| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Obiekty w okolicy
Kolej wąskotorowa Balkan
79
m
Katowice
Kamienie graniczne pól górniczych
100
m
Katowice
Kopalnia Węgla Kamiennego "Wieczor...
102
m
Katowice
Stacja kolejowa Katowice Janów
199
m
Katowice
Stacja elektroenergetyczna
204
m
Katowice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Szyb Pułaski

Zbudowano: 1905
Dawniej: Szyb Carmer
Zabytek: A/1384/89
1 subskrypcja

Szyb Pułaski kopalni Wieczorek powstał w 1905 r. jako główna część kopalni Giesche w Janowie. Został zbudowany według projektu Jerzego i Emila Zillmannów i nosił wówczas nazwę Carmer. Zachował się niemal w pierwotnym kształcie, ponieważ nie był modernizowany do lat 70. XX w. Na zespół składają się m.in. dwie maszynownie wyposażone w bliźniacze elektryczne wyciągi (jedne z pierwszych na Śląsku).
Na podst. http://katowice.gazeta.pl

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
4elza
 
+2 głosów:2
Arku, zakładałeś obiekt i wkradł się w opisie drobny błąd, nie szyb "Cramer", tylko "Carmer", skorygowałam.
2024-10-22 06:22:53 (rok temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
do 4elza: Dziękuję Ci bardzo :)
2024-10-22 08:36:27 (rok temu)
Dom się wali. Od szkód górniczych pewnie.
2014-04-24 10:48:02 (12 lat temu)
Irek zmień błędny opis zdjęcia na jednozastrzałowa wieża wyciągowa szybu Pułaski.(szybu tu nie widać)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korek
2014-04-24 22:47:15 (12 lat temu)
pawulon
 
do dysia zdzisia: Co Ci się wali Dysiu? Zainwestuj w siebie, kup okulary. Tylko nie kupuj na bazarze od braci ze wschodu, bo zamiast polepszyć, to ci się pogorszy.
2014-04-24 11:31:47 (12 lat temu)
Stenek
 
do pawulon: Nic walącego sie nie widzę ......
2014-04-24 11:36:59 (12 lat temu)
do pawulon: No, tera trochę mu się polepszyło.
2014-04-24 11:43:32 (12 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do dysia zdzisia: ........ czas leczy rany ....... ;-)
2014-04-24 11:46:37 (12 lat temu)
Raczej Budynek Łaźni i biur oddziałów
2014-07-05 13:15:36 (11 lat temu)
kozala
 
znowu po 35 latach wiedzialam gornikow wracajacych z pracy
2016-03-05 00:31:23 (10 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Zakład tlenku cynku (zwany potocznie huta Dworzańczyka) znajdował się przy obecnej ul. Roździeńskiego w Brzezinach (dzielnica Piekar) na północ od obecnego Wydziału Hutniczego zakładu Orzeł Biały.
2019-03-01 23:06:48 (7 lat temu)
Ewqa100
 
do ritterswalder: Przeniesione :)
2019-03-02 18:18:36 (7 lat temu)
ciekawe czy się zachowa
2019-06-13 15:05:34 (7 lat temu)
do Piotr Tabaczyński: Podobno wieża czy cechownia mają się uchować
2020-09-15 23:07:59 (5 lat temu)
Raczej Janów jak Szopienice...
2020-08-02 09:22:17 (5 lat temu)
Piękne...
2021-08-17 05:49:22 (4 lata temu)
do vetinari: Z każdym miesiącem coś ubywa...
2021-08-17 11:58:21 (4 lata temu)
do Marcin Cholewa:
2021-08-17 12:44:32 (4 lata temu)
do Marcin Cholewa: Wiec podziękowanie i szacunek źe się staraś o dokumentacjie i podzielaś się z nami. Węgiel przyniósl dobrobyt, rozwój i prace, z jego zniknieciem jest swiązane i zanikanie nie tylko obiektów, ale i pamięci ludskiej i tradiciji. I tak jak dla niektórych to oznacza następny etap rozwoju, dla drógych przychodzi stagnacjia i powolny upadek.
2021-08-17 15:47:37 (4 lata temu)
WOW...................piękne....
2021-08-26 21:31:25 (4 lata temu)
do vetinari: Z linami jeszcze...
2021-08-27 11:45:11 (4 lata temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Brawo, jest klimat....i nostalgia...
2022-05-24 09:23:14 (4 lata temu)
Askofer
 
+1 głosów:1
do vetinari: Tak fajne zdjęcie ....a nostalgia ? Za czym ?
2022-05-24 15:58:34 (4 lata temu)
Milena Sontowska
 
+1 głosów:1
do Askofer: Za niczym konkretnym, atmosfera zdjęcia buduje ten klimat
2022-05-25 01:13:35 (4 lata temu)
do Askofer: nietrzeba nic więcej pisać, posluchaj tekstu i zrozumiś...
2022-05-25 09:05:28 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do Askofer: Za wieżami szybów kopalń które restrukturyzacja niszczy do zera nawet te zabytkowe tak to wygląda w Polsce.
2022-05-25 09:45:04 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
10 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet