|
|  | powiat gostyński |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A1%3A%227%22%3Bi%3A1%3Bs%3A13%3A%22wielkopolskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2286%22%3Bi%3A1%3Bs%3A10%3A%22gosty%C5%84ski%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2212482%22%3Bi%3A1%3Bs%3A7%3A%22Je%C5%BCewo%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Parafia p.w. Wszystkich Świętych wzmiankowana po raz pierwszy w źródłach w roku 1427. Pierwszymi plebanami są tutaj Michał, potem Jan. Do parafii należały wówczas także wioski Jawory i Wycisłowo. Obecny kościół wzniesiony w 1740 roku z fundacji Jana Rydzyńskiego, właściciela wsi. Konsekrowany przez biskupa Józefa Korytowskiego – sufragana gnieźnieńskiego 30 sierpnia 1789 r.
Kościół drewniany o konstrukcji szachulcowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego i pokryty gontami, jednonawowy z dwoma bocznymi kaplicami.
W roku 1941 kościół został zamknięty i ograbiony przez okupanta niemieckiego. Po wojnie do roku 1957 zarządzali parafią Misjonarze Werbiści, od roku 1957 kieruje nią ksiądz diecezjalny. Od 1945 roku służy wioskom: Frasunek, Jawory, Jeżewo, Liż, Strumiany, Wroniny i Wycisłowo. Po wojnie kościół został pokryty nowymi gontami.
Ołtarz główny barokowy z obrazem Wszystkich Świętych, sygnowany Wojciech Budzyński 1746. Dwa ołtarze boczne późnobarokowe z ok. 1740 roku, prawy z obrazem św. Benona, lewy Matki Boskiej Bolesnej. Ambona barokowa z rzeźbą Mojżesza na daszku. Chrzcielnica także barokowa, w kształcie serca Jezusa.
Dachy dwuspadowe, kryte gontem. Na nawie ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, nakryta hełmem cebulastym. Przy prezbiterium, od strony północnej, zakrystia. Przy nawie – po północnej stronie i południowej dwie zamknięte trójbocznie kaplice.
Wieża czworoboczna od zachodu, dwukondygnacyjna, nakryta hełmem barokowym.
Dzwonnica z 1832 roku, drewniana konstrukcji słupowej, kwadratowa, nakryta dwuspadowym daszkiem gontowym. Ne jednej z belek data 1832 i inicjały F.G. Do roku 1939 parafia posiadała trzy dzwony, które również zostały zrabowane przez Niemców. Obecnie w parafii jest tylko jeden dzwon i sygnaturka.
W parafii obchodzi się trzy odpusty: ku czci Wszystkich Świętych, ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej, i św. Benona.
więcej 
|
proszę czekać...
Kościół Wszystkich Świętych - obiekty i wydarzenia  |
|
|
|