| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat nowotarski
Obiekty w okolicy
Dwór (kasztel)
193
m
Frydman
Remiza OSP
273
m
Frydman
Stara plebania.
281
m
Frydman
Kapliczka Matki Boskiej Zwycięskiej
344
m
Frydman
Kościół św. Stanisława
347
m
Frydman

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kapliczka św.Floriana

Zbudowano: 2 poł.XVIII
nowotarski /
Kapliczka św. Floriana powstała w 1760r. Ufundował ją ówczesny proboszcz Frydmana ks. Michał Lorencs na prośbę baronowej Anny Madayanskiej. Według zapisu wizytacji z 1801 roku – baronowa zmarła nagle, co wstrzymało dalsze wyposażenie kaplicy. Posiada ona jedynie obraz Świętego Floriana – patrona strażaków i orędownika w czasie pożarów, powodzi i klęsk żywiołowych, oraz mensę z obrazem św. Jana.

Kaplica murowana, w kształcie kwadratu, pokryta blachą. Kiedyś dach kryty był gontem, a nad wejściem widniała wycięta w murze gwiazda. Warto zwrócić uwagę na nietypowy kształt dachu, który wyglądem przypomina szczyt wieży osadzony na ziemi. Napis na suficie w kaplicy brzmi: "Fundamenta 1760, haveero super faciem 1772 posita Anno" (co znaczy: fundowana w 1760
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
ZPKSoft
 
Kapliczka św. Floriana stoi do dziś, tylko dach ma blaszany. O ile pamiętam gdzieś na początku ul. św. Floriana.
2016-10-05 22:30:54 (9 lat temu)
elmis
 
Dzięki za umieszczenie znacznika na mapie.
2016-10-06 10:12:12 (9 lat temu)
elmis
 
do ZPKSoft: Dzięki, masz rację. :-) Szkoda,że nie ma współczesnego zdjęcia, albo ja nie umiem szukać.
2016-10-06 10:07:01 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
do elmis: Zdjęcia kapliczki można odnaleźć tu .
2016-10-06 10:24:24 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
do elmis: Drobiazg.
2016-10-06 10:27:57 (9 lat temu)
elmis
 
do ZPKSoft: Tak, muszę się jeszcze dużo nauczyć ;-0. Dzięki za wsparcie!
2016-10-06 10:35:03 (9 lat temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 9 lat temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet