| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Imperium Scheiblera

Zbudowano: od 1824
Księży Młyn – zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824 r.

Pierwsi właściciele
Zespół ów powstał na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do proboszcza łódzkiego, wzmiankowanej w 1428 i 1521. Działał tam również młyn sołtysi, później zwany wójtowskim, wzniesiony w tym samym czasie, w niewielkiej odległości od plebańskiego, w górnym biegu rzeki Jasień, prawego dopływu Neru. Na mocy postanowienia władz z 21 listopada 1823 młyny Wójtowski, Księży i Lamus przeszły pod zarząd gminy miejskiej z zamysłem wykorzystania ich na cele przemysłowe, zgodnie z zasadami ustalonymi 30 stycznia 1821 przez administrację rządową Królestwa Polskiego.
Pierwszym,
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia1234567
To pompa parowa? ;)
2009-09-18 13:44:15 (16 lat temu)
Myślę, że \" Straż pożarna \" będzie bardziej pasowała do tego budynku niż \" Biurowiec \"
2010-04-09 19:02:04 (16 lat temu)
Błąd w adresie. To nie jest ul. Tylna tylko ul. Tymienieckiego. Nazwę \" Księży Młyn \" proponuję zachować tylko dla \" Osiedla robotniczego \" przy zbiegu ulic Przędzalniana / Tymienieckiego bo to tam jest ul. Księży Młyn.
2010-04-11 22:48:59 (16 lat temu)
Prawdziwy, historyczny Księży Młyn to 40-to hektarowy obszar, którego centralnym punktem jest skrzyżowanie ulic Przędzalniana / Tymienieckiego i wszystko co leży w promieniu mniej więcej 300-500 metrów od niego. Zamknięty w przybliżeniu ulicami, Fabryczną, Śmigłego-Rydza, Milionową, Magazynową. Trudno mi zaakceptować, że stojąc na ul. Milionowej przy Piotrkowskiej jestem na Księżym Młynie. Dobrze, że Scheibler nie wybudował kolejnej fabryki po zachodniej stronie ul. Piotrkowskiej bo tam też byłby Księży Młyn. Powiększając go zlikwidowano kolejne historyczne obszary ( Młyn Wójtowski, Młyn Kulam, Młyn Lamus i inne ). Stare Bałuty, Stare Polesie, Stare Miasto i inne historyczne nazwy akceptuję ale Fabryczna Widzew, co to za dziwoląg. Gdzie Górniak a gdzie ulice Dąbrowskiego/Śmigłego-Rydza, kto je połączył z Górniakiem. Gdzie się podziało Śródmieście, przecież jest praktycznie w każdym mieście a w Łodzi już nie, teraz jest Fabryczna. Co to za twór, przecież tu nie ma prawie żadnych fabryk. Mam nadzieję, że po wybudowaniu nowego Centrum ktoś to wyprostuje bo jak nie to będziemy mieli w Łodzi Nowe Centrum i Stare Centrum Ja i tak do końca swoich dni będę mówił, że mieszkam w Śródmieściu, chyba, że się wyprowadzę. Mogę tak mówić bo na potrzeby mieszkańców pozostawiono dawne pięć dzielnic. System SIM jest tylko dla turystów, niech błądzą, tubylcy bez SIM-u wiedzą gdzie jest Górniak, Sikawa czy Mileszki :-)
2010-04-13 14:07:07 (16 lat temu)
PS. Kilkanaście lat temu nie wychodząc z domu zmieniłem adres zamieszkania. Kilka lat temu nie wychodząc z domu zamieniłem dzielnicę Śródmieście na obszar SIM Fabryczna , teraz to już tylko pozostało mi opuszczenie Łodzi bez wyjeżdżania z niej. Jestem pewien, że prędzej czy później ktoś wpadnie na pomysł by zmienić nazwę miasta, bo kto to widział by w znormalizowanej Unii używać \" Ł \", \" ó \" i \" ź \", więc już dziś zgłaszam swoją propozycję, niech się nazywa \" Uć \" , wiem, też jest \" ć \" ale tylko jedno a nie trzy. ;-)
2010-04-13 14:10:10 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Tak, ale raczej stacjonarnego typu, więc jej związek ze Strażą Pożarną jest raczej luźny.
2009-09-18 18:17:26 (16 lat temu)
Klimaty jak na Śląsku.
2010-05-04 10:13:04 (16 lat temu)
Że się komuś chciało te niewielkie łuki nad oknami i drzwiami likwidować...
2010-05-04 11:13:43 (16 lat temu)
Pokaż na mapie
63 Dyskusji (ostatnia 16 lat temu)
Imperium Scheiblera - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet