| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

SIM Lublinek

Religia
Edukacja
Kolej
Woda
Kultura
 
Zieleń
Transport
Budowle
Przemysł
Obszar nr 29 Lublinek.
Granica dzielnic Polesie/Górna – tory PKP – Al. Waltera-Janke – planowane przedłużenie al. Waltera-Janke - granica dzielnic Polesie/Górna.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456następna
Michał. K
 
+2 głosów:2
Podmiana na lepszą jakość.
2025-08-25 20:38:59 (10 miesięcy temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+2 głosów:2
Na tym lotnisku w pierwszej scenie Seksmisji wyjeżdżał na wózku profesor Kupelweisser.
2025-01-02 16:56:15 (rok temu)
yani
 
do bonczek_hydroforgroup:
Seksmisja leciała w telewizji w Sylwestra. Trafiłem jakoś przypadkowo i obejrzałem całą. Chyba ze 20-ty raz w życiu, ale nie żałuję. Stuhr powinien dostać Oscara za tę rolę.
2025-01-02 17:16:32 (rok temu)
Czy ta kapliczka poległa przy poszerzaniu ulicy Obywatelskiej ?
2024-12-27 20:57:06 (rok temu)
Blaggio, to powinno pomóc :)
2024-12-27 21:20:25 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Desperado: Kapliczka stała przy skrzyżowaniu Obywatelskiej z ul. Cieszkowskiego mniej więcej w miejscu najbliższego przejścia dla pieszych widocznego tu . Zniknęła nie podczas poszerzania, tylko przebudowy na dwie jezdnie, co nastąpiło chyba na początku lat 70. Założyłem obiekt.
Rejtana jest dalej na zachód i odchodzi w kierunku północnym. Rozpoznanie po obiekcie młyna na tym drugim zdjęciu po prawej.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-12-28 18:00:01 (rok temu)
do blaggio.: Moja informacja o lokalizacji kapliczki w powyższym komentarzu jest błędna. Lokalizacja została skorygowana.
2025-06-07 20:53:10 (rok temu)
To raczej nie jest tu. Do sprawdzenia.
2024-12-27 23:03:49 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Zdjęcie zrobione prawdopodobnie przed rozpoczęciem budowy kolektora wzdłuż ulicy Obywatelskiej do Pienistej, a którego początek budowy widać na zdjęciu .
Na powyższym zdjęciu w oddali tam, gdzie widać słupki jakiegoś ogrodzenia, zaczynała się wtedy ulica Obywatelska, czyli tam gdzie teraz skrzyżowanie z Al. Politechniki.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-12-28 18:13:57 (rok temu)
zeto
 
Myślę, że interesujące było by naniesienie lokalizacji kapliczki na fragment planu. Łodzi z lat odpowiadających datom zamieszczonych zdjęć, np. . Według tego planu ul. Obywatelska na wysokości ul. Rejtana (na zdjęciu ulica skręcająca w lewo) skręca w prawo zachowując nazwę aż do Jasienia. Potwierdza to tabliczka na płocie po prawej stronie. Na wprost biegnie ul. Nowo-Obywatelska (z latarniami "pastorałami"). Za tym płotem znajduje się posesja przynależna kościołowi i klasztorowi. Szkoda, że fotograf nie sfocił ich. Czy są jakieś przesłanki potwierdzające, że kapliczka została zlikwidowana dopiero po wojni, ?
2025-06-07 19:47:30 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do zeto: Nie ma nic przeciwko temu. ;-)
Wytnij fragment tego planu w zakresie od linii kolejowej do Pabianickiej. Rozumiem, że bardziej chodzi tu skonfrontowanie tego układu komunikacyjnego ze zdjęć z takim planem, mniej o kapliczkę.
Jednak zbyt pochopnie przyjąłem, że kapliczka była przy obecnym skrzyżowaniu ul. Cieszkowskiego z Obywatelską, choć nie do końca wszystko mi pasowało. Zmyliła mnie pozorna bliskość młyna na Cieszyńskiej, no i przyjąłem, że rozstaw pastorałów wynosi 50 m, a nie 100, a tak by jednak na to wychodziło. W opisie zdjęcia ze ZWiK-u wspomniano o ul. Rejtana, której nie widać na zdjęciu, więc to zbagatelizowałem. Jednak zaraz po dodaniu przez Ciebie zdjęcia w kierunku zachodnim zastanowiła mnie dziwna bliskość na nim nasypu kolejowego.
W takim razie wprowadzam niezbędne korekty.
2025-06-07 20:20:57 (rok temu)
do zeto: Ten dawny boczny przebieg Obywatelskiej w takim kształcie, jak tu, widoczny był jeszcze na planach miasta z pierwszej połowy lat 60. Wtedy nosił imię Paderewskiego.
2025-06-07 20:38:38 (rok temu)
do zeto: Też uważam, że o Obywatelska/Jasień przy Rejtana.
2025-06-12 12:18:31 (rok temu)
Michał. K
 
+3 głosów:3
do blaggio.: Ulica Paderewskiego to dzisiejsza ulica Jasień (od 1992 r.) w kształcie lustrzanego odbicia L. Ulica Obywatelska jest na tej fotografii (widać tabliczkę na płocie) i faktycznie od ulicy Rejtana szła po skosie w prawo do mostku na Jasieniu. Na zdjęciu lotniczym z 1942 roku już widać wspomnianą Paderewskiego jako L. Z fotografii wynika, że będzie to róg ulic Obywatelskiej/Rejtana/ i na wprost przedłużenie ul. Obywatelskiej w Nowo-Obywatelską (jak mówią stare mapy), choć miałem pokusę by przesunąć się w prawo o 250 i napisać,że to róg Nowo-Obywatelskiej i Cieszkowskiego. Fotografia jest wykonana w prawo skos na młyn Reicha, ale z lokalizacji przy Cieszkowskiego młyn byłby raczej bliżej nas i nie wszedł by w prawy róg kadru.
2025-06-12 12:08:18 (rok temu)
do Michał. K: Dobrze, że zwróciłeś uwagę na to, co na lotniczym. Tam jest już tak, jak dziś, choć musiała to być wtedy świeża zmiana (jeszcze ślad po starym przebiegu na działce Jasień 11-13). Dziwne, ale na dostępnych planach miasta długo pozostawało po staremu.
2025-06-12 15:52:57 (rok temu)
do Michał. K: Okazuje się, że to co pokazywali na ogólnodostępnych powojennych planach miasta (teraz znalazłem tu na FP plan nawet z 1969 r. pokazujący nieprawdziwą sytuację) podwójnie wprowadzało w błąd. Pokazany był tylko przebieg starego odcinka Obywatelskiej, który wtedy już nie istniał i nie pokrywał się prawie wcale z ul. Jasień, co widać na przedwojennym planie zalinkowanym przez Kolegę Zeto, to jeszcze odcinek ten miał nazwę Paderewskiego, która to ulica zaistniała już w 1932 zanim całkiem zniknął ten stary kawałek Obywatelskiej, i miała inny przebieg, co też widać na tym planie. Dziś jest w dwóch kawałkach, drugi kawałek pozostał na zachód od Al. Jana Pawła II.
2025-06-12 16:37:55 (rok temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
Do Blaggio : dodaję oryginalne podpisy zdjęć, mam nadzieję, że Ty ewentualnie skorygujesz. Bo jesteś jedyny co zna tak Łódź. Z jednej strony dziękuję a z drugiej przepraszam :) Za tyle roboty :)
2024-12-29 12:27:03 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Desperado: To chyba to samo, co na , tylko we wcześniejszej fazie budowy.
2024-12-29 12:57:21 (rok temu)
zeto
 
Przed II wojną, czyli przed 1939 r., posesja, na której stoi kościół z klasztorem ss. Urszulanek, nosiła adres Obywatelska 2.
2025-06-07 18:55:21 (rok temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Wydarzenie miało miejscebtydzień później 19 czerwca 1927
2025-08-25 16:36:22 (10 miesięcy temu)
Michał. K
 
+1 głosów:1
do Woj11: Ok, dzięki. to mają błędy w areoklubie odnośnie opisu zdjęć. Ale to już nie pierwszy, bo ja też wyhaczyłem jeden.
2025-08-25 16:40:31 (10 miesięcy temu)
Woj11
 
Ten konkretny F-13a zakupiono w listopadzie 1924 w Niemczech. Miał tam oznaczenie D-344. W Aerolocie miał wlasną nazwę "Olek" w LOT to "Walek". Latał do 1935
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Korekta
2025-08-25 16:52:55 (10 miesięcy temu)
2025-08-25 17:01:52 (10 miesięcy temu)
Woj11
 
do Michał. K: Z niemieckiego rejestru wykreślony 7 listopada 1924
2025-08-25 17:17:58 (10 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Michał. K: Zmieniłem przypisanie.
2025-08-25 19:22:15 (10 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+3 głosów:3
FSO Polonez 1987+.
2025-08-25 21:34:05 (10 miesięcy temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
do nyskadolniak: Myślę, że ta cała seria zdjęć z lotniska pana Kowala jest w zakresie 1987-89. W 1990 pjawia się jego album
2025-08-25 21:38:43 (10 miesięcy temu)
do Woj11: Ok.
2025-08-25 22:41:42 (10 miesięcy temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
Prototyp RWD-10, najwcześniej 1933 (choć s@dzę,że zdjęcie deko późniejsze)
2025-08-26 07:31:40 (10 miesięcy temu)
beznik
 
+2 głosów:2
2025-08-26 09:15:01 (10 miesięcy temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do beznik: Ok. Już wiem. To poprawiona wersja RWD. Pierwotnie występował w jednolitym malowaniu.Publiczna prezentacja we wrześniu 1935 roku w Warszawie na pucharze Gordon-Benetta (już z tym malowaniem). W czasie pokazu wykonano wiązkę figur z wyższego pilotażu. Po tym występie samolot trafił do ośrodka PW Łódź-Lublinek. Tak więc najpewniej rok 1935
2025-08-26 10:35:45 (10 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
55 Dyskusji (ostatnia 10 miesięcy temu)
Lista ulic w dzielnicy SIM Lublinek
12
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet