się na terenie Podzamcza dawnego Zamku Krzyżackiego. Muzeum mieści się w dwóch budynkach: dawnej Słodowni, popularnie zwanej Podzamczem oraz w Gimnazjum. Nazwa pochodzi od Gimnazjum Miejskiego (XVI w.), które było jednocześnie pierwszym polskim gimnazjum humanistycznym. Powstało na terenie gdzie od 1458 roku znajdowały się zabudowania klasztoru Brygidek. Obecnie obiekt służy elbląskiemu muzeum. Na dziedzińcu Muzeum można również obejrzeć zrekonstruowany, na podstawie badań Marka Jagodzińskiego (odkrywcy Truso), dom wikingów z Truso.
Informacja za Wikipedią: /p>
Dodał: PEŻ, 2026-06-18 10:59:07
więcej  |
|
|
| Przystanek kolejowy Bujaki |
| Bujaki |
|
W aktualnej lokalizacji od 2018 roku. Poprzednia bliżej Nidzicy, w km 37,48.
Dodał: Joanna Syrenka, 2026-06-15 21:37:56 |
|
|
| Cmentarz wojenny 1914-1918 |
| Łyna |
|
Cmentarz wojenny
Usytuowany na zachodnim skraju wsi, na wysokim brzegu rzeki Łyny, przy szosie w kierunku Nidzicy. Na planie prostokąta. Granice cmentarza obsadzone lipami, od strony szosy cmentarz odgrodzony murem kamiennym, a z pozostałych stron płotem z siatki. Na osi — aleja lipowa, na jej końcu — pomnik z ciosów kamiennych. Układ mogił żołnierskich w rzędach. Zbiorowe mogiły żołnierzy armii rosyjskiej zajmują północno-wschodnią stronę założenia i część po stronie przeciwnej, gdzie przeważają groby żołnierzy armii niemieckiej. Groby oficerów i podoficerów usytuowane przed pomnikiem, po obu stronach głównej alei tworzą okrąg z dwóch rzędów. Mogiły obramione krawężnikami z kostki kamiennej, na części mogił cementowe poduszki z nazwiskami poległych żołnierzy niemieckich lub liczbą pochowanych żołnierzy rosyjskich. Na mogiłach żołnierzy rosyjskich ustawione są także stele nagrobne.
Spoczywa tu 327 żołnierzy armii niemieckiej (w tym 17 nieznanych z Inf. R. 151, 16 nieznanych z Inf. R. 147, 4 nieznanych z Jäger Btl. 1, 1 nieznany z Landw. Inf. 18, 2 nieznanych z Felda. R. 73, 3 nieznanych z Gren. R. 4, 18 bez określonego przydziału wojskowego) i 1101 żołnierzy armii rosyjskiej. Na wszystkich urządzonych tu grobach jako datę śmierci pochowanych podano dzień 23. sierpnia 1914 r. W przypadku żołnierzy 4. pułku grenadierów ze składu I. Korpusu Armijnego (2 DP) jest to błędna data gdyż tego dnia pułk dopiero rozpoczynał wyładunek na stacjach w Iławie i Montowie.
Spoczywają tu żołnierze polegli w jednej z większych batalii toczących się w dniach 23-28 sierpnia na terenie Prus Wschodnich w 1914 roku, określanej jako bitwa pod Frąknowem, Łyną i Orłowem. Stan zachowania dobry. Odrestaurowany. Źródło: /p>
Dodał: Bogusław52, 2026-06-14 08:32:14
więcej  |
|
|
| Ładownia kolejowa Kalkwerke |
| Kalkownia |
|
Pomiędzy Waplewem a Bujakami wg. mapy niemieckiej była prawdopodobnie mijanka/ładownia Kalkwerke. Do tej ładowni dochodziła kolejka gospodarcza. Obecnie tam nic nie ma (poza fundamentem jakiejś budowli). [źródło: bazakolejowa.pl]
Dodał: Joanna Syrenka, 2026-06-13 23:30:42 |
|
|
| Stacja kolejowa Nidzica |
| Nidzica |
|
Stacja kolejowa Nidzica (Neidenburg 1888-1945, Nibork 1945-1946, Nidzica 1946-2022) powstała w 1888 roku. Posada główny budynek dworcowy, do 2015 roku posiadała kasy biletowe, czynne są dwa perony (cztery krawędzie peronowe). Wyposażona jest w semafory świetlne. Na terenie stacji znajdowały się dwie wieże ciśnień, do dnia dzisiejszego ocalała starsza z 1934 roku, posiadająca kiedyś zbiornik o pojemności ok 200 metrów sześciennych.
Dodał: Arkadiusz K. (Arro), 2026-06-13 23:15:31
więcej  |
|
Kresy
woj. woj. warmińsko-mazurskie
Prev
|