| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Dzielnica Łąki (Louky)

Panoramy Łąk

OBIEKTY - Dzielnica Łąki (Louky)
Więcej (42)
ul. Cieszyńska
ul. Cieszyńska (stara)
ul. Do Boiska
ul. Na Zaciszu (Na Zátiší)
ul. Za Mostem

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Dzielnica Łąki (Louky)

Religia
Zieleń
Sport
Kolej
Przemysł
Inne
 
Wojsko
Edukacja
Transport
Budowle
Kultura

Łąki (czeski. Louky, niem. Lonkau) – część miasta Karwina w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Karwina w Czechach. Jest to także gmina katastralna o nazwie Louky nad Olší  (pl. Łąki nad Olzą) i powierzchni 988,92 ha położona w południowej części miasta na lewym brzegu Olzy, stanowiącej w tym miejscu granicę z Polską. W 2001 r. liczyła 453 mieszkańców, a w 2010 odnotowano 138 adresów. Do 1975 samodzielna wieś.  Nazwa miejscowości jest topograficzna wywodząca się od prasłowiańskiego słowa oznaczającego: łęk, łąka, czyli 'wygięcie, krzywizna, zakręt, zakole rzeki, teren położony w zakolu rzeki nad brzegiem rzeki (porośnięty trawą, niekiedy też zalesiony. W przeszłości miejscowość nazywano również



Po raz pierwszy wzmiankowane w 1450 roku jako Lanky. Politycznie wieś znajdowała się wówczas w granicach Księstwa Cieszyńskiego, będącego lennem Królewstwa Czech, a od 1526 roku w wyniku objęcia tronu czeskiego przez Habsburgów wraz z regionem aż do 1918 roku w Monarchii Habsburgów (potocznie Austrii). Nie wiadomo kiedy w miejscowości wybudowano pierwszy kościół, lecz już w 1654 pojawia się zapis o drewnianej świątyni. Ponieważ rzeka Olza regularnie ją zalewała, w 1818 wzniesiono nową pod wezwaniem św. Barbary. Tradycyjnie wieś zawdzięczała swój dobrobyt korzystnemu umiejscowieniu pomiędzy dwoma ważnymi miastami: Cieszynem i Frysztatem. Jej mieszkańcy zajmowali się głównie hodowlą ryb w okolicznych stawach.



Według austriackiego spisu ludności z 1910 roku Łąki miały 1792 mieszkańców, z czego 1786 było zameldowanych na stałe, 1749 (97,9%) było polsko-, 20 (1,1%) niemiecko- i 17 (1%) czeskojęzycznymi, 1687 (94,1%) katolików, 68 (3,8%) ewangelików, 10 wyznawców judaismu oraz 27 osób innej religii lub wyznania. Po podziale ľąska Cieszyńskiego miejscowość stała się częścią Czechosłowacji, zaś w 1938 została wraz z Zaoziem zaanektowana przez Polskę, a w II wojnie światowej przez nazistowske Niemcy. Po wojnie przywrócona Czechosłowacji. W granicach administracyjnych Karwiny znalazła się najpóźniej ze wszystkich innych dzielnic, w 1975.



Łąki to klasyczny przypadek miejscowości ucierpiałej wskutek szkód górniczych. Centrum wioski pierwotnie znajdowało się na północ od współczesnej osady. W okresie ustroju komunisticznego intensywne wydobycie węgla nieodwracalnie zniszczyło starą zabudowę. Wody powierzchniowe zostały zanieczyszczone, grunty orne zdegradowane, cały obszar podkopany, pojawiły się nowe stawy, poziom wód wzrósł, nagromadziły się kopalniane odpady. Wszystko to zniszczyło ducha starej wsi. Prawie wszystkie domy zapadły się w ziemi, a wieś została zdemolowana. Dziś pozostał jedynie kościół św. Barbary, jednak sam budynek jest niestabilny i tylko kwestią czasu jest kiedy ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Obecna wieś leży na południe od pierwotnej lokalizacji w miejscu osady Zátiší (Zacisze) i jest znacznie mniejsza. Tutaj wybudowano nowy, mniejszy kościół katolicki św.Barbary z dachem w kształcie łzy a także przywrócono obsługę pasażerów na starym przystanku kolejowym w miejsce zlikwidowanego.


więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Widać, że Olza po czesku była pisana przez "z" a nie tak jak dziś.
2022-01-29 14:21:09 (4 lata temu)
do ritterswalder: Dobra uwaga, ale obecna nazwa tej rzeky po czesku jest Olše-Olcha ?
2022-01-29 14:47:01 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
No, tutaj jest szansa na zidentifikowanie....mala ale jest ☺
2022-04-09 09:13:58 (4 lata temu)
Ewqa100
 
do vetinari: No, liczę na Ciebie :) , bo niestety wędrując mapą "googla" nie wszędzie można dotrzeć.
2022-04-10 04:15:30 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: 80% tej miejscowości zniknelo, ale mam pare zdjięć archiwalnych i od poniedzialku się za Ląki zabiore, bo mi juź troche leźią na sumieniu....
2022-04-10 09:36:10 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do vetinari: Mam podand 200 zdjięć z zbiorów i autorstwa pana Bronislawa Filipczyka. Za pomocy tej mapy powoli moge dodawać i identifikować obiekty w Ląkach Z tego co narazie z tej miescowości znalazlem i moglem zobaczyć, mi to raczej na Ląky niewygląda. Ale jest prawdą źe niewidzialem wszystkiego. Mnie ta zabudowa ale raczej pasuje do Stonawy albo Olbrachtic.
2022-04-15 10:35:15 (4 lata temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do vetinari: Właśnie widzę, że kolekcja piękna, same perełki, ale pracy pewnie sporo z identyfikacją obiektów ... a 200 zdjęc to hohoho roboty. Dzięki za link do mapy, rzeczywiście widać tu ile zabudowy zniknęło, a fotki pod niektórymi obiektami z pewnością ułatwiają identyfikację. Będę szukać tego sklepu, może się uda :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literowka
2022-04-16 05:03:48 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: Na tej mapie jest i nieistniejąca zabudowa Stonawy i Karwinej. Mapa jest bardzo przydatna, problem jest ten, źe trzeba szukać i porównywać. No, niejest to moja ulubiona robota, ale napewno jest ciekawa.
2022-04-16 08:29:37 (4 lata temu)
Ewqa100
 
do vetinari: Udało mi się zidentyfikować ten dom :) :) :)
2022-04-23 03:59:13 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Gratulacjie...👍
2022-04-23 06:42:02 (4 lata temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do vetinari: Udało się :)
2022-04-23 21:10:03 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: Znalazlem ten dom na zdjięciach pana Filipczyka ☺
2022-04-25 08:15:00 (4 lata temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do vetinari: To super, będziemy mieć przegląd zdjęć z upływem lat :) A jeszcze tydzień temu nie wierzyłam, że w ogóle uda się ten dom zidentyfikować. Dużo pomogła ta mapa na gis.karvina.cz. Parę obiektów ze Stonawy znalazłam, ale tu jest trudniej, bo nie ma fotek, a po zdjęciach lotniczych gdy zabudowa podobna, to trudno coś zdziałać.
2022-04-29 02:44:15 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: Rozumiem, teź mam problem z szukaniem. Jak "powróce" do Ląk, to odrazu to zdjięcie dodam. Teraz ide po koleji, wekendowy przegląd nowoszci na budowach i od poniedzialku chyba paru zdjięć z Wroclawia....
2022-04-29 08:24:07 (4 lata temu)
deriush
 
Franto jaka jest historia tego miejsca. Dlaczego to wszystko wyburzono? Jak znajdziesz chwilę czasu to napisz lub podeślij jakieś linki do poczytania
2022-04-29 15:13:06 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do deriush: Węgel....pod tą miejscowością wydobiwano węgiel, i doślo do powolnego zalewania tych terenów wodą gruntową. Juź nieraz sobie przypominalem źe trzeba dodać do opisu tej miejscowości jej opis i smuzną historie. Mam jeścze wiele zdjięć i roboty......i malo czasu. Juź na tym pracuje ☺☺☺
2022-04-29 23:41:07 (4 lata temu)
deriush
 
Franto jaka jest historia tego miejsca. Dlaczego to wszystko wyburzono? Jak znajdziesz chwilę czasu to napisz lub podeślij jakieś linki
2022-04-29 12:59:25 (4 lata temu)
do deriush: Darku, dodalem opis tej miescowości, tam jest mnie więcej zapisana jej historia i powód. mam jeścze wielu zdjięć wspólnych i archiwalnych, ale po dwóch tygodniach jestem troche zmęczony tą miejscowością. Ponownie do niej wróce, jak sobie troche od niej wypocznie.
2022-04-30 00:43:31 (4 lata temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
Ryzykownie. To sklepienie wnet może runąć
2022-04-30 00:20:55 (4 lata temu)
do tatranclimber: Niewchodzilem na to sklepienie, mialem to samo na myśli ☺
2022-04-30 00:40:40 (4 lata temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
do vetinari: A jak widzisz możliwość wyjścia na wieżę. Ja niestety jak tam byłem to nie zajrzałem bo w okolicy ktoś się kręcił
2022-05-01 22:01:35 (4 lata temu)
do tatranclimber: Chyba juź nie, jak tam bylem, to wlaśnie musialem wyjścz, bo przyjechala grupa z ceglami na zamurowanie wejścia, tz. teź musialem wyjścz. Wejscie jest chyba ponownie zamurowane....
2022-05-02 08:16:51 (4 lata temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
Przepraszam za ,,banał''. Jednak nic nie zastąp i(w nastroju) fotografii czarno-białej.
2022-08-10 15:04:11 (3 lata temu)
do Anneob: Ja raczej podziwiam moc dokumentalną tej serii zdjięć. Chociaź mi zabiera sporo czasu źe bym je "ulokowal" to warto im powróczyć na fotopolsce ich pierwotne przeznaczenie.
2022-08-10 15:10:13 (3 lata temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
do vetinari: O najważniejszej sprawie, nie wspominałem. To zapis historyczny. Często, owe budynki już nie istnieją w realu. Widać to szczególnie gdy zestawia się (na ogół) nie najlepszej jakości zdjęcie stare, z nowym. Doskonałym jakościowo, pysznym, barwnym. Wiem, że wielu ludziom podobają się głównie, te nowe. Stare, uważają za ''nudziarstwo''. Znam to z ''autopsji''... Każdy może cenić co chce.
2022-08-10 17:52:17 (3 lata temu)
do Anneob: Tu, na fotopolsce są czarnobiale doceniane, tz. archiwalne. Co do tej serii z Łąk, to ani jednego budynku juź niema, krajobraz ulegl teź zmianam. Teren zostal albo zalany wodą gruntową, albo zasypany skalą plonną. W niektórych miejscach doślo do obniźenia terenu o 10 m.
2022-08-11 08:34:17 (3 lata temu)
Rafał T
 
+1 głosów:1
Kościół w berecie : )
2022-08-17 22:06:34 (3 lata temu)
do Rafał T : Masz wyobraźnie ☺☺☺
2022-08-18 14:54:46 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Przejazd kolejowy w Łąkach, tu się rozpoczyna nocna zmora myszynistów. Ten odcinek linii kolejowej o dłógości 10km ma ogranicznoną prędkość do 30km. Zaraz po przejazdu sie linia rozszerza na 4 torowiska. Kiedy jedna para torów jest przeznaczona do uźytkowania, dróga para torów jest remontowana. Po remoncie są tory ponownie oddane do uźywania, natomiast dróga para torów się naprawia. Ten odczinek jest ciągle w ruchu z powodów szkód gorniczych. Teren się ciągle przepada i obecnie jest podwyszony o okolo 5-6 m nad owczesnym terenem. Tu jest widoczne miejsce bylego Dworca kolejowego Łąki nad Olzą
Ograniczenie prędkości ma ograniczyć przypadkową awarie pociągów, kiedy maszynista ma szanse zauwaźycz przypadkowe uśkodzenie linii kolejowej, tak jak naprz. doślo do uśkodzenia tej linii w marcu 1993 roku
2022-08-18 15:57:59 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
9 Dyskusji (ostatnia 3 lata temu)
Dzielnica Łąki (Louky) - obiekty i wydarzenia
166 168
553
następna
Lista ulic w dzielnicy Dzielnica Łąki (Louky)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet